Kolo pro ženu do 40.000,-? Jednoplacka vs dvouplacka?

97 nepřečtených
  • Budik77

    Ahoj, prosím hledáme pro přítelkyni horské kolo do cca 40.000,–. Na ježdění po cyklosteskách, po polních cestách, sem tam odbočení do lesa (nic extra náročného), za rok tak do 2–3000km. Zatím máme ve výhledu Superior XP 909 nebo MRX MTB 29" Ekoma Deore 2×10, do teď jezdila na trekingovém Autoru. Nevím zda přechod na jednoplacku bude to pravé ořechové.

    Takže prosím o radu: pro ženu okolo 40 let jedno placka? Nebo raději dvouplacka? A z těch kol jaké? Nebo jiné, jaké? :)

    Díky moc za případné rady.

    0 0
    • novas752  

      Jak si s přesmykačem rozumí do teď? Pro většinu žen je 1×12 docela vysvobození. A nejen žen.

      11 0

        MTBIKER doporučuje

      • Budik77  

        Rozumí si s ním v pohodě. :) Nemá problém. Jen v obchodě ji borec nabízel to MRX 2*10, že ten SUP má 1*11 a že by to silově nedala… Takže nám dal brouka do hlavy.

        0 0
        • Alojs01  

          I 1×11 se dela s podobnym rozsahem jako 1×12, takze se silou by urcite nebyl problem. Navic pokud to neni typicka sportovkyne, tak nejakych prudsich pasazich stejne pujde pesky. A na pohodove jezdeni bych se vubec 1×11 nebal.

          2 4
        • Kos_CZ  

          Blbost! Vždy záleží na převodových poměrech, ne na „počtu koleček“ Je celkem jasné, že dvouplacka poskytuje více možností a při správném zvolení převodníků víco kombinací, takže lze snáze dosáhnout jemnějšího odstupňování při zachování rozsahu převodových poměrů. Na druhou stranu, pokud manželka není nějaká náruživá cyklistka, tak stejně nebude držet nějakou konstantní rychlost a tím pádem větší rozdíly mezi převody vykryje frekvencí šlapání. Podstatnější bude u jednoplacky celkový rozsah kazety – aby do kopce nemusela tlačit a z kopce aby nemusela zbytečně kmitat nohama jak blázen. Požádal bych o možnost kolo vyzkoušet a zkusil na rovině a v nějakém kopci, jak se jí jede. Pokud bude spokojená s chováním kola a odstupňováním převodů, vůbec bych hodnotící rady prodavače na adresu Tvojí ženy neřešil…

          0 0
        • popokatepetl  

          V době deore 1×12 není o čem přemýšlet.

          0 0
      • Smazaný účet  

        :))

        0 0
    • Alojs01  

      Pro zenu? Jedine jednoplacku…

      Ale co je nejdulezitejsi, aby se ji libilo. :-)

      6 0
      • Budik77  

        JJ jasný výběr momentálně probíhá podle barvy, potom tvar a co to má za osazení se snažím zjistit a zajistit já. Pokud se jí nebude líbit i kdyby stálo 100k, tak na něj prostě nesedne. :D

        5 0
    • adam1  

      Žena ?Dycky/i 1×něco :)

      1 2
      • iceduck  

        To bych neřekl… moje remcá že ty skoky jí nevyhovují, když jezdila na mém tak ji vadila geo, ale libilo se jí že to neskáče přes moc zubů a neztrácí frekvenci.

        0 0
        • Tomas_82  

          Jenže 2×10 se často dává s kazetou 11–42, která má skoky větší, než 12s kazety…

          2 0
          • iceduck  

            Jo, to máš recht, to MRX má 11–42. Ikdyž sup má 11–51 což je ještě horší.

            Být am malá kazeta tak by to bylo hratelnější. Záleží ale co jeho 1/2 ušlape, ten malý tác pro ni může být občas vysvobzení.

            0 0
      • Kos_CZ  

        .

        0 0
      • Kos_CZ  

        Moje žena jezdí s trojplackou… :D

        1 0
        • oddie  

          Taky tak, bazarovka s 2×10 na její výslovné přání předělaná na 3×10…

          0 0
          • jIrI___  

            Měl jsem to podobně. Celý nadšený jsem jí kolo překopal z 3×9 na 1×12, ať jakože jdeme s dobou a usnadním jí řazení. A po pár vyjížďkách jsem po několika důrazných vyžádáních vracel zpět 3×9. Celkem jsem tehdy byl rád, že komponenty 3×9 už na bazaru nikdo nechce a zůstaly doma v krabici :)

            1 0
          • teffe  

            U nás přesně to samé. 3×10 je povinnost a když zkoušela různá kola 1×12 prohlásila že takové skoky mezi převody mohl vymyslet jen deb.l

            1 0
            • J1RKA  

              11,13,15,17,1­9,22,25,28,32,36

              10,12,14,16,1­8,21,24,28,32,36,42 – 50 11/12T

              porad nechapu vcem je ten zasadni rozdil v zubech

              2 0
              • oddie  

                My máme 17–19–21–24… mmch. kvůli tomu jsem dával 3×10 místo 3×9, kde byl skok 17–20, vadil mi. Desítkou jsem získal plynulejší 17–19–21, a jako malý bonus na konci 36 místo 34.

                0 0
              • iceduck  

                J1rka – a teď si to dej do kalkulačky v % a budeš koukat…

                0 0
                • J1RKA  

                  jj rozil tam je, jasny, cim min zubu tak v % zmena o 2 zuby je vzdy vic, a kolik ale je % zmena vepredu. 36–22?

                  0 0
        • enjoy  

          Moje žena teď nově taky přešla z 3×9 na 1×12 a celkem jí slyším hudrovat, že byla zvyklá si do kopce schodit na menší placku a bylo. Teď musí cvakat a cvakat:-D

          0 0
          • tsunami  

            Dej jí tam XT řazení a přehodí na lehčí převod najednou 3 nebo 4 pastorky, na těžší 2 najednou. Pak to zas tolik cvakání není…

            2 0
            • enjoy  

              Jo. To už mi taky běží hlavou..:-)

              Ale bojím se toho, jak se říká, nespravuj co funguje:-D

              0 0
          • bara2  

            Je to tak, v kopci jemné odstupňování moc netřeba, tam je potřeba rychle zlehčit převod :-D Velké skoky na velkých pastorcích nejsou na závadu, jak se to přehoupne přes horizont, následuje skopec a zas je potřeba rychle změnit převod. Jemné to musí být pro šlapání na mírných vlnách,prakticky rovině (u mě je to do 26 zubů), pak už je to jedno. Trojtác je na toto dobrý.

            2 0
    • Tomcat  

      1. něco jako Superior XP 909 do 30000,– a né 40 . Podle trekingového autora bych možná doporučil ještě levnější kola.

      A klidně Decathlon

      2. určitě je to jednoduší pro jezdce.

      0 0
    • Budik77  

      Díky za reakce, no uvidíme. :)

      0 0
      • RapMan  

        mě žena vyhubovala, proč jsem jí kolo na 1×něco nepředělal už dřív. U dcery jsem se ani neopovážil jinou alternativu než jednotplacku

        0 0
    • Micey  

      Rozhodne jednoplacku a vubec o tom nepremejslej, pro zensky (a nejen je:)) je to vysvobozeni.

      1 1
    • rimuln  

      Souhlas, zena ma Kellys Desire 2019 1×12 a po 3,5 letech si na jednoplacce libuje. Kdysi mivala presmykace. Detem jsme pak uz rovnou resili taky 1×. Uz ji ani nechybi indikator co ma zarazene. Proste nahoru/dolu aby se ji prijemne slapalo.

      Supy zkousela taky, ale nesedela ji geoska. Prili agresivni, ma radsi „turistictejsi“ posed. Ale na mem SUP 979 se ji do kopecka slapalo prijemneji nez na jejim. Najezd ma cca 1000km rocne.

      0 0
    • -b-n-x-  

      Žena se nedávno jela po dlouhé době projet. Má 3×9 a když jsem viděl co byla schopna zařadit, tak jsem rozhodnutý se toho řazení vepředu co nejrychleji zbavit.

      Třeba 24t (vpředu) celkem pravidelně kombinovala s 11t vzadu. Nebo opak. 42 vpředu s 34 vzadu. Sice jsem ji potom vysvětloval jak by to správně mělo být, ale 1× něco bude rozhodně lepší.

      1 0
      • Simi82  

        Vy tady děláte jako když se u systému 1× něco ten řetěz vůbec nekříží, tam trpí z podstaty toho systému, tak je to nakonec jedno.

        7 1
        • -b-n-x-  

          To jsem ani tak moc na mysli neměl. I když i tak, křížení z těch krajních (velký a malý převodník) mi přijde prostě takové, no zbytečné, řekněme. A asi i o dost větší než z toho prostředního.

          A při tom jak jsem ji to vysvětloval taky vyšlo najevo, že vlastně ani nevěděla, že když vzadu dává větší „kolečka“, tak se převody ulehčují, a vpředu je to naopak. To mě docela i překvapilo.

          0 0
        • McBlacky  

          No ale on se fakt krizi mene ze ty krajni pozice na 2(3)x10(11).

          2 0
      • borda  
        1. 2 – 3 tis za rok není úplně „jít se po dlouhé době projet“. Není to extra porce, ale je to celkem pravidelné ježdění přes sezónu.
        2. 3*x a 2*x je dost velký rozdíl. Na 2*11 jezdím španěla, nebo „skorospanela“ celkem běžně. S velkou plackou. Zatím jsem to nerozbil a nemyslím, že to rozbíju.
        3. Rvát za každou cenu 1*x na kolo s využitím popsaným v dotazu, je nesmysl. Když nebude chybět jemnost odstupnovani, budou chybět převody, především do lehka. Ale jasně, může si paní koupit pěkný kecky a zaregistrovat se na adekvátni forum. Třeba behej.com, že.
        3 0
        • -b-n-x-  
          1. Jasně. V uvedeném případě to bude úplně jiné, než u nás.
          2. 2× vs. 3× – tady osobně zastávám názor že 2× je spojení spíše nevýhod obou krajních řešení.
          3. Tohle je samozřejmě každého věc dle osobních preferencí. Já teď třeba jezdím 3. rokem do práce na kole s 3×10, a protože jezdím 20km jen po rovině, z 95% používám jen 2 převody. Vlastně bych mohl mít singlespeed :-) Takže další zimak bude 1× něco.
          0 0
        • J1RKA  

          a o jakym se bavime odstupnovani kazety, mam kolo 2×10 a 1×11 pritelka 1×12

          0 0
        • TK75  

          1krat 11 nebo 12…

          32 prevodnik a kazeta 10+51 to je dnes standart

          zadny prevody dolehka a podobne tam nechybí :⁠-⁠D

          1 0
          • bara2  

            Až na tu cenu a tu hrůzu u zadního náboje. :-/

            1 1
          • šlapatko  

            32–51 je těžší než 22–36. To je můj oblíbený beskydský převod:-). Vím že jsem jiný, ale zůstanu u blbuvzdorné desítky.

            0 0
            • oddie  

              Tak. Přemýšlím, co si dám na Epica. Jestli 2×11, nebo taky 3×10. Takového by nikdo neměl :D

              1 0
              • RapMan  

                2×11 je v pohodě, pro některé úseky pak stačí používat velkou placku a přehazovat vzadu v plném rozsahu., to dost na svém kole využívám.

                0 0
                • oddie  

                  Asi si to nejprv vyzkouším na druhém kole… komponenty mám na oboje, tak uvidím.

                  0 0
                • šlapatko  

                  Přesně tak to používám. Většinu odjedu na 36z placku. 22z vyprošťovák jen do velkých krpálů.

                  0 0
              • petrx  

                Ještě je možnost 2×12 či méně běžná starší 3×11

                0 0
                • oddie  

                  Nehodlám nic dokupovat, tohle mám doma.

                  0 0
                • xtonda  

                  K 3×11 už Shimano několik let nemá ve specifikaci kliky ani přesmykač, což obvykle znamená, že se to přestalo vyrábět, to už není reálná varianta.

                  0 1
            • xtonda  

              No já mám nejlehčí 22/42 (2×10, 32–22 × 11–42) a to je bastl z trojpřevodníku, ofic nejlehčí převod u Shimana je 22/40 nebo 24/42. Tedy byl, na novém Cues u 2×11 pohonu dle specifikace lze zkombinovat kliky 36–22 s kazetou 11–45, takže bude skvělý převod 22/45, už se těším na dostupnost, ale asi si to budu muset postavit, to se sériově asi montovat nebude.

              0 0
              • J1RKA  

                a jakou jezdis kadenci na tenhle prevod?

                0 0
                • bara2  

                  U těchto krajních převodů už tak velký rozdíly nejsou. Na mém kole dává 22:34 140cm na otáčku kliky a ten 22:45 by dal 105cm. Umím jet i 3km/h (tj. 50m/min) , takže i s 22:45 by to byla kadence malá. Prostě nesmíš do kopce spěchat :-D

                  0 0
                  • vaclaw  

                    Nojo, ale to už tě pak stojí víc síly udržet rovnováhu než šlapat, ne? :)

                    0 0
                • xtonda  

                  To je dost nesmyslná otázka, dopracoval sem se k tomu, že mi vyhovuje něco jako 85–90 rpm, takže řadím abych to udržel. Když dám 22/42 a už nemám lehčí, tak abych to udýchal a utepal snižuju kadenci, když je potřeba jdu i pod 60.

                  0 0
            • Jenda  

              Ale v tohle případě už je ten rozdíl fak zanedbatelný, můžeš to pořešit kazetou 52. V podstatě 10–52 s 32 převodníkem je identický s kazetou 11–36 a prevodnikama 22/36 ale i tohle považuji třeba na kolo na kterém jezdím do práce za kompromis a nakonec jsem dal trojplacku:)

              0 0
          • borda  

            Pravda. Tam chybí to tezka.

            2 0
            • TK75  

              jako fakt ti prijde na 29er 32/10 malo?Kdyby slo jen o jizdu po silnicich tak jo (jde ale dat treba 34 prevodnik, to uz je na zvazeni jezdce, kde se pohybuje) ale na to tu mame kola silnicni pripadne sterkolet.Ale na kole s kterym se jezdi mimo silnice je to az az…

              Jezdil jsi to treba na 29×2,3/4 kolach?

              0 0
              • J1RKA  

                Jj 32/10 uslapu 50, ne zebych to normalne jezdil. Ale jde to, a 32/42 co mam nejlehci jak ted daval pepah tak tech 24% raučekovou na hrebinek dam :D

                0 0
              • borda  

                Nechápu. Kluk chce pro holku bika na cituji: „cyklostezky, polnacky, občasné odbočení do lesa“. Takže buď musí pořídit devětdvaciku s 2.4 gumama, nebo halt ziletku. Takhle to myslíš?

                0 0
                • TK75  

                  ne ..jen ze je 1krat 12 naprosto ok a je zbytecny se toho bat.Tim netvrdim ze je neco spatnyho na 2krat, ale jen reaguju na to tve ze bude neco chybet

                  0 1
                  • borda  

                    Tak to pardon. Ten příspěvek ale vyznívá naprosto jinak. Proč je v něm tedy řeč o silnickach, gravelech a konkrétních rozměrech plastu? Nějak se v to asi ztrácím…

                    0 0
                    • vaclaw  

                      No nejdřív si postěžuješ, že chybí těžký převod a když to na to TK75 odpoví, že když potřebuješ jezdit rychle po silnici tak jsou na to lepší kola, tak se rozčiluješ, že chce kolo pro holku na cyklostezky. Takže jako na pohodu po lesňačkách a cyklostezkách lítá tak, že jí nestačí 32/10? Asi slušnej oddíl teda.

                      0 1
          • Dumbíček  

            Neber to špatně, ale kde se použije převod 32×51? Taková cyklostezka, ani polní cesta snad ani nemůže existovat, nehledě na to, že pak už je rychlejší to kolo vést.

            1 3
            • theedge  

              no vidíš to .. já běžně jezdím 30 × 51

              1 0
              • bara2  

                Tal ono je to na těch 29" zhruba totéž, jak 22:30 na 26" nebo 22:34 na 28" :-)

                Jako dvě čísla to nic nevypovídá, jde o to kolik se ujede na jedno protočení klik.

                0 0
            • bara2  

              Tak při obvodu kola 230cm, to by tak ty 29" mohly mít, je to při kadenci 80 rychlost 7km/h. Pro ženskou ve 14% stoupání …

              0 0
              • Dumbíček  

                Děkuji za vysvětlení.

                Takže převod pro běžné rekreační použití zbytečný.

                0 4
            • Tomcat  

              Napadá mě z hráze Hostivařský přehrady nahoru směr hradiště. Nebo na Moravě Velký Kosíř, některé cyklotrasy u Blanska Boskovic, nebo u Lysé nad Labem Číhadla. A fakt jestli dokáže točit 60 nebo 90 to nebude pěší rychlejší.

              0 0
            • -b-n-x-  

              Tady by chtělo vyjádření mistra Onuce.

              Ten má jakožto „terapeutický“ převod něco jako 22×48, či tak nějak :-D

              Náramně si to pochvaluje, jak to je blaho pro jeho nemocné koleno.

              0 0
              • Tomcat  

                Proč!

                0 0
                • kubad  

                  protože Onuce – to nemá smysl rozebírat a vysvětlovat

                  0 1
                  • vaclaw  

                    Kombinovat slova Onuce a proč v jednom příspěvku by mělo být zakázaný. Je to jako hraní si s nabitou zbraní na veřejnosti…

                    3 0
            • Lišák  

              nehledě na to, že pak už je rychlejší to kolo vést.

              Pokud nejsi na závodech, tak nechápu proč je lepší kolo rychle vést, než pomalu jet. Já třeba na kole rád jezdím a velmi nerad ho vodím, proto mám na FS 30 / 50. Na HT mám 32 / 48, protože nejezdím takové terény, kde jsou velké stojky.

              5 0
        • Gwaihir  

          Co znamená jezdit španěla?

          0 0
    • ZDRI  

      Čerstvá domácí zkušenost – manželka, aktuálně Trek Superfly 29" 2×11, jezdí hodně + dcera, aktuálně treking 3×9.

      Po vyzkoušení mého nového MTB (1×12, pevná vidlice) chtějí obě totéž (kupodivu obě chtějí i pevnou vidli) a určitě chtějí jedno převodník.

      Přitom žena je zkušená cyklistka, donedávna hodně a dobře jezdila krom MTB i galuskovou silničku.

      I tak je pro ni komfort/jedno­duchost spojená s jedno plackou větším plusem, než jemnější odstupňování více převodníku.

      2 0
      • Gwaihir  

        Asi lehoucke kolo, že?

        0 0
        • ZDRI  

          To také, ale není to jediný důvod.

          • Pevná vidlice – nejde jen o celkovou váhu, ale i o její rozložení, odezvu, obratnost. Pokud nevadí menší pohodlí (záleží co jezdíte), je to velké plus i pro holky.
          • Jedno převodník – asi jasné, snadné intuitivní řazení, jednodušší seřízení/servis. Vyjma vyloženě silničních kol jsem nepotkal holku, která by preferovala vícepřevodník. Ale nechci zobecňovat, všechno má svá pro a proti. Paradoxně zrovna já se 1-placce dlouho bránil, jsem stará galusková konzerva…
          1 0
    • kamator  

      Manželka jezdila převody 2×10. Na letošní sezónu jsem provedl změnu na 1×11 (řazení XT, kazeta a přehazovačka Deore). Jezdí v podhůří Jeseníků, trasy 50 km + cca 500–800 m převýšení. Sklidil jsem veliké poděkování, je maximálně spokojená. Jediná připomínka byla k absenci těžšího převodu, ale v zásadě to bere jako detail. Hrubší odstupňování převodů jí nevadí.

      1 0
      • J1RKA  

        Jaky 1×11, jezdil jsem 32 oval 10–42 a pro zenskou v horach nic moc. Podle toho co zvladne ta moje

        0 0
    • kamator  

      Převodník 32 z., kazeta Deore CS-M5100–11, 11–51 zubů

      0 0
      • J1RKA  

        tak ji dej prevodnik 34 to uslapne :D

        0 0
        • -b-n-x-  

          Nebo 36.

          Nebo rovnou 38.

          :-)

          0 0
        • kamator  

          Už jsem o tom uvažoval, ale se změnami se musí opatrně….. Jak jsem uvedl, je spokojená.

          0 0
          • J1RKA  

            tak zalezi, kde jezdite, kazdopadne 1×11 muze byt pro holku limitujici, pokud ji treba nevyhovuje kadencni slapani, moje ted presedlala z 10 – 51 shimano na 10 – 52 sram a je spokojenejsi, < lepsi odstupnovani > a prevodnik 34, vetsinu kopcu stejne da na 34 – 42 a nejvetsi jede vetsinou az na konci vyjizdky, kdyz uz plete nohama :D. asi bych dostal cocku, pokud by musela po rovince drbat 32 – 11

            0 0
            • kamator  

              Jezdíme v Jeseníkách, třeba takto:

              0 0
              • J1RKA  

                tak co resis, kup ji 1×12 poradky novy kolo a mas postarostech :D < sice si psal 500 – 800m > ale …

                0 0
                • kamator  

                  Chtěl jsem napsat 500–1 800 (mobil). Samozřejmě, že každá vyjížďka není v úhrnu stoupání takto kopcovitá.

                  Ten graf jsem přiložil pro představu, v jaké lokalitě jezdíme. Nové kolo opravdu není nutné, stávající jí vyhovuje a je spokojená.

                  0 0
        • MnemonicJ  

          Já jsem to vyřešil přesně tímto způsobem, ale stejně si stěžovala, že to je pomalý. Takže jsem vyměnil ořech a kazetu (dal jsem SLX 10–51) a uvidíme. Případně mám nachystaný 36z převodník :-)

          0 0
    • LukyCZ  

      Jestly si rozumí s přesmykem, není co řešit převody budou univerzální jak do terénu tak na rovinu nebo asfaltové přesuny.

      3 1

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.