• rx113

    Ahoj všem,

    už asi rok jsem v hlavě nápad podniknout nějakou delší cestu na svém gravelu. Chtěl jsem objet naši krásnou republiku po etapách, podle toho jak bude čas a síla. Pak jsem si řekl, že zvládnu projet severní trasu v celku, nejsme přece srab.

    Nakonec se to vše zkoulelo jinak. V práci jsem dostal volno v rozumný termín na dostatečný počet dnů objet celou republiku, počasí vypadalo slibně a manželka mě ve všem podporovala. Už nebylo na co se vymluvit!

    Sbalil jsem si všechny věci, nasedl na vlak z Olomouce do Ostravy a vyrazil tak na mojí cestu „Okolo republiky“.

    Na kole podél hranic jsem za 15 dnů ujel 2065 km, vystoupal 27.644 výškových metrů, spálil přes 80.000 kcal a zhubnul kolem 3 kg.

    Snažil jsem se celou cestu držet blízko hranic, samozřejmě s ohledem na cesty, převýšení a možnost přespání a doplnění zásob. Jel jsem co nejvíce na lehko, ale neomezoval jsem se v komfortu. V mé výbavě proto nechyběl stan, pořádná nafukovací karimatka a polštářek. Když se dobře nevyspím, nic neujedu. I tak kolo s celou výbavou vážilo jen něco málo přes 18kg. Myslím si, že to jde.

    Jak jste pochopili z výbavy, spal jsem kde se dalo. Hlavně na divoko nebo v turistických přístřešcích, o tom přece bikepacking je, že? Samozřejmě jsem se k přírodě choval co nejvíce šetrně, nikdy po mě nic nezůstalo. Když už jsem akutně potřeboval sprchu, spal jsem v kempu.

    Cesta proběhla až nad očekávání hladce, bez technických problémů. Jen v Hřensku jsem měl na krásném rovném asfaltu defekt, asi střep. Na štěstí vše, během pár sekund, spravil knot a jelo se dál.

    Vše to uteklo nějak rychle. Jelo se perfektně, ale nemyslete si, byly i krizovky. Někdy to bylo hodně na morál, hlavně úseky, kdy se bikepacking měnil na bikepushing.

    Byla to pro mě opravdu dřina, ale užil jsem si každý okamžik. Poznal jsem nádherná místa naší země, potkal hromadu ochotných lidí a měl čas na přemýšlení, čas jen pro sebe.

    Rád bych všem vzkázal, že není na co čekat a pokud chcete i vy někam vyrazit, vyražte! Kdy jindy než právě teď.

    Pokud budete mít nějaké otázky, sem s nimi, pokusím se na vše odpovědět. Pokud nechcete, toto téma nečtěte a nevyjadřujte se zde. Dnes je velmi v módě vše jen „hejtovat“.

    21 0
    • dvojt  

      Perfektní dovolená a super výkon! Rád bych něco podobného někdy v budoucnu podnikl.

      Neposlal by jsi mi trasu na nahlídnutí? :)

      0 0
    • Pepa Hrabačov  

      Parádní dovolená . Také mám asi rok v plánu něco podobného ,( kratšího ) takže děkuji za inspiraci . Už pár dní trasuji , tak také prosím o zaslání trasy . Pokud počasí dovolí , tak ve čtvrtek vyrážím :-) Krásné fotky .

      0 0
    • figur  

      Velkej počin zvládnutej stylově a s grácií…A taky krásný fotky. Mimochodem tu mokakonvičku jsi táhnul s sebou nebo byla hospodská?

      0 0
      • rx113  

        Hospodská v restauraci La Baita v Ostružné, vřele doporučuji. Já si připravoval kávu Drip it, skvělá káva na cesty pro bikepacking.

        0 0
    • Makovan  

      Super akce,

      taky bych chtěl někdy něco takového jet, ale časově to určitě nedám, rodina po rozumné domluvě rozhodla, že se mi nechce:).

      Každopádně bych také poprosil trasu, třeba by nějaký kratší kus šel.

      0 0
    • Jasam  

      Klobouček dolu. Také máme s kamarády něco podobného v plánu, ale až v roce 2024. Oproti kolegům výše bych na Tebe měl dvě prosby. První klasická na „poskytnutí“ trasy pro inspiraci a druhá, zda bys nechtěl poskytnout nějaké info o svém kole (do profilu?), na kterém jsi to absolvoval. Díky.

      0 0
    • mart910  

      Naše Bílé Karpaty jsi nějak minul, Javořina na tebe čekala :D

      0 0
      • rx113  

        Je to tak, Bílé Karpaty jsem jen štrejchnul kolem Slavičína a Brumova. Chtěl jsem projet i jižní část, ale z mého pohledu tam nevedla žádná rozumná průběžná cyklotrasa.

        Pokud máš tip na nějakou fajn trasu, sem s ní. Třeba se polepším někdy příště.

        0 0
        • gerrard  

          Sel jsem po hranici letos v lete jenom jednou a potkal jsem tam jednoho cyklistu a jednoho chodce za dva hodiny prochazky co to hrnuli kolem dokola republiky. Prakticky celou hranici je turisticka znacka a hrebenovka. O hodne prisels da se to pojmout i po silnicich a udelat to zajimave.

          0 0
    • Jáchym 1  

      Seš borec

      Všechny palce co mám – hore-

      0 0
    • gersa  

      Taky se přidám do fronty žadatelů o trasu, dik

      0 0
    • Zdeny7  

      Krásná dovolená, díky za inspiraci. Ať ti to šlape!

      0 0
    • rx113  

      Až teď jsem se dostal k tomu, doplnit nějaké další informace technického rázu o mé cestě.

      Celou jsme ji absolvoval na svém gravelu rock machine gravelride crb 700 s pár úpravami :

      • jiné berany od FSA + omotávky s gelovou výstelkou od Specialized
      • sedlo Specialized Power Comp
      • karbonová kola od Toma zde z fóra : ARG35TC30H GRAVEL WHEELS (vydrželi v pohodě celou cestu a to jsem s nimi prasil i v terénu, takže jsou opravdu odolná)
        • pláště Specialized S-Works Pathfinder 2Bliss Ready (super pláště, které mohu všem jen doporučit!)

      Celý systém brašen jsem od Topeaku a byl jsem nad míru spokojený. Myslím, že mají rozumný poměr cena/výkon.

      • Frontloader – spacák, polštářek, oblečení na noc, čepice
      • Toploeader – kompletní elektronika (mobil, nabíječka, powerbanka), peněženka, sladkosti
      • Backloader – náhradní oblečení, obuv na přezutí, ručník, vše na vaření v toaku (vařič, zapalovač, plynová kartuše, hrnek, houbička), skládací miska na jídlo, rezervní dehydratované jídlo
      • Midloader – nářadí, hygiena, jídlo
      • Freeloader – na řiditkách dvě malé brašny – vše co jsem chtěl mít rychle u sebe (lékárnička, stativ na mobil, dezinfekce na ruce, sladkosti, svítilnu, zámek na kolo, atd)
      • Versacage – držáky na vidlici – na jedné straně stan a na druhé nafukovací karimatka + nějaké lehké jídlo (kaše, atd)

      Dále jsem vezl 3× bidon na vodu. Tu jsem nabíral/žebral kde se dalo, pro jistotu jsem měl s sebou i filtr a i na ten došlo!

      Celou cestu jsem jako mazání na řetěz používal vosk, konkrétně od BikeWorkx a neměnil bych.

      To je asi zatím vše, pokud mě ještě něco napadne, doplním.

      Hezký den a čubejte dál!

      2 0
      • keymaker  

        Nemáš někde fotku plnýho setupu? Kolik to kolo takto naložené vážilo?

        Díky

        0 0
        • Aduldinho  

          Bylo již zmíněno že cirka 18kg :-)

          A fotky tam taky máš ;-)

          0 0
          • keymaker  

            Mno myslel jsem nějakou civilnější fotku z více stran a tu váhu jsem přehlédl :-P

            0 0
        • rx113  

          Fotky přímo setupu z více stran nemám, ale tady to jde docela dobře vidět.

          2 0
      • drhor  

        Prosím trasu, SZ, děkuji

        0 0
    • rx113  

      A pár dalších fotek:

      Cesty někdy byly všelijaké, od krásných vyhlazených šotolinových cest, přes horské louky až po totální humus :-)

      1 0
    • Aduldinho  

      Krásná práce, díky za příběh a postřehy k BP výbavě, na nic takového šíleného se nechystám, ale i tak je to hluboce inspirativní. Ať to nadále šlape, chlape, co to příště protáhnout i přes Slovensko? A závidím ti možnost strávit 15dní v kuse na kole, ne že bych po tom vyloženě toužil, ale ať už z pracovního ale i s osobního hlediska by to u mě zcela jistě neklaplo! ;-)

      0 0
      • rx113  

        Děkuji.

        To víš, že mě to láká i na Slovensko. Plánů je plno – k moři do Chorvatska, do Holandska, objet Polsko, do Litvy,.....

        S tím časem je to těžké. Hodně času trávím v práci (opravdu hodně), ale vše je o prioritách. A manželka je mi ve všem oporou a podporuje mě. Vždy je čas, na všechno, jen člověk musí opravdu chtít. To je můj názor a nikomu ho nenutím.

        A kdy jindy si splnit sen než teď? Až bude čas? Až vyrostou děti? Až budu starý a po operaci kolenou?(která mě mimochodem trápí už teď)

        Na to si každý musí odpovědět sám.

        4 0
        • drhor  

          Souhlasím, ať Ti to jezdí.

          0 0
        • Aduldinho  

          Též souhlasím, já se v tomto ohledu cyklisticky vyblbl v jiné fázi života, byl sem bez závazků a kolem vyloženě žil, teď už mám tak trošku i jiné priority, přesto mě cyklistika nadále dosti baví, sice se jí už nevěnuji s takovým zápalem a neobětuji jí tolik času, ale i tak mám roční nájezd velice slušný ;-)

          Podnikal sem taky vícedenní cyklotripy, ať už s MTB a s nosičem obloženým brašnami, či silničkou s nosišem na sedlovce. Bohužel tehdá nebyla taková výbava jako dnes a ani takový super kola jako dnes (gravely). Ale i tak si sebou nesu spoustu dobrodružství a vzpomínek, možná i díky té ne úplně vyladěné výbavě jakou je možno pořídit dnes.

          Pokud máš časově náročnou práci a jako kompenzaci ti alespoň umožní takto dlouhodobější volno, tak je to ideální prostředek jak si vyčistit hlavu a vrátit se opět čilý do pracovního procesu. Vzhledem k odvětví, v kterém pracuji, je u nás možnost čerpat dovolené maximálně 5–6 pracovních dní, ale i za to se dá leccos obrazit ;-)

          Co se týče té ramové brašny Topeak, též sem ji měl v merku, ale trošku mě od ní odrazoval Pepča z Hrabačova, že dosti naboptnává do stran a pak překáží při šlapání?

          Jakou máš zkušenost ty?

          Předem dík.

          0 0
          • drhor  

            Ahojky, to jako že nemůžeš mít 14 dní dovolené v kuse?

            0 0
            • Aduldinho  

              Nee..ale zase ji můžu mít prakticky kdykoliv, když ji tedy nebude chtít mít zároveň kolega ;-)

              V obchodě se halt maká furt, to není továrna, která se může komplet zavřít třeba na 14dní v kuse ;-)

              0 0
          • rx113  

            Je pravda, že rámová brašna může být trochu širší. Pokud ji ale dobře upevníš do rámu a nedáš do ní úplně „bachraté“ věci, neměl jsem problém. A když jsem měl něco širšího, narval jsem to přední části brašny a bylo vystaráno.

            1 0
    • drhor  

      Není to proti zákoníku práce??

      0 0
    • drhor  

      Není to proti zákoníku práce??

      0 0
      • gersa  

        Já myslím, že žádný zákoník ti nezakazuje jezdit ve svém volnu na kole :)

        Manželka je samozřejmě nadřazena všem zákonům ;)

        1 0
    • OkoloOlo  

      Super fotky, podobný nápad nosím v hlavě delší dobu, mohl bych taky poprosit o trasu.

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.