• Tommy90

    Ahojte. Poprosim vás o radu. Chcel by som vymeniť pôvodnú vidlicu RockShox Judy Gold 100mm na Epic hardtail 2022 za RockShox SID 120mm s 35kami nohami – tuto

    https://www.bike-discount.de/…apered-boost

    Vymena preto, lebo využijem vyšší zdvih a som ťažší… otázka je teda či to ram bajku zvládne a je to preň bezpečne. To že sa mi zmení uhol a dvihne sa predok o 2cm tomu chápem… len aby ta hlavova časť netrpela… máte s tým niekto skúsenosť? Mohlo by to byt Ok? Dakujem.

    0 1
    • TK75  

      https://www.bike-forum.cz/…ice-za-120mm

      Poslední příspěvek je o tom že to Epic hardtail umožňuje

      1 0
    • Tommy90  

      Dnes mi odpísali zo spešlu že epic hardtail je len na 100mm vidlice. Tak neviem. Niekomu povedia že aj na 120mm pred rokom a teraz takto. Ktovie aký odborník mi písal… Som neistý teraz ohladom novej vidlice

      0 0
      • novas752  

        Ono i kdyby bylo tak je to trochu nesmysl, speciálně Epic HT, jeden z nejlehčích rámů na trhu, proč to trápit.

        0 0
      • roud  

        Tohle se píše přímo v manuálu k epicu HT

        1 0
      • pluto  

        Loni jsem měnil na HT Stumpjumperu Rebu 100 za SIDa 120 a úplně v pohodě. Jen jsem předtím zavolal k Žitnýmu a problém by neměl být žádný. Jen ten SID funguje líp něž Reba, takže v pohodě.

        0 0
        • novas752  

          Tak SIDovi to rozhodně vadit nebude, ještě aby ti to dovozce rozmlouval.

          0 0
      • Vilém  

        Kup si gravela, nebudes muset resit takovato dilemata.

        1 0
      • kubad  

        buď ji tam dej, nic se extra nestane, ale budeš mít problém s případnou zárukou na rám, nemusí nikdy nastal, ale může..

        nebo nebo ho sundej na 100mm zdvih a máš vše v cajku a si v záruce.

        0 0
        • ladys  

          Na reklamaci tam samozřejmě dá tu původní :D Pokud má rozumnou váhu, tak se stejně nic nestane. To je asi jako by se řešila možnost podsedlovky…

          2 0
    • duri80  

      tak nedá mi, abych se nezeptal… já nejsem ani průměrný matematik a trigonometrické funkce mi dali hodně zabrat, ale o kolik se změní úhel hlavy a sedlové trubky při zvýšení zdvihu o 20mm? tam (možná) vznikne o fous větší napětí v tahu na svaru mezi hlavou a spodní rámovou trubkou a o stejnou hodnotu napětí mezi sedlovou trubkou ve svaru s horní rámovou…, imho to ale bude zcela marginální rozdíl a rozdílná váha jezdce (např.20kg) způsobí v tom namáhání daleko „větší paseku“. zkusí mi někdo fundovanější a schopnější tuto mou domněnku rozporovat resp.jinak vysvětlit.

      0 0
      • kubad  

        ano 20mm asi nic nezpůsobí, ale o záruku přijdeš :D

        výrobce to prostě nepovoluje, dál už je to na zvážení majitele,

        0 0
      • novas752  

        V první řadě tam žádné svary nejsou, je to karbonový rám.

        Jedna věc je změna statická, druhá věc jsou změny dynamické. U takhle lehoučkýho rámu bych osobně neexperimentoval. Když bych toužil po vyššim zdvihu tak bych tohle prodal a koupil si kolo na vyšší zdvih stavěné a vybavené.

        0 0
      • easyrider  

        Cca o 1 stupeň. Staticky. Takže se zanořením ještě míň. Takže je to úplně jedno. A ten rám to samozřejmě vydrží, ani si toho nevšimne :) Osobně bych spíš řešil výšku středu…

        0 0
        • Smazaný účet  

          Ten se zvedne dramaticky o necely centimetr. Prekérka.

          0 0
          • easyrider  

            Jako rámař řeším milimetry. Mám na to jiný pohled…

            0 0
          • jonti  

            Predchozi model Epic HT jsem zkousel s vidlici 120mm a prave to zvednuti stredu a zmena sedloveho uhlu extremne zhorsili jizdni vlasnosti.

            1 0
            • TK75  

              Starej měl o pár mm výš střed než novej model a k tomu o dost strmější hlavu…to se k tomuhle modelu nedá srovnávat

              Škoda že si to nezměřil kolik byla osa – zem, pro zajímavost

              0 0
            • easyrider  

              Vidíš, to se tu ještě nezmínilo. Mělo by se korigovat posunem sedla, takže si ještě o pár mm zkrátíš posed :)

              0 0
              • jonti  

                To jsem posunul. Ale to zkraceni reach je potom presne opak toho co chces. Podle me dava spis smysl zvysit zdvih vidlice a soucasne pridat angleset hlavove, cim se zabrani tak vyraznemu zvednuti celeho ramu, zvednuti stredu, zmene sedloveho uhlu a zkraceni reach.

                0 0
                • TK75  

                  To jo, ale když se to dostává do hodnot co jsou mimo…ten tvůj zvedlej Epic mi přijde že bych to nechtěl, protože k těm uhlum ten střed by se mi nelíbil, ale takovej 2019 Blizz v karbonu, ten měl 69 hlavu, 73 sedlo ale jen 45 bb drop, takže uhlama asi jako tvuj zvedlej starej Epic, jen ještě tak o centimetr výs střed :⁠-⁠)

                  0 0
                • novas752  

                  To do Epica asi těžko loupneš když má integrovaný.

                  0 0
              • TK75  

                Jestli je co korigovat…nevím jak to má Epic, ale u mého kola pise Spešl 74° sedlovej úhel, jenže to je ten co je například na teleskopce, jenže já mám předsazenou, prohnutou sedlovou trubku, takze opravdovej efektivní sedlovej úhel osa stredu-sedlo mi to ukazuje skoro 75° na tý 120 vidlici…

                Jen jako zajímavost :⁠-⁠)

                0 0
    • va-bo  

      Zmena nebude o 20mm. Bude tam vetsi sag a pak fakticky bude zmena v geometii o 10–15 mm. To na jizdnich vlastnostech nikdo nepozna. Zaruka je jina vec.

      0 0
      • novas752  

        Znát na jízdních vlastnostech to je. Zaprvé je pružení aktivnější, za druhé to bez „protikouzel“ zvedne řídítka a trochu střed, za třetí jsou i ty podkoplejší úhly znát.

        2 0
    • Tommy90  

      Tak chcel som tam tu 120mm pre väčšie pohodlie a hlavne KOLI 25mm nohám.. cenový rozdiel oproti sid 100mm je zanedbateľný tak som to bral tak že sa 120 oplatí. A hlavne ak KOLI mojej váhe cca 90kg bez ruksaku…. Možno keď to tak jazdia 75kg borci je to v pohode a ram netrpí toľko… neviem.. neviem som na pochybách teraz, ešte ak keď výrobca v manualy uvádza len 100mm..

      PS: je veľká robota s prerobenim sid 120 na 100mm?

      0 0
    • Ukrutony  

      Já jsem tuhle „prasárnu“ se svým Epicem udělal a jakožto víkendový lama jezdec jsem žádné negativní prožitky nezaznamenal, spíš naopak.

      Přiznám se teda, že jsem to měnil spíš kvůli vizáži, neb ty nohy na Judyně mi přišly jako párátka a kolem gumy na obě strany 3 cm clearance (to pochopitelně přeháním) je jak pěstí do oka.

      Bike s tím vypadá bez diskuse líp. Přihodím referenční foto.

      Dumal jsem nad tím celkem dlouho, rozkreslil TEORETICKOU geometrii v CADu a poznatky jsou následující:

      • rozvor + 9 mm (SID má tuším i jiný offset)
      • bb výš o 7 mm
      • řidítka cca o 16 mm nahoru a 10 mm vzad
      • úhel hlavy 68.5 → 67.5

      Jak už tu někdo psal, vidla možná bude mít větší sag, takže konkrétně řidítka možná nebudou o tolik výš

      Vzal bych si z toho tolik, že pokud jsi lama jako já, a vlezeš na to po zimě, nepoznáš rozdíl

      Záruku to pochopitelně naruší, ale risknul jsem to.

      Zhrkal jsem na tom bez nějaké velké bázně jeden Trutnov (max. červené traily, tam už to nebylo moc komfotní, to spíš z hecu), jeden Peklák (podobná situace, v šutrech si nelibuju) a x krát singlekras co mám poblíž, drží, jede, spokojenost.

      Rám mám XL a vážim tak 85kg plus minus pět, přesně nevím, nemám doma ani váhu a u doktora jsem dlouho nebyl :D

      Nicméně teď to mám v servise na zkrácení chodu na 110 a uvidíme jestli tentokrát nějaký rozdíl poznám…

      Ještě jsem pro zhodnocení vizuálu udělal GIF který problikává boční pohled mezi Judynou a SIDem (SIDa jsem vstřihl z fotky Epicu EVO a vše profesionálně nascaloval ve Photoshopu), zkusím sem uploadnout. Jeslti to forum nesežere, můžu to vypreparovat a nahrát separé nebo nahrát někam externě, bude-li zájem.

      EDIT: GIF to nežere, nahrávám fotky separé, můžeš si to proklikat manuálně :)

      1 0
      • Ukrutony  

        Jo ještě koukám na ten nákres, a ten rozvor mi nějak nevychází, tak tu hodnotu neber v potaz… tam se mi ty čáry nějak neprotnuly :( Smazal bych to, ale už nejde editovat…

        0 0
      • Tommy90  

        Veľmi pekné. Dakujem, nikto sa stem takto veru nepohral do detailov. Ešte to premyslím. Nerád by som praskol ram na nejakej zvážnici. Ono stačila by mi možno aj ta sid 100mm s 32 nohami, len všetci všade píšu na fóre že keď je ťažší jazdec tak ju neodporúčajú lebo sa krúti. Čo je na tom pravdy neviem. Ke má to od nej odrádza. Každopádne nie som žiadny maratónec aby som mu dával bomby…

        Ak by som chcel zmeniť zdvih zo 120 na 100 tak treba nový air shaft? Či ako sa to robí?

        0 0
        • Mr.Duck  

          Tak ono to kroucení tolik nevadí, dokud nezkusíš tužší :)

          Nevím co si představit pod pojmem těžší, a je to hodně i o tom co jezdíš, ale když to vezmu do extrému, mám na jednom kole starou Judy s QR, a s tou se bojím ostře zatočit nebo sjet z obrubníku jak to mění směr samo :) Nicméně jsem zvyklý na Zeb a Boxxer, tak je ten rozdíl samozřejmě hodně znát.

          Co tím asi chci říct je, že ti to dá víc jistoty v ovládání kola, ale jestli to potřebuješ těžko říct. Sám bych si vidli pod 35mm nekoupil ani na XC, a aniž bych o tom něco četl tipuju, že RS nabízí 100mm shaft na Sid 35?

          0 0
          • kubad  

            ano Shaft je po 10mm , od zdvihu 100mm

            0 0
          • Tommy90  

            Ťažší znamená 90kg bez ruksaku… jazdím betón, poľné a lesné cesty, zvážnice.

            0 0
        • Fran-tic  

          Lidi už tady přišli o koule, par let zpět bylo každé druhé vlákno “mužů dat na tohle xc 140 mm vidlici, rad skáču” a podobne. Tady řešíme 2 cm, které se stejně z části utopí v sagu a člověk, který pravidelně nestrida kola pro srovnání nebo s nim není vyloženě srostlý nema šanci ty rozdíly poznat. Jasne záruka atd…asi bych to s tím nereklamoval, ale vše ostatní tam mne cajk a silnější nohy jen k dobru :).

          1 0
          • roud  

            Ono je něco jiného řešit to na hliníkovém ingotu za 3k a na lehkém závodním rámu za 80k ;)

            0 0
            • TK75  

              Právě… originální je tam Judy, která je těžší než jakejkoliv Sid :⁠-⁠D

              Nechce tam přece dávat nějakou těžkou enduro vidlici

              Taky mám 120 na chislu, kterej je kompatibilní se 110, takže jsem o kousek přes ......ale u Epica je geo trochu jinak, ten rám sem v ruce neměl, takže nevím jak by to vypadalo a jak vůbec je ten rám stavenej.To ať si rozhodne kolega

              Ale určitě bych vyhodil judynu

              0 0
              • roud  

                jj je spousta lepších 100mm vidlic kterejma určitě nic nepokazí :)

                0 0
                • TK75  

                  Našel jsem ho na klasice i na 120…ten bílej bych bral :⁠-⁠)

                  0 0
                • Tommy90  

                  Okrem Sid 100mm, aké iné “Stovky” do 500€ by si odporučil? Pod 1.7kg

                  0 0
            • Fran-tic  

              jestli vy to jen trochu nepřeceňujete ty lehké závodní rámy atd :) tady každý čeká top vývoj v pozadí, testy a z reality by byl každý akorát rozčarován :)

              0 0
              • TK75  

                K tomu nemůžu nevzpomenout karbon Blizze, kterej se tady vyskytuje takovejch let, bez změn rámu…jen se tam vždy dá jiná vidle, zdvih případně pluska a je to. Od xc marathonce az po trail bike :⁠-⁠)

                1 0
                • Fran-tic  

                  Přesně, a přesně toho jsem vozil se 140 mm foxkou a bylo to naprosto v pohodě. jako v laboratorních podmínkách asi nějaký profík pozná změny, ale pfff… někdy se více řeší než jezdí :)

                  0 0
                • Smazaný účet  

                  Presne tak, ale aspoň se je tady čemu a komu zasmát a o to tady jde.

                  0 0
    • tomxxx  

      Bych to uzavřel.

      V návodě je max 100mm, 120 tam dát můžeš, ale až se ti s rámem něco stane, dej tam původní/sníženou vidli na 100. 120 ti neodsouhlasí žádný prodejce.

      Geo bych neřešil, 2cm jsou nic, jak tu píší ostatní.

      Úhel hlavovky se na papíře změní cca o 1°. V reálu, je to ale nic, protože stačí, abys původně na Judy vozil 15% sag a teď budeš vozit 25% a jsi šul nul na tom stejném.

      3 0
    • Tommy90  

      Čerstvá odpoved z USA support Specialized.

      110mm ram povoľuje. Vyšší zdvih strata záruky…

      1cm už hore dole beriem to tak aj z toho čo ste mi tu poradili že 120 SID bude Ok, tak pojdem zrejme do nej :)

      0 0
      • roud  

        Nahoře jsem ti dával stránku z manuálu kde je max 100mm vše ostatní je zbytečná diskuze.

        0 2
        • ceo  

          Jak se to vezme. Nevím, jestli to platí i pro 100mm vidlice, ale u 140mm+ byla vidlice od SR při stejném zdvihu o 1 cm vyšší (axle to crown) než od Foxu. RS byl +5mm oproti Foxu.

          0 0
        • ladys  

          Výrobce mu napsal 110 tak zbytečný komentář. Číst asi umí a rozhodnout se musí sám ;)

          1 0
          • roud  

            Jj až bude posílat kolo na reklamaci do USA tak pohoda ;)

            0 0
            • ladys  

              Kdo to pozná jaká tam byla vidle? Nechápu co řešíš…

              0 0
              • roud  

                Odpovídám na to na co se ptal zda tam může dát vidli s vyšším zdvihem v manuálu je jasné napsané že ne takže je to jen an něm zda do toho rizika půjde technický to samozřejmě problém není.

                0 0
              • tomxxx  
                1. Značky při reklamaci většinou chtějí foto celého kola, jak bylo ježděno – dá se snadno vyřešit, ale nezkušení uživatelé na to zapomínají a pošlou jim to po pravdě.
                2. Odtáhneš prasklý kolo k prodejci a ten tě práskne.
                0 0
            • Edwin  

              Mam přes 100 kg a dát na anthema 120 mm namísto 100 mm bylo nejlepší rozhodnutí. A ten rám s tím neměl sebemenší problém.

              0 0
              • roud  

                Anthem není epic ht epic full má ve spec taky 100 i 120mm ht má jen 100mm

                0 0
                • Tommy90  

                  A čo by si odporučil teda aku 100mm vidlicu na xc a cca 92kg? jazdenie: polne, lesne cesty, zvážnice, beton cyklotrasy, flow trail tak raz do roka, dropy/skoky < 30cm

                  0 0
                  • kubad  

                    Sid 35 na 100mm ideálně Ultimate

                    0 0
                    • Tommy90  

                      Sid 35 sa so 100mm asi nevyrába že? Jedine ju kúpiť 120mm a prerobiť na 100mm že?

                      0 0
                      • kubad  

                        Vyrábí, ale je hůř dostupný, předělání je cca 1000kč včetně práce servisu

                        0 0
    • Tommy90  

      ešte sa spýtam? Sid 120mm s 35 nohami asi nemá stupnicu pre 100mm že? iba 110 a 120 že?

      0 0
    • Vojtas  

      Přidám se s dotazem, i když asi tuším že nejde.

      Jde u Vidlice RS Judy Silver TK 100mm zvysit zdvih na 120mm, nebo ji jinak zvednout?

      Odkaz na moji vidli zde: fs-jdys-tk-a3

      Co jsem tak cetl navody tak v sekci o tokenech nikde zminena neni, tak ze standartne to asi nejde? Diky

      Premyslim jak zvednout u Treka riditka, ram ma psanou moznost zdvihu na 120mm,max 533mm korunka osa. Diky

      0 0
      • DePaX  

        V tom popisu máš 80–120mm.

        Odbočím, už delší dobu mám web Šrámu jen v mobilním zobrazení, lze to zrušit?

        0 0
        • Vojtas  

          To chápu jako vyráběný varianty, ale ve specifikaci týhle konkrétní se nic takovýho nepíše.

          Mobilní zobrazení vypínám podle potřeby v prohlížeči, pokud se bavíme o mobilu. Nebo ty máš mobilní na pc?

          0 0
          • novas752  

            Vyráběný varianty jsou kromě vložek omezujících zdvih na chlup stejný. Stačí to rozebrat a vložku z negativní vzduchový komory vyndat.

            Tokeny jsou něco jiného, ty do Judy dát moc nejdou.

            0 0
            • Vojtas  

              Jestli jsem to správně našel tak by to mohla být tahle vidlice. I Když podle tabulek RS mi nikam nepasuje, nebo sem ji v tech seznamech nenasel aby sedel zdvih, soloair, offset a pevna osa…Ale jen ten offset byl jiny.

              Jediny co tam vidim je top out bumper.

              Jasne tokeny to nejsou, to sem si mel nejdriv neco precist…

              0 0
      • novas752  

        .

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.