• 2x4b

    Doporučí mi prosím někdo horské kolo pro kluka 147 cm, 12 let, hubený. Do 10 tisíc, ideálně s kotoučovými brzdami a odpruženou vidlicí (vím, je to hmotnost navíc a relativně v dané ceně kontraproduktivní, ale znáte to…). Aktuální kolo s 24" koly mu už je malé.

    Co například Leader Fox FACTOR nebo ESENT?

    0 1
    • ufoncz  

      S tímto zadáním bych asi chvíli sledoval inzeráty.

      2 0
    • 2x4b  

      NORCO Storm 5

      MARIN Wildcat Trail 1

      0 0
    • pocestny  

      Leader Fox Factor a Esent jsou levné – tam asi výhody končí. Bohužel těžké (s pedály kolem 15kg), kliky 170mm… Tedy ergonomie nic moc, technicky to taky nebude žádná hitparáda. …snad něco jako Superior Racer XC 27 DB (vel.S 15.5") nebo Rock Machine Blizz 27 (vel. 15") ale to už jsme kolem 14.000 a pořád to má mouchy.

      Takže bych taky doporučil hledat na bazaru něco lehčího, většinou jsou ty dětská kola v dobrém stavu.

      něco jako https://www.sbazar.cz/…a-velikost-s (bohužel chybí detailní popis)

      15,5 – 16" rám (kolem těch 400mm) bude OKAY. 17–18" (kolem 420mm a víc) je už moc.

      0 0
      • 2x4b  

        díky za tipy, XC 27 DB se dá pořídit pod 11 tisíc nové, to je celkem zajímavé…

        0 0
        • 2x4b  

          Superior XC 27 DB – Jsem zklamanej. Na webu výrobce ve specifikaci brzdy Shimano, dodány Tektro (byť prodejce to věděl a na web napsal, pro výrobce ale fail). Ve specifikaci pláště Schwalbe, dodaní nějací králíci (Rabbit). Pedály sice kovový, ale těžký jak blázen (dobrý, asi pořád lepší, než plast). Ale celkově, velikost S je pro 147 cm na hraně, sedlo musí mít zcela dole. A ty baňatý pláště, to je hnus. Dyť kolik juniorů jezdí nějaký traily a odpor na cestě to bude mít velkej… jasně, můžu si za to sám, kupovat kolo přes net, ale výběr těch juniorských velikostí v kamených prodejnách v okolí je tragický, spíše nulový…

          0 0
          • rimuln  

            Ad vyska, dcera ma Team 27 issue a krome standoveru byla schopna na Skovem ramu jezdit od 135cm. Ted ma 141cm a sedlo uz ma povytazene cca 5cm z ramu. Mozna nepomer delky nohou a trupu?

            0 0
          • gerrard  

            Buď máš nízko sedlo nebo má dítě nezvykle krátké nohy. To že koupíš kolo do terénu a nadáváš, že má na to pláště to je dobrá perlička. :) To kolo má úplně jiný problém, než to co tě trápí. Uvidíš, jak se mu bude šlapat do kopce, ale ty převody jsou tak do polabí.

            0 0
            • 2x4b  

              Hele, dobře víte, že i na horském kole se jezdí z části mimo terén. Mluvím o baňatosti těch gum. Pokud někdo chce jezdit extra terénem, tak si asi nekoupí kolo za 10 tisíc, ale lepší… zde bych čekal něco mezi, ne nejširší gumu, co se na ráfek vejde a ještě vysokou jak blázen. Ale tak gumu lze vyměnit. Nebo to možná přeháním.

              S těmi převody jste se ovšem mohli ozvat někdo dřív, pokud je to tak na prd :-/ to bych řešil víc. Systém bez přední přehazovačky vidím teď totiž poprvé a přišlo mi to cool, tak jsem to bral jako dobrou věc. I když jsem zanamenal, že lepší kola mají vzadu třeba 9kolečko…

              Ad výška – zatím to beru tak, že se sedlo dalo nízko natolik, aby pohodlně dosáhl na zem. Ještě na kole nejel. Je pravděpodobné, že pak by mohl mít sedlo i výše, aby natáhl nohy při šlapání, nikoli aby jen dosáhl na zem bez většího náklonu kola…

              0 1
              • 2x4b  

                Ono totiž to souvisí i s tou specifikací, výrobce osadil původně 27.5×2.1 a dodáno 27.5×2.25. Ale to jsem risknul o své vůli.

                0 0
              • gerrard  

                No a jsme doma. Sedlo se nastavuje tak, aby se pohodlně jelo a ne aby z něho dosáhl nohama na zem. Když chce stát na zemi tak seskočí a když chce jet tak naskočí. Guma 2,25" je zlatý střed. Nic užšího než 2,1" se v podstatě na MTB nedělá. Je jedno kolik máš vzadu koleček – pastorků. Důležité je jak jsou veliké. Největší pastorek 34 zubů je do většího kopce málo. Celé kolo odpovídá jeho ceně.

                0 0
              • bathed  

                O kousek výš píšeš, že si za to můžeš sám. A asi jo – pokud tomu fakt nerozumíš, není internet sám o sobě dobrý rádce… A pokud tomu fakt nerozumíš, máš se s někým poradit a nechat si to vysvětlit. Stačilo hledat tady po vláknech – třeba ve speciálním vlákně o kolech 27,5 pro děti.Určitě bys tam našel někoho kdo píše rozumně a je vidět že se vyzná. Mohl sis ušetřit nervy a nakonec i peníze…

                • pláště: na šířku nehleď. To dneska nmá žádný velký vliv. Jde o směsi a od nich se odvíjející valivý odpor. Navíc u dětských kol navíc z levného spektra, kde se nedá očekávat vidlice s nějakým citlivým odtrhem (a to se tady rozhodně nedá), je naopak velký plášť (šířka či jak ty píšeš „baňatost“) to, co zvyšuje pohodlí při jízdě. Samozřejmě je základem nízký tlak.....
                • Převody: přední přehazovačka neboli přesmyk je dneska opravdu trošku přežitek. Jezdí se jednoplacky jako jsi pořídil, ale základním předpokladem k fungování takového systému je to, aby součástí systému byla kazeta s dostatečným rozsahem. A to tady věru není. Co ale na netu je a je tu toho fakt „tuny“, jsou jednoduché kalkulačky převodů, které by ti po naklikání vstupních hodnot (počty zubů) vysvětlily, že tohle je nonsens… A „lepší kola“ mají vzadu 11 nebo 12 „koleček“ ne 9.
                • Výška: špatně! Neřeš to, aby syn „dosáhl na zem“! To není vůbec podstatné.Podstatné je, aby při posezu byla noha v dolní úvrati klik opravdu velice mírně pokrčená v koleni. Zásadní je ale úplně jiná věc a to, jak dlouhé kliky tam máš! Na 147 cm bych to šacoval tak na 145–150mm. Tím myslím, co by syn potřeboval a ne to co tam je. Tam stěží budou 160tky… A to je špatně. Na lítačku kolem bloku asi ok. Na rozumné ježdění a s rčitým nájezdem už to vyvhovovat nebude. Proč? protože když nastavíš sedlo jak píšu, tak ta noha co je v horí úvrati bude moc vysoko a jeho koleno ude ohnuté víc než by mělo být… Ale abych tě trošku uklidnil – tohle je „bolest“ všech dětských mainsteamovýck biků: kdo by se s tím jeb*al, že? Jedny kliky klidně na vzrůst jako je tady s rozmezím 35cm, holky (delší nohy proti tělu), kluci, dyť je to jedno! :-)

                Takže co jako s tím? Vidlice na pendrek… Co je tam obuté teď, to je jedno, stejně to bude drátěná patka. Děcku bych jako první nahodil bezduše. To proto, abych mohl jít na opravdu nízké tlaky co odpovídají váze ratolesti. Takže jezdivé pláště s kevlarovou patkou, flašku mlíka, pásku a ventilky… Převody: na výpletu bude normální HG ořech. Poohlédl bych se po bazarech po nějaké pěkné kazetě 11s s rozsahem 11–46. A k tomu šaltr a páčku 11s. To je to levnější řešení. Pokud jde o mě, šel bych do systému 12s a kazety 11–50 nebo bych změnil ořech za MS a použil kazetu 10–50. Ale to už je za úplně jiné peníze… K těm komponentům obecně – je tu speciální vlákno, kde se prodává levně, musíš hledat… I pokud necháš ty kliky co tam jsou s převodníkem 32t, tak by to mohlo fungovat celkem obstojně. Na nějakou velkou horskou cyklistiku to asi nebude, ale co už? Já osobně bych si dohledal nějaké tabulky o délce klik a nahodil správnou délku a převodník 28t nebo 30t – to samozřejmě podle odhadu kondice „pilota“.

                Takže asi tak…

                0 0
                • 2x4b  

                  Dík za rady. Tak já to kolo můžu i vrátit, i když… stejně toho moc jiného na výběr není, aby to už nestálo raketu.

                  Ještě se zeptám – byla moje úvaha špatná? Vždyť takové ty klasické staré kombinace 3×6 rychlostí měly to přední nejmenší kolečko obdobně malé, jako je tam teď to jednokolečko. Takže pro snazší záběr by to mělo být srovnatelné, zvlaště, když je vzadu možná i více zubů, než u těch starších systémů… a s tou 3×6 klasikou si kluk dříve poradil dobře. Neříkám, že to s tím větším rozsahem vzadu nejde i lépe, jak popisuješ, ale bral jsem to tak, že vlastně horší, než 3×6 to o tolik není…

                  0 0
                  • bathed  

                    Ty víš jaké „zuby“ to byly? Myslím ten trojtác (největší a nejmenší) a kazetu (zase nejmenší a největší). A nezapomínej na kola… myslím tím velikost kol… 27,5 doteď asi nejezdil, ne?

                    Edit: Kalkulačka tady

                    0 0
                    • 2x4b  

                      nj, ty dětské trojtácy koukám byly spíše menší, než jsem myslel… proženu to tou kalkulačkou

                      0 0
                  • gerrard  

                    Byla špatná. To nejmenší kolečko vepředu – převodník je 22 zubů. Konkurence v dekáči je třeba toto:

                    https://www.decathlon.cz/…_/R-p-335529?…

                    To kolo cos koupil je až na převody za ty peníze OK.

                    Převod přehážeš na něco lepšího v ekonomické variantě tak do 3 000,–.

                    0 0
                    • 2x4b  

                      Hodil jsem to do kalkulátoru:

                      Nejlehčí převod na jeho stávajícím kolem: 12 km/h at 100 kadence

                      Na tom Superioru: 12.3 km/h at 100

                      Možná tam nemám úplně podchycenu délku klik, ale nepřijde mi to až takovej rozdíl… čímž neříkám, že je to ideální, ale ve srovnání s tím, co měl doteď (levnej Amulet 24 Team…

                      0 1
                      • bathed  

                        Jedeš do kopce, o rychlosti to není. Porovnej MinRatio. A tam bude rozdíl velký, protože jedna z věcí cos zadal je velikost kol.....

                        0 0
                        • 2x4b  

                          Zdá se, že jeho stávající kolo má vepředu nejmenší kolo s 24 zuby. A porovnání MinRatio je staré 0,96 vs nové 0,98. Asi se to zkusí s tím, jak to je a když to bude moc blbé, tak pak by se zvážila ta úprava…

                          0 0
                          • bathed  

                            jak píše gerrard: tohle neušlape… A když náhodou „trochu“ jo, znechutíš mu to.

                            0 0
                      • gerrard  

                        Převod 32/34 je poměr 0,94 ty se potřebuješ na 27,5" kole dostat aspoň pod 0,7. To ke třeba 30/46, 32/46, 32/48. Teda pokud občas pojedete do kopce. Na rovince a krátkém kopci je to jedno.

                        0 0
                        • 2x4b  

                          Co kompromis?

                          ACERA M3020–8 by měla podporovat CS-HG400–8, takže 11–40 zubů vzadu…

                          0 0
                • gerrard  

                  Posílám bludišťáka za odvahu. :) Někomu kdo se v kolech nevyzná a shání kolo do 10 000,– dát za úkol přejít na bezduše a narvat do toho kola další peníze. To nemůže dopadnout dobře. Jinak máš samozřejmě pravdu.

                  0 0
                  • bathed  

                    Dvaiksčtyřibé snad promine – o něm bez něho: v odpovědi se chová rozumně, snad pochopí že tohle zadání – dětské kolo za „hubičku“ nemá řešení, takže:

                    • buď „sestimsmiř“
                    • nebo do toho ještě nějaké coiny narve, ale tentokrát už si najde někoho kdo ho povede…
                    0 0
                    • gerrard  

                      Když pominu to že se o to musí starat a že udělat to není tak snadné a podle toho co píše mu to nic nepřinese, tak v první řadě potřebuje pořešit převody. Bezdušákama bych ho vůbec nezatěžoval.

                      0 0
                      • scalar  

                        I když vyřeší převody, tak pořád těžký nefunkční krám místo vidlice a Tektro brzdy.

                        Buďto to koupil na ježdění kolem baráku a na hřistě, pak je to v pořádku nebo chce dobré funkční kolo na výlety a to pak bude nejlepší tohle vrátit, 5 tis. přihodit a koupit něco slušného.

                        1 0
                        • bathed  

                          Tady pozdě Bycha honit pane Staviteli!

                          Měl bys trošku na tom marketingu zapracovat! :-))) I když: ty operuješ nějakým takovým mrňavým rámem?

                          0 0
                          • scalar  

                            Jakože by mne živila stavba kol za 10 tis. :-))))

                            0 0
                            • bathed  

                              Na čísla nehleď! :-)) Ptám se (i když mě se to už vzhledem ke vzrůstu a věku dětí netýká), ty máš takový rám?

                              0 0
                            • bathed  

                              a jinak: mám tě zafixovaného jakožto týpka, co staví pěkné kola (lehké a funkční) za rozumné ceny.....

                              0 0
                        • gerrard  

                          Souhlas.

                          0 0
                • scalar  

                  Fakt si myslíš, že na kole za 11 tis. budou bezdušové ráfky?

                  0 0
                  • bathed  

                    Nevím… Ale i když ty jakožto stavitel si budeš utírat čelo a budeš si o mě asi myslet, že jsem po opici, tak já už nalepil pásku do jednoplášťového ráfku a udělal z něho bezduš. Ano, 26" a dětské kolo… Nicméně – drží to :-)

                    0 1
                    • oddie  

                      To je asi tak poslední, co bych na dětském kole dělal.

                      0 0
                    • rimuln  

                      Tos byl uspesnejsi nez ja. 2 plastovy remerx na 24 a Rocket ron se nechytl:(. I kdyz to vypadalo jako profil, kde by patka mohla drzet, tak ani s boostrem nevydrzela a porad sjizdel do stredu. Bohuzel uz jsem doma nemel dost pasky na 2 ci 3 vrstvy abych zkusil zmensit mezeru.

                      Na te 27 team issue ma dcera Stars J20 i s bezdusovou paskou z vyroby a nejakou dobu to trvalo, nez se vse ucpalo. Rafek je lepeny a utikalo to tim spojem kolem nalepky. Ale Silca Ultimate to pustupne ucpala a nakonec zakladni Ray a Ralf drzi.

                      0 0
    • Tatut  

      vyskočilo na úvodní stránce https://www.bike-forum.cz/…s-model-2019

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.