Lehčí převody s XT M8000 34t / 11-46

36 nepřečtených
  • PSTB

    Zdar,

    mám na 27,5" celopéru převodník s 34 zuby, 11sp. kazetu 11–46, všechno včetně přehazovačky je Shimano XT M8000. Chtěl bych pořídit novou kazetu a převodník tak, abych hlavně získal lehčí převody (často jezdím prudké výjezdy), ale zase nechci úplně přijít o nejrychlejší převod, který už tak není bůhvíjak rychlý. Přehazku bych chtěl zachovat.

    Co byste doporučili? Zvažoval jsem oválný převodník 32t, ale přišel bych o rychlý převod. Mělo by smysl zkusit ovál 34t a kazetu 11–50? Jakou?

    0 0
    • mirorek2  

      11 sp Shimano neumí 50z

      0 0
      • PatRyck  

        RD-M5100-SGS umí 51z, což je prakticky totéž. Já to mám s kazetou, která má 50z a funguje to spolu

        0 0
        • Tomcat  

          Záleží jakou má XT M8000 hazku neni to prakticky totéž.....

          0 0
          • PatRyck  

            Já reagoval na tvrzení, že 11 sp Shimano neumí 50z poukazem na 11 sp RD-M5100-SGS, která umí oficiálně 51z, ale prakticky 50–52z. RD-M5100-SGS opravdu není totéž co XT M8000 a to jsem ani nepsal.

            Jestli nechce uživatel měnit hazku, tak se na 50z opravdu nedostane. Leda že by jí vyměnil právě za RD-M5100-SGS, což je navíc náklad do 700,–

            1 0
        • novas752  

          Nesmysl, 5100 je odvozená od 12 rychlostních řad a je na velký kazety dělaná. M8000 byla původně navržená pro 11–40 a 42z kazety, později na to Shimano začalo dělat i 11–46z kazety (a už i s něma to neřadí nijak extra dobře).

          0 0
      • Baroninakolech  

        Jedenáctirychlostní přehazovačka XT8000 s dlouhým ramínkem dává 50z kazetu úplně s přehledem. Už to tak vozím asi šestou sezónu a o nějakém nepřesném nebo neochotném řazení nemůže být ani řeči.

        1 1
        • novas752  

          A teď tu o Karkulce prosím.

          1 0
          • Baroninakolech  

            Jedině, že by ses přijel podívat ;-)

            0 0
            • novas752  

              Neni třeba, pár takových pokusů už jsem na stojanu měl. Shimano generace mX000 funguje dost zoufale i s 48z kazetama a moc tomu nepomohou ani tuningová ramínka. Kdyby to mělo nějakou naději tak by v Shimanu nedělali m5100 úpravou 12 rychlostních modelů.

              Samozřejmě různí jedinci mají různé požadavky, někteří jsou schopni jezdit i s rozpadlýma ložiskama v ořechu a tvrdit že to řadí dobře.

              3 0
        • tompca  

          Vtip dne, v roce 2016–17 se Ti o RD-M8000 SGS (GS) a kazetě 11–50 mohlo jenom, tak zdát.

          Bych tu přehazovačku, chtěl vidět jak napíná řetěz na nejmenším 11T pastorku, o přesností řazení nemůže být vůbec řeč, svez se na Deore 1×11 s kazetou 11–51 a uvidíš co je ochotně a přesné řazení. :)

          0 0
          • novas752  

            To ona to napne, kapacita ramínka je 47 zubů, na tuhle kazetu by stačilo 40, běhalo to i na 3×11 s 11–40z kazetou. Ale buď to na velkých pastorcích jede kladkou po zubech a řadí fakt blbě, nebo to má na spodní polovině kazety kladku od pastorků brutálně daleko (na doraz b šroub, možná i delší než origo, nebo nějaký prodlužovač patky) a řadí to fakt blbě zase na tom spodku.

            Pár let zpátky tyhle pokusy se zvětšenim rozsahu 1×11 mělo spousta známých ale moc dlouho jim to nevydrželo – buď přešli na 1×12 (m5100 ještě nebylo), nebo se vrátili k menšim kazetám s tim, že to prostě urvou nebo oželí převody do rychla.

            1 0
          • Baroninakolech  

            Nevidím na tom nic tak vtipného. Na Stravě si jsem dohledat fotku z vyjížďky 8.7. 2017, kde jsem tuto přehazovačku a kazetu měl.

            https://www.strava.com/…s/1026446610

            O tom, jak co řadí nebo neřadí jsem, myslím, poučený docela dostatečně. Na druhém kole mám řazení XT8100 s přehazovačkou a kazetou Deore 6100, takže přímé srovnání mám.

            Samozřejmě, že kdybych dnes skládal nové kolo, použiju na 50z současné přehazovačky (6100, 7100, 8100). Ty ale v době, kdy jsem stavěl první kolo 1×11 existovaly asi pouze v počítačích konstruktérů Shimano.

            A protože XT8000 mi zatím pořád chodí bezvadně, nemám důvod měnit za současné komponenty.

            1 2
            • Singlespeed  

              Je to řešení, které se drtivé většině lidí neosvědčilo. Už proto není rozumné ho někomu doporučovat. To dává smysl.

              2 1
              • Baroninakolech  

                Na novou stavbu bych ho dnes taky nedoporučoval, když existují řady 61×x, 71×x 81×x. ale PSTB má na kole řazení i přehazovacku, které by mu např. s kazetou Deore 5100 mohly normálně fungovat a ušetřil by cca 800 za novou hazku.

                V případě, že by to dobře nechodilo, by prostě přehazovačku Deore 5100 dokoupil.

                0 1
            • novas752  

              Jo, je to vidět. B šroub zatočený bůh ví kam, spodní kladka pomalu ryje v zemi brázdu a tak nějak to funguje když svítí sluníčko a je to parádně čisté. Teda na hardtailu, tazatel má full, tam se většinou ještě mění délka řetězové vzpěry v průběhu zdvihu.

              0 0
            • tompca  

              Tak vtipné to je, doporučovat něco co spíše nefunguje, když dneska jsou na 1×11 daleko lépe fungující komponenty za polovinu ceny.

              1 0
      • adam320  

        .

        0 0
    • novas752  

      Jestli chceš nechat přehazku tak tam větší kazetu už dát nemůžeš. Takže jedinou možností by byla kazeta 10–46 nebo 9–46 (= změna ořechu na XD nebo celého náboje) + 32z převodník.

      Jestli ono nebude levnější tu přehazku vyměnit. Pak by stačilo jen 11–51z kazetu a m5100 přehazku a řetěz.

      1 0
      • PSTB  

        Jasně, pokud bude levnější vyměnit přehazku, tak ji vyměním. Uvažoval jsem tak, že převodník a kazeta potřebují výměnu, ale přehazka je OK, tak proč ji měnit.

        Trochu se ale bojím toho, že od XT M8000 půjdu do nižší řady, ale je zase fakt, že ta stávající přehazka už je 3 roky stará..

        0 0
        • novas752  

          Nižší řada automaticky neznamená horší, mezigeneračně tam je dost velký posun.

          0 0
        • Kouba_2005  

          Hazku zas prodáš dál, na děckokola se právě tato hojně využívá, tak ta finanční ztráta zas nebude taková.

          0 0
        • StMartin  

          Toho bych se nebál, já přešel také z XT m8000 na Deore m5100. Pouze jsem koupil XT kladky s ložiskama, protože ty kladky bez ložisek mají celkem vakl.

          1 0
        • romachain  

          Nebo kup RD-M8100 XT pro 12 rychlostí pokud by se ti Deore nelíbilo, fungovat to bude stejně, s 11 rychlostním řazením to dělá přesně to co potřebuješ.

          1 0
        • Smazaný účet  

          RD-M5100 je aktuálně nejlepší varianta pro Shimano 11sp. Při té ceně pro 1×11 s rozsahem 11–51 vlastně ani nemá smysl kupovat něco jiného.

          0 0
    • Smazaný účet  

      Vyměnit přehazovačku a kazetu za Deore M5100 s rozsahem 11–51. Mimochodem RD-M5100 je lépe stavěná než předchozí 11sp. modely.

      0 0
    • goofy  

      Přiživím se tady.

      Neexistuje náhodou nějaká kazeta 10–45 nebo 10–46 na 11 rychlostí?

      0 0
    • PSTB  

      Díky všem za rady, pořídím m5100 kazetu i přehazku a starou přehazku zkusím posunout dětem.

      3 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.