Sram Rival eTap AXS vs Shimano 105 Di2 RD-R7150-DGS

104 nepřečtených
  • Janouch13

    Zdravím všchny zdejší nadšence,

    zvažuji koupi nové silničky s elektronickým řazením, vybírám z těchto dvou:

    Sram Rival eTap AXS

    Shimano 105 Di2 RD-R7150-DGS

    Zaznamenal jsem dost nespokojených recenzí na jinou verzi elektronicého řazení, a to Force eTap, tak by mě zajímalo jestli se stejné chyby objevují i na Rival eTap. Podle video recenzí na YT a anglických webech lehce vede Rival před 105,

    zkátka se nevím rozhodnou, kterou variantu zvolit a rád bych si poslech názor ostaních.

    0 0
    • milan.v  

      Nevím, v čem vede SRAM před Shimanem, co přesně srovnávají…

      Nová 12 rychlostní 105ka převzala část věcí od původní 11 rychlostní Di2 Ultegry a ta je osvědčená a šlape krásně…

      https://www.bike-forum.cz/…i-rychlostni

      0 0
    • Aduldinho  

      Asi bych šel zpětně taky do 105ky, i když i ŠRÁM Force nebyla špatná volba, občas zablbne přesmyk, ale není to zase žádná trága, spíš si člověk musí dávat pozor, aby nepodřazoval moc zběsile, dal jsem si tam antipadač a myslím, že celkem cajk!

      Co mě baví je tedy možnost výměny baterek, když nějaká zdechne a taky je možnost dobíjení bez tahání kola k zásuvce. Jak je na tom Rival netuším, možná už je krapet lépe pořešen, první ekonomičtější řešení po Redu byla samozřejmě Force a možná vyšla ne úplně 100% odladěná. Nejsem závoďák, takže že mi občas sjede řetěz až tak neřeším, ale antipadač byl podmínkou ;-)

      0 0
      • ales112  

        ahoj,

        jak funguje Sram Rival/Force eTap? – obecne/celkove, baterie, razeni na presmyku, spolehlivost, funkcnost, padani retezu, problemy.....

        uvazuju mezi Shimanem GRX/105 a Sram Force/Rival

        diky za reakci

        0 0
        • Singlespeed  

          Shimano GRX Di2 nebrat. Funguje špičkově, ale drátkový systém sto let za opicema. Onehdá jsem měnil řídítka a co se na mě vyplazilo hadů po odstranění omotávky, to prostě člověk nechce. Se Sramem jsem měnil řídítka na dvou kolech a radost dělat, nikde nic.

          1 0
          • Aduldinho  

            TVL, tak to je slušná drátovačka, z práce jako IT mechanik jsem na leccos zvyklý, ale s tímto bych se j*bat fakt nechtěl! :-)

            0 0
            • milan.v  

              Ono vždy záleží na řídítkách a jejich uzpůsobení na Di2… Pár řídítek už jsem za cca dva poslední roky dělal, někde lépe, někde hůře…

              1 0
            • Krejza  

              Vždyť o nic nejde. Od ovladače k páce, od páky k páce, od páky k rozdělovači a od něj k baterii a přehazkám.

              0 0
              • milan.v  

                A navíc se to fixuje pod omotávkou elektrikářskou páskou…

                0 0
          • ales112  

            s tim kolem a se Sramem i jezdis nebo to je servis a nova riditka? jezdis s 2 × 11/12s?

            0 0
            • Singlespeed  

              Manželka má Rival 2×12 a 1×12, já Rival 1×12 a GRX 2×11. Vše bez problémů šlape jako hodinky.

              1 0
        • detoxy  

          Mám od ledna Sram Force axs. Funguje bezproblémově bez jediného zaváhání. Najeto asi 3tkm. I v zimních podmínkách vydrží accu cca 14 dní, 500km. Za mě super. Smyk nemám.

          2 0
          • detoxy  

            Jo a ovládat jde i zimních rukavicích. Co mě trochu překvapilo, že hazka je opticky fakt mohutná. V porovnání s předchozí mechanickou Sh 105, je to dost rozdíl. Ale ničemu to nevadí.

            0 0
          • Aduldinho  

            JJ, bez smyku zřejmě naprosto cajk, smyk mi občas zablbne, nainstaloval jsem antipadač řetězu a už to jen občas sjede mimo velkej talíř na kliku, ale jsou to fakt výjimečný situace, ani nevím, v jakých souvislostech k tomu dochází, třeba v sobotu za 200km se mi to nestalo ani jednou, ale jel jsem fakt pohodu, žádný divoký řazení! ;-)

            0 0
            • jecnak  

              Problém není smyk ale převodníky. Ty starší, co jsou na šroubech na pavouku, mají mizerné náběhy. Novější Force a všechny RED kliky, co mají frézované převodníky z jednoho kusu, už řadí srovnatelně se Shimanem.

              1 0
              • Aduldinho  

                Ach tak, mám kliky s převodníky Rival ;-) Nejsem tak bohatý, abych si kupoval drahé a funkční věci :-)

                0 0
                • jecnak  

                  Já měnil kvůli váze a wattmetru Rivaly, co přišly s kolem, za Redy a rozdíl v řazení na převodnících je propastný. Akorát chvilku trvalo, než se zajel řetěz a převodníky a teď už to řadí stejně jak Shimano = perfektně.

                  2 0
                  • Pepa Hrabačov  

                    Dobrá informace . Také mě to občas spadne , když řadím na velkou pilu . Jdu se podívat co to stojí :-)

                    0 0
                    • jecnak  

                      Rivaly musis menit komplet. Prevodnik nepasuje.

                      0 0
                      • FraVal  

                        mám rival 2×12 najeto 8,5tis km a ani jednou mi řetez nespadl. Řadí to bez problémů

                        0 0
                        • Aduldinho  

                          Franto,

                          ty máš komplet Rival, že? Jako Pepa. Já mám jen kliky s převodníky Rival, jinak vše ostatní Force, ale to asi opravdu nemá vliv, asi je tam nějaká chybka ve těch převodníkách, jak píše Tomáš, mě to dělaly i ty původní Force kliky.

                          Já to zatím vydržím, časem uvidím, stane se fakt vyjímečně, hlavně, že se mi to teď nesekne za kliky díky antipadači. Páč mi to pokřtilo lehce lak na novém rámu ;-)

                          0 0
                          • jecnak  

                            Ono to většinou přeřadí a z 99% bez problémů, ale pak je tady to 1% a hlavně rychlost a plynulost toho přeřazení. V tom mělo Shimano daleko navrch. A jen doplním, že s problémy jsem se setkal u dalších dvou lidí kolem a to už asi není úplná náhoda.

                            0 0
                            • Aduldinho  

                              Opravdu se to děje, i já jsem tím „zářným“ příkladem a chápu, že lidi s vyššími ambicemi nebo více zaměřenými na technický detail to může dosti rozčilovat ;-)

                              0 0
                            • ales112  

                              s problémy jsem se setkal u dalších dvou lidí kolem.....

                              • s jakymi problemy ?
                              0 0
                              • jecnak  

                                Padající řetez z převodníků.

                                0 0
                                • ales112  

                                  a co je na tom SRAMu zajimave, ze to lidi kupujou, jezdi.......kdyz s tim jsou problemy?

                                  0 0
                                  • FraVal  

                                    Nevšimnul jsem si v profi pelotonu, že by byl nějaký problem. (a to jezdí sram hodně dobrých svěrových teamů). Jinak na dalších kolech mám shimano xt na horském a na předchozí silničce jsem měl také shimano. Mě to přijde úplně na stejné úrovni. Dá se s tím dost hrát v aplikaci, a možná proto ty rozdíly.

                                    0 0
                                    • kubad  

                                      Copak tam někdo jezdí rival?

                                      8 0
                                      • FraVal  

                                        sram, mám to i v textu (

                                        0 0
                                        • kubad  

                                          Problém je ale u Rivalu ne ve vyšších řadách stačí sledovat text!

                                          0 0
                                          • FraVal  

                                            text jsem sledoval. A proto píšu, že za 8,5tis km jsem tento problém neměl. Osobní zkušenost.

                                            0 0
                                • Petr208  

                                  Mám ten samý problém. Nové kolo na Rivalu a padají řetěz z převodníku. Z počátku vše fungovalo (Canyon Endurance) ale pak sem to dal na servis, jestli by z toho nešlo vytěžit (utišit) trochu víc v micro nastavení. A to se nepovedlo, ba hůř, řetěz padá a servisák si s tím neví rady. Dnes sem to odvezl do jiného servisu, tak sem zvědav.

                                  0 0
                                  • Greyhound  

                                    Jestli jsi z Prahy Kolofix Zličín – tam se trápil s výměnou převodníku na Force AXS asi 14 dni, konzultace a Dlouhanem, už mi to chtěl vrátit že to nedá, ale nakonec to poladit. Takže to spadne jen občas

                                    0 0
                                    • Petr208  

                                      Jsem z jihu, odvezl sem to do Kolofixu v Budějovicích. Díky za tip, když se nepovede můžu to ještě zkusit tam.

                                      Nebo se toho zbavím :-)

                                      0 0
                                      • Tomalda  

                                        Zlatý Shimano, taky jsem o sramu uvažoval, ale raději jsem pořídil novou 105 a Ultegru a nelituji.

                                        0 0
                                        • Petr208  

                                          Po této zkušenosti bych šel asi taky touto cestou. Bohužel, moje první silnička a trochu podcenění výběru komponent.

                                          0 0
                                          • krabica  

                                            12sp Shimano umí zazlobit úplně stejně, stačí použít jiné kliky než Shimaňácké 12sp…

                                            0 0
                                            • Tomalda  

                                              I shimaňácké 11sp fungují bezvadně, vyzkoušeno, nevidím důvod pořizovat jiné.

                                              0 0
                                              • adam1  

                                                Proč se vůbec u dvojplacky začaly používat 12sp ?

                                                Vždyť ta 11 je zcela dostačující ?

                                                1 0
                                                • Tomalda  

                                                  Lepší odstupňování, a je to samo o kolečko víc a to jede????

                                                  0 0
                                                  • Hrabex1  

                                                    A je to odstupnovani treba? Tim si proslo i MTB, z 3×8 se postupne preslo az na 3×10 a to odstupnovani bylo to uplne zbytecny. Ted ma Sram kazeta na nejvetsich pastorcich prechod 42 – 52 a najednou to nikomu nevadi…

                                                    0 0
                                                  • Singlespeed  

                                                    Vadí to a proto na nových Sram kazetách Trasmission už tento skok není.

                                                    0 0
                                                  • jecnak  

                                                    Protože převodový poměr nesouvisí přímo se změnou zubů.

                                                    1 0
                                  • FraVal  

                                    není problém v servisu (sám píšes, že vše fungovalo) osobně jsem poznal, že kolofix není žádná sláva.

                                    0 0
                                    • Petr208  

                                      Doufám…

                                      Měl sem to na servisu, kde nebyl nikdy problém, ale teď z toho mají hlavu. Tak sem to dal do Kolofixu. Když tě někde nepomůžou, zkoušíš dál.

                                      0 0
                            • Jáchym 1  

                              Tak tak,a proto jsem poslal Rival do světa.

                              Můj poznatek-řetěz přepadl z ,,velké,,když jsem šlapal menší silou.

                              0 0
                          • FraVal  

                            JJ mám rival komplet od výroby i s waťákem, ale teďka jsem dal na novou sezónu kazetu i řetěz force. Zatím pohoda.

                            1 0
          • ales112  

            takze jezdis pouze s 1 × 11/12s?

            0 0
            • detoxy  

              JJ jezdím 1×12. Resp. vpředu kliky Sh GRX 40T, vzadu SRAM Force 10–36. Krásné odstupňování kazety. Ještě mám v plánu dát menší převodník, asi 36T.

              0 0
        • ales112  

          kdy bude Shimano oficialne predstavovat uvolnovat 105/GRX na rok 2024?

          0 0
    • 1james1  

      Měnil jsem baterky v pákách a pravá páka nejede. Zkoušel jsem zaměnit krytky a stejně pořád nefunguje. Levá páka jede bez problémů. Zkoušel i nadzvednout trochu kontakt v páce a taky bez úspěchu… Nějaký tip? Diky

      0 0
      • Aduldinho  

        Ti nevim, kámo, mi tudle začala taky občas vypadávat pravá páka a právě to vyřešila výměna tej knoflíkovej baterky ;-)

        0 0
      • milan.v  

        A proč to nedáš do vlákna k 12 rychlostním sadám, navíc tu ten odkaz už máš?

        https://www.bike-forum.cz/…i-rychlostni


        Dovézt do servisu na diagnostiku…

        0 1
      • Kouba_2005  

        A baterky jsi zkoušel přehodit mezi sebou, když jedna páka jde a druhá ne?

        0 0
        • 1james1  

          jj, zkoušel jsem i přehazovat, levá pořád funguje a pravá nic…

          0 0
      • McBlacky  

        Je to dost nachylny, treba kdyz tam das nacaty baterky z blikacky tak se to taky nechytne. Zkus jinou, i nova muze byt spatna.

        0 0
    • blue  

      trochu bych to tady jště rozvětvil… je nějakej zásadní důvod, proč na gravela místo Rivalu AXS vzít radši Force AXS? přesmykač mě netrápí, jezdím s jednoplackou

      0 0
      • Singlespeed  

        Nějaký zásadní důvod nenacházím, jen úsporu pár gramů.

        0 0
        • kubad  

          je dost rozdíl ve tvaru pák , zbytek asi jak píšeš

          0 0
          • jecnak  

            Nový Force (s duhovým logem) má páky tvarově stejné.

            0 0
            • detoxy  

              Já jsem někde ve videu viděl, že rivalům vyčítali odstávající gumy na pákách.

              1 0
              • Singlespeed  

                Někdy trošku odstávají, jindy zase ne. Záleží na tvaru řídítek, poloze pák a způsobu omotání. Na dvou Rivalech ze tří co máme doma neodstávají, na jednom trochu odstávají, ale na pohodlí úchopu to nemá vliv.

                0 0
                • jecnak  

                  Přesně tak. Každopádně se to dá trochu pořešit pomocí SRAM Handlebar Gel Pads

                  Na dvou řidítkách, co ty páky vozím, mi krycí gumy odstávají pokaždé trochu jinak. Na jedněch skoro vůbec z vnějšku a na druhých trochu víc zevnitř. Kdyby mi někdo neřekl, že to je problém, tak si toho nevšimnu a ani to neřeším.

                  1 0
      • jecnak  

        Kliky Force jsou asi o 130g lehčí, jinak tam už nejsou zas tak podstatné váhové rozdíly. Destičky Rival jsou stejné jako na Elixirech, Force jako na Levelech. Funkčně jsou ale sady stejné. Doporučuju dokoupit bezdrátová tlačítka.

        0 0
        • blue  

          díky všem

          nad klikama jsem moc neuvažoval, měl jsem v plánu nechat si starý apexy, mám na nich zrovna zánovní ovál a nechce se mi toho zase zbavovat, protože ten ovál je díky atypický rozteči apexů jinde nepoužitelnej… tím pádem bych to musel asi nakombinovat vzadu s eaglem kvůli řetězu – pokud jsem to dobře nastudoval, tak flattop by mi na tom oválu absolutblack nefungoval… takže mi jde v podstatě jen o páky a třmeny

          0 0
          • jecnak  

            Flattop chodil slušně i na 11sp Ultegře, tak bych to možná zkusil :-)

            0 0
        • jIrI___  

          Díky za zmínku o těch destičkách, to jsem vůbec netušil a byl jsem zoufalý z toho, kolik málo eshopů má desky přímo pro Rival AXS. Destiček pro Elixiry je všude nesrovnatelně více.

          0 0
        • Kouba_2005  

          Bezdrátová tlačítka mají někde skladem? Prosím o odkaz, děkuji.

          0 0
        • McBlacky  

          ještě kazeta je lehčí.

          U sramu asx, pokud člověk chce dobrou váhu, tak kliky Red a případně kazeta Red, zbytek může být cokoli a rozdíl je minimální

          0 0
      • jIrI___  

        .

        0 0
    • jIrI___  

      Jaké brzdové destičky používáte na silničních brzdách od Sramu? Posledních dvacet let jsem vozil Shimano a tam byly origo Shimano jasná volba v poměru cena/výkon, Sram mi za tu dobu nějak unikl z hledáčku. Teď řeším, jestli koupit origo Sram nebo destičky nějakého jiného výrobce…

      0 0
      • jecnak  

        Sintrované Sram na Shimano kotoučích. Sram kotouče mají nějaký divný materiál a hůř to s nimi brzdí. A že by byl desky drahé? https://www.koloshop.cz/…baleni/77049

        0 0
      • McBlacky  

        origo Sram, označené jako „sram small“ jsou v MOC za 829kč kus! Takže to jsem vyhodnotil, že na ně prcám a jezdím cokoli na elixir (Force třmeny). Vzhledem ke styčné ploše silničních i gravel plášťů bude dostatečně brzdit cokoli. Ted o víkendu jsem teda ze stříbrnýho kotouče vyrobil černej, ale to asi bylo debilní volbou cesty ne materiálu kotouče (Sram Force force) nebo desek (Force od KCK)

        0 0
        • lukink  

          Lze tomu rozumnět, že do Force či Rival AXS třměnů lze použít jakékoli desky určené pro Elixir brzdy?

          0 0
        • Greyhound  

          Ale tak cesta byla dobrá, ubrzdil jsem to i na destičkách z Alzy za 86Kč , cena origo desek je špatnej vtip…

          0 0
      • orm  

        Ja mam starsi rival brzdy. Po par letech experimentovani a nespokojenosti s brzdnym vykonem, pro moji velkou hmotnost, jsem nasel kombinaci, ktera brzdi dobre – sram metal desky + shimano kotouce s chladicem.

        0 0
      • Singlespeed  

        Jasná volba jsou destičky z Decathlonu. Poměr kvalita/cena ultimátní.

        https://www.decathlon.cz/…_/R-p-117958?…

        0 0
        • jecnak  

          Máš přímo zkušenost v porovnání se sintrama od Sramu?

          0 0
          • Singlespeed  

            Sintry nevozím, takže nemám. Měl jsem původní Sram organiky, pak červené Koolstopy. Dekáče jsou hodně podobné těm Koolstopům. Na silnici a gravel už jiné než z Dekáče neberu.

            2 0
        • jIrI___  

          Tak jsem zvolil Decathlon, jsem zvědavý jestli oproti origo poznám nějaký rozdíl.

          0 0
          • jIrI___  

            Rozdíl jsem poznal, oproti origo destičkám brzdí ty z Decathlonu lépe. Mají takový kousavější počátek, to mi vyhovuje. A pokud bych se chtěl rouhat, vůbec se nebojím říci, že kombinace kotouče Sram Paceline a destiček Decathlon brzdí lépe než kotouč Galfer s černými destičkami Galfer za trojnásobek ceny (tuto kombinaci jsem měl ale na pákách GRX, takže porovnání není úplně ideální).

            0 0
            • jecnak  

              Trochu mě odrazuje ta komplikovaná výměna s helmou a gps :-)

              Vyčistit brzdové kotouče: Pokud měníte destičky, doporučujeme také vyměnit kotouče. Mít potřebné vybavení: Na kole mít helmu a cyklopočítač či GPS.

              0 0
      • Pepa Hrabačov  

        Mám odjety dvě vyjížďky na těchto: https://www.koloshop.cz/…d-Sram/97760

        Proti původním naprostá spokojenost. Tiché, žádné vibrace a brzdí parádně:-)

        0 0
        • McBlacky  

          Galfer dela asi 4 typy smesi. Ja mel dva typy a oboje bez problemu (na xc a enduro)

          0 0
    • Peslezedirou  

      Ahoj, dám to sem a poprosím o radu, když se vyndavá zadní kolo, přehazovačka se nějak přepíná? Vyměnil jsem zadní kolo, přendal kazetu, obě kola DT Swiss. Teď není možné na nejmenším pastorku vůbec protočit kliky…jak kdyby to někde drhlo…

      0 0
      • Markony  

        Neopírá se ti řetěz o rám ?

        0 0
        • Peslezedirou  

          Neopírá jsem *****!! Měl jsem blbě nasazený 11z pastorek…poplach odvolán, děkuji za reakci., ono to fakt tak vypadalo, jak píšeš. Mám nové kolo a snažím se ho nastavit na první jízdu, je tam dost pro mě nových věcí…

          0 0
      • Espen  

        I když jsou obě kola DT Swiss, tak to ještě neznamená, že budou zapletena na 100% stejně.

        0 0
        • Peslezedirou  

          Měla to být akce na jednu hodinu a už jsem se zasekl na hlavovém složení :-)) tenhle druhý žolík vyřešen…uf

          0 0
    • MirosPikos  

      Krátký dotaz. Kazeta Rival 10–44. Také máte mezi 12a11 a 11a10 pastorkem gumový proužek? Je to záměr? Napadá mě, že by to mohlo tišit chod kazet na nejmenších pastorkách. Žádné jiné rozumné vysvětlení nevidím.

      1 0
    • Funnysek  

      Mě padal u Force řetěz jen zezačátku, ale dá se to imbusem na smyku doladit a od té doby tři roky nespadl. Podle mě ty špatné recenze dělají jen jelita, kteří ani nemají doma imbus a nebo ruce :)

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.