XC HT 2022 karbon s modernejsi geometrii

66 nepřečtených
  • jonti

    Po roce ježdění na Scott Spark – zdvihy 130/120, 67 HTA, reach 477, jsem se posadil na moje staré HT Specialized Epic HT 2019 velikost K a zjistil jsem, že na tom už nechci ani neumím jezdit.

    Sháním teda nové kolo nebo rám, které bude lehké, s alespoň trochu položenou vidlicí, delším reach, půjde tam bez problémů teleskopka a vejdou se i 2,4 gumy. Využití bude na běžné ježdění po lese, občas nějaký trail nebo kratší maraton.

    Měřím 187cm, inseam 91, teda nízký rám je spíš nevýhodou.

    Co jsem se díval na kola, co by šlo použít, má většina nějakou chybu:

    Specialized Epic HT – v L by mohl být delší, v XL by šel. Ale je velmi drahý.

    BMC Twostroke – podobná geo jako Epic, tak velmi drahý.

    Ghost Lector – zajímavá geo, omezení kvůli sedlovce, dražší, těžký rám – přesné číslo nemám, těžká sedlovka.

    Trek Procaliber – geo konzervativnější, relativne levny, velmi těžký rám 1,67kg

    Norco Revolver – geo vypadá fajn, cena vyšší, hmotnost průměrná, rám asi 1380g.

    Nový Rockrider – geo zatím neznámá, cena bude asi dobrá, hmotnost udávají okolo 1000g.

    Které z těchto kol se vám zdá nejlepší a proč? Případně jaké jiné byste ještě přidali do výběru? Trochu zvažuji i jiný materiál než karbon, ale hliník bude asi moc tvrdý (Spešl Chisel) a ocel moc těžká (UK značky) nebo drahá (Singlebe).

    0 0
    • Bumblebeee  

      Tohle by měli představit během následujících týdnů. Řekl bych, že to bude velký posun vpřed.

      0 0
    • TK75  

      Neblázni Chisel a tvrdej?Ten rám je tak krásně pružnej, dost mi připomíná oceláka, akorát je lehoučkej.Jinak co třeba pise zde https://flowmountainbike.com/…ew-ltd-2022/

      tak jak Epic, tak i Exceed je míň pohodlný, tvrdší

      Nicméně ti tím nechci Chisel nijak navrhovat a už vůbec rozdmýchávat debaty o materiálu.

      Víš jak to říká Steve z Hardtailparty …Je toho mnohem víc než jen materiál, co se týká toho, jak se hardtail cítí. Jezdil jsem s hliníkovými rámy s větší poddajností než ocelový rám a karbonovými rámy, které byly tužší než hliník, a naopak. I když rádi rozdělujeme věci do pěkných, úhledných malých kategorií, už prostě nemůžeme odvodit kvalitu jízdy na základě materiálu mimo rám :-)

      Líbí se mi ten Ghost z toho co tam máš v odkazech

      0 0
      • jonti  

        Ted se divam, ze jedine asi tu verzi 2021 co mas ty. 2022 jsou drazsi a na levnem Sramu. Nechapu, proc neudelaji verzi na komplet SLX, kolech s DT350 s rozumnym al rafkem a 35mm Sidem.

        0 0
        • TK75  

          Jo to by bylo fajn, takhle je to minimálně hned počítat i s vidlicí, takže nic výhodného to neni

          Ještě mě napadlo co třeba Orbea Alma?

          0 0
          • jonti  

            nesmyslna sedlovka 27.2, stejne jako Cannondale Scalpel HT, ale jinak velmi zajimave kolo. diky.

            1 0
            • Lachtis  

              Nesmyslna sedlovka 27,2 u ht? Prosim rozepsat. Mam ht poprve se sedlovkou 27,2 a nic lepsiho jsem predtim nemel. Diky malemu prumeru tlumi vic nez 30,9 a vice. U ht je to znat. Ja bych nemenil. Chapu, ze vyber teleskopek je mensi, to pak jo. Ale kdo nechce teleskop je prave 27,2 u ht nejlepsi

              1 0
              • jonti  

                Teleskop chci. Vetsina 27,2 teleskopu je moc kratka, casto u 400mm se zdvihem 100mm teleskopu muze byt vysunutych jen 23cm.

                0 0
                • Chlebovnik  

                  Trochu off topic, ale já už rok vozím tu Highline XC/Gravel od Crankbrothers na Epicu HT a super. Vakl stále stejný – minimální, nikde se nic nevydírá, rychlost stále stejná. A „max extended length“ 325 mm. Bych se toho nebál, ale je jasné, že moderní XC směřuje ke 30,9… i když třeba nový Scalpel HT má zase 27,2.

                  Jinak pokud to počítám správně, tak na 23 by mohl být nový Epic HT. Specialized teď inovoval po 3 letech a byly ročníky 20, 21 a 22. Ale zase COVID… No, uvidíme.

                  0 0
                  • TK75  

                    2021 Epic ht už má 30,9 sedlovku i jinou geo, tam změny asi už nic moc nebudou… možná :-)

                    0 0
                    • Chlebovnik  

                      Já mám tu předchozí generaci jako jonti.

                      Tak určitě je ještě prostor tu geo trochu posunout + nějaký drobnosti jako SRAM UDH patka, možná vedení bowdenu teleskopu (řešení všech vstupů vlevo není ideální). Možná by mohli i něco vymyslet v oblasti středu a zadní stavby – víc místa na opravdu velké oválné převodníky, když ty kazety dnes jdou do 51/52 zubů a někdo chce vozit 38/40/42 ovál.

                      0 0
                  • jonti  

                    jj, ty 450mm sedlovka od Crankbrothers i od Kind Shock jsou dlouhe, ale pokud by to bylo mozne bral bych spis 30,9. 27,2 neni absolutni prekazkou.

                    0 0
            • TK75  

              No jo no…chápu, taky beru teleskop u mtb jako základ.On sice je teď diky grevlu ten výběr teleskopek 27,2 už větší, ale výdrž jaká bude bůh ví

              0 0
    • jeniiiik  

      Jaké je omezení Lectora s teleskopem? Sedlovky 34.9 se

      už běžně dělají a do rámu jdou v pohodě dát.

      0 0
      • jonti  

        Lector v L se 8pins sedlovkou by mi sedel. Jinou sedlovku bych nechtel kvuli relativne vzprimene sedlove trubce, ktera je prizpusobena sedlovce s offsetem.

        Co mi tam vadi, je vaha toho ramu, ktera bude odhadam 1600g a taky vaha teleskopky, kde u levnejsich modelu je ta hydraulicka co vazi skoro 700g. To uz je skoro jako lepsi full s BY sedlovkou.

        0 0
        • seatik  

          Otázka, zda je špatně vyšší váha , pokud tam bude vyšší tuhost rámu. Rám může být lehký, ale když máš bláto, tak střelu z něj neuděláš. Když se podíváš na závoďáky, tak jejich mtb taky nemají 8kg… i když se to postavit dá samozřejmě.

          1 0
          • snas89  

            Co vim, tak lector je hodne tvrdy a nepohodlny ram.

            Nekomu to muze sedet.

            Ale pevny a kvalitni ram na fulla uz ve vaze neni tak daleko.

            1 0
            • Atilla  

              Nový lector asi bude pohodlný…

              0 0
              • Lachtis  

                Novy lector prave pohodlny neni, ta zadni stavba klame a vetsina lidi si to pri pohledu mysli. Precti si recenze a uvidis. I tusim na mtbs na nej delali recenzi a prave recenzent to tam taky zminoval, ze stavba nic moc netlumi.

                0 0
                • jeniiiik  

                  Tak on od toho každý čeká celopero. Ale poznat to jde dost. Starý Lector byl kostitras jako prase, tohle je o dost jinde.

                  0 0
        • jeniiiik  

          Tak model Universal bez teleskopa a dokoupit mechanical verzi.

          0 0
    • MJ24  

      Yeti ARC? Rám asi bude taky těší, ale udělat na tom rámu nějaký DC/XC setup, možná by to nebylo špatné. Cenově by se to asi taky vyhouplo výš :(

      0 0
    • Smazaný účet  

      už padl Scalpel HT?

      1 1
      • jonti  

        Horký kandidát, i díky tomu, že je v obchodech skladem, je možné ho vyzkoušet a je na Shimanu. Tu 27,2 sedlovku bych musel překousnout.

        0 0
        • Smazaný účet  

          já bych třeba nechtěl teleskop a tak by pro mne byla 27,2 výhodou díky svojí pružnosti (vozím na Alu HT + karbon „pružící“ sedlovku + karbon sedlo a je to velké pohodlí.

          Cannondale ten průměr používá už od nepaměti a jsou na něj zvyklí.

          1 0
    • jonti  

      Děkuji všem za rady a podněty. Uvědomil jsem si, že ten karbon na moje použití opravdu nutný není. A nejzásadnější bude dostupnost konkrétních cenově výhodných kol, která spíš není.

      0 0
    • jonti  

      Tak uz je znama geometrie rockrideru. Je docela zvlastni, tim jak je dlouha hlavova trubka, tak efektivni reach bude podobny jako u jinych kol s udavanym delsim reach. Bez vyzkouseni se mi zatim nechce kupovat. A jsem zvedavy, jak realne pujde ta verze na XX1 sehnat.

      0 0
    • dydy  

      Twostroke se tu nerozebíral, tak doplním zkušenost. Má sedlovku průřezu D, s redukcí teleskop jde, ale tím by ses připravil o to, jak parádně pruží. Podle mě je na to teleskop trochu škoda. Plášti 2.4 si nejsem jistý, přijde mi, že 2.25 jsou tam s optimální rezervou. Za mě jsem si nedovedl představit, že by HT mohlo být tak pohodlný. Geometrie mě přijde hodně jistá z kopce.

      0 0
      • jonti  

        Diky za zkusenost. Vezl jsem se jen na fourstroke a geometrie tam byla super.

        S teleskopem je to složité, klasická koncepce HT pruží především sedlovkou a to se s teleskopem ztratí. Když pruží spíš sedlová trubka jako u Trek Procaliber, Rockrider Race 900, Scalpel HT nebo jiných se sníženou zadní stavbou, teleskop tolik vadit nemusí.

        Twostroke vypadá velmi dobře, jen ta cena je vysoká.

        0 0
    • bedoslav  

      Ahoj, trochu se sem vetřu s dotazem – nemá někdo přímé srovnání Chisel a Procaliber? Jde mi čistě o rám a jeho kvality, osazení neřeším. Nějak mi přijde, že když se člověk oprostí od ceny a to, že dostane „jen“ hlínu, tak by mohl být Chisel lepší volba. Pro podmínky a velikost stejné jako zadavatel.

      Díky

      0 0
    • vt  

      Zkusim to zde, dotaz ala pan Lorenc, ale nemuzu si pomoct, jsem bezradny :-)

      Lector SF nebo Scalpel HT 3/4?

      Porovnam-li stejne setupy (dokoupeni teleskopu, lepsi brzdy, slx kazeta) tak ceny ± stejne.

      Recenze na oboje dobre.

      Geo by mi mela sedet.

      Lector asi lehce tezsi, ale zase lehce trailovejsi a 8pins.

      Zaplety u obou tezitka.

      Pouziti na Sudety a pod.

      Oboje si jedu o vikendu ozkouset, ale jen projizdka okolo shopu, asi to k nicemu nebude.

      Podle ceho se rozhodnout?

      0 0
      • Kaire  

        Uvidíš na čem se ti líp bude sedět a co se ti bude na živo líbit víc. neni náhodou Lector celkem o dost delší?

        Na Ghostu by mi vadila absence UDH patky, u Cannondale zase 27,2 sedlovka.

        0 0
        • vt  

          Pokud porovnam Lectora S a Scalpela M tak wheelbase a reach je podobny.

          Bohuzel jsem u Ghosta presne na pomezi S/M … ale M Lector je dalsich +4cm. Reach je skoro o 9cm vic nez na soucasnym mtb (kde teda mam delsi predstavec a je to 15 let stara geo ;-)

          0 0
      • Lachtis  

        Jednoznačně podle toho, které Ti víc sedne!!! Nic lepšího jsi udělat nemohl, než si je vyzkoušet. Já se takhle kdysi při výběru fullu taky rozhodoval. Vůbec jsem neřešil výbavy, vzhled, sympatie ke značce atd. (mým favoritem byl tehdá shodou okolností Scalpel), ale BMC mi sedlo nejvíc.

        Já bych z těchto dvou OD STOLU bral Lectora, sice bude těžší, ale je mi nějak víc sympatičtější. Nezapomeň, že pokud chceš teleskop, tak u C máš omezený výběr sedlovkou 27,2 mm a 8pins, co jsem slyšel je výborná teleskopka.

        Ale zase pokud by ti při testu Cannondale totálně vyrazil dech a Lector by ti prostě nějak sedl, ale máš výhrady, tak pak bych otočil.

        0 0
        • vt  

          Zkouseni se mi zatim moc nedari :-/

          Mam za sebou test M Lectora – dlouhe je to jako krava, ale nemuzu rict, ze by mi to vadilo. Nicmene jsem na nem objel parkrat okolo baraku a IMHO z toho poznam prd. Potreboval bych zkusit S, coz nikde dostupne nemaji.

          27.2 sedlovka u mne asi neni uplne nevyhoda, nepotrebuju uplne maximalni zasun … ale 8pins je urcite vyhoda a sazka na jistotu.

          0 0
      • TK75  

        Lector mi nepřijde trailovejsi…leda velikost xl se 120 zdvihem

        Jinak jsem na něj koukal tady v krámu a normální xc…ani nijak robustní jak se píše.

        Scalpel se mi líbí víc, ale ten co má 110 lefty…akorát ten jsem naživo neviděl takže těžko říct :-)

        Chtělo by to se svézt než utratíš prachy

        0 0
      • JakeF  

        Až půjdeš zkoušet Scalpel HT, rovnou si sedni i na klasickýho Scalpela… Sudety na HT už by se mi znovu jet nechtělo.

        Zvlášť když na to dáš teleskop, pak jde ve sjezdech jet celkem tempo a lehkej HT rám dost trpí, o zadním ráfku ani nemluvě.

        0 0
        • TK75  

          Je to tak ..zadní kolo mi dělá dost vrásky, takže budu pořizovat odolnej model a na váhu kašlu…to se ale s vaším xc závoděním moc neslučuje asi :-D

          0 0
          • Smazaný účet  

            taky jsi mohl pořídit tlumič místo odolnějšího ráfku :)

            1 0
            • TK75  

              kdybys viděl kde jezdim, hromady písku (a je to rok od roku horší) skalky, kolo obalený bordelem, poškrábáný atd tam tahat něco drahýho a technicky složitějšího vůbec nemá cenu… :-)

              0 0
        • Lachtis  

          jo, to souhlas, primárně na závody a obzvláště technické, což Sudety jsou a i další v ČR, bych taky nic jiného, než fulla nechtěl. Je to fakt už znát. Já byl nucel jet NMnM áčkovou trať (asi 85km) na HT a ačkoliv to není nijak technicky těžká trať (spíš lehká), tak už jsem byl přece jen vyklepanější a litoval, že jsem nemohl vzít fulla.

          0 0
        • dydy  

          Jj, ráfek jsem na Sudetech zrušil i na fullu.

          0 0
        • vt  

          Na fulla jsem jeste nejak mentalne nedospel :-) Z mnoha duvodu chci HT … i na tech Sudetech jsem spis turista s casem 7–8h. Ale jasny, ze pro vykonostni jezdce je to urcite posun.

          BTW na letosnich Sudetech jsem nevidel ani jednoho Lectora a HT Scalpela :-) … full Scalpelu fura a uplna zaplava Canyonu, to bylo okolo mne snad kazdy druhy kolo.

          0 0
    • ZdeNECK1  

      https://flowmountainbike.com/…review-2022/

      celkem dobra recenze, vliv sirsich plaštu, schopnosti dolu z kopce atd. plus porovnani s canyonem

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.