Kliky nad 180, Specialized BG Fit a vůbec nastavení posedu

45 nepřečtených
  • newbie

    tak se mi nějak nedaří se pohodlně usadit na novém biku (fotka v profilu)… jak jsem tu tak letmo porovnával, asi mám na svou výšku 192 trošku delší nohy – 96, takže sedlo docela vysoko i na XL (40 cm sedlovka vytažená na max) a k řídítkám se nejspíš moc ohejbám. asi bych mohl:

    1. pořídit delší kliky – i 180 se mi zdá málo, pak už se výběr

    dost zužuje – 185 a 190 dělá Gebhardt a…?

    1. dát vlaštovky aspoň +3cm… ale teď mám Niner flat bar sympatické

    šířky 710 mm a stejně široké vlaštovky jsem zatím nenašel

    1. provést á i bé
    2. nejdřív zkusit ten Spešlův BG Fit a počkat, co mi řeknou

    http://mtb-blog.cz/…-fit-program

    takže…

    máte sím někdo zkušenosti s BG Fitem? nejlíp na mtb? je to k něčemu? a s dlouhejma klikama?

    0 0
    • jonti  

      To se mi moc nezda, 192 neni moc.

      Riditka je lepsi poresit predstavcem – sehnat najaky vic nahoru, priblizne 30 stupnu.

      A taky na tom zacit jezdit, mozna je to jenom nezvykly pocit na novem kole.

      0 0
      • mr.antik  

        jestli má 175mm kliky, tak to je jaky bych jezdil 150mm…

        0 0
      • obda  

        Tady nejde o těch 192cm výšky, ale o délku noh 96. To už je hodně. Pak záleží dost na poměru délky stehna a lýtka.

        0 0
        • newbie  

          poměr délky stehna a lýtka? to už na mě začíná být nějak složitá mechanika :-) si to teda asi zkusím všechno poměřit a zadat někam, kde to dobře spočítaj – competitive cyclist? počítá vůbec nějakej z těchhle kalkulátorů s možností delších klik?

          0 0
          • Singlespeed  

            Tak řídit se v tomto nějakým teoretickým výpočtem není zrovna moc dobrý nápad. Zde jednoznačně rozhoduje pocit. Pokud ti teoreticky vyjde délka klik, která ti následně nebude vyhovovat a budou tě bolet nohy a nepojede ti to, tak si tím přece řídit nebudeš. I menším lidem kolem 160cm vyhovují v mnoha případech kliky 175 mm (malinká Martinkaa by mohla vyprávět, první, co letělo na novém kole pryč byly kliky 170mm).

            0 0
            • newbie  

              nojo, ale na začátku nějak musím vybrat, jestli koupím 180/185/190… půjčit nejspíš nejdou, kupovat všechny nebudu, tak pro začátek ten výpočet jsem myslel… :-)) a pocit by pak rozhodl, jestli teorie počítala správně

              0 0
              • Singlespeed  

                Tož to jo ;-) . K ideálnímu výsledku se lze v tomto případě dopracovat pouze systémem pokus-omyl.

                0 0
            • mr.antik  

              Kdyby někdo takhle chtěl vyhazovat nějaký slušný kliky 170mm, obratem je beru.

              0 0
    • Singlespeed  

      Ultračahoun Zirecek (203) jezdí 200mm kliky a, co jsem si všiml, hodně nahlas si chrochtá blahem a velebí p. Gebhardta ;-) . Třeba ti tu napíše nějaké vlastní zkušenosti (napiš něco, Zire :-)

      0 0
      • zirecek  

        Čahoun zirecek může už jen dodat, že má cavallo 100cm. Pro mne jsou 200 mm kliky parádní. Osobně bych šel nejlépe do 205 až 207,5 mm klik, avšak pan Gebhardt zatím nedělá. Avšak jsem velice rád za ty dvoustovky, ;-).

        Při cavallu 96 cm bych se pohyboval osobně s klikama 190–195 mm. Záleží také trochu na stylu šlapání.

        0 0
        • Bohumyl  

          Já jsem se pořádně přeměřil:) a cavallo mám 99cm. Minulý týden jsem volal do Gebhardta a ptal jsem se na tu avizovanou integrovanou osu. No a odpověď byla, ať se zeptám za měsíc. Tak uvidíme, možná si udělám druhý vánoce:).

          Jinak pokukuju po délce 195mm. Asi.

          0 0
          • zirecek  

            Kdyby byla integrovaná osa, tak jdu do dalších klik od pana Gebhardta, :-). Můžeš pak dát vědět, co jsi se dozvěděl, přeposlat mi třeba email, prosím, :-).

            0 0
            • Bohumyl  

              Tebe nějak svrbí kapsa, viď?:) To už rovnou můžeš jít do Zinn : http://zinncycles.com/Zinn/…

              Dělají je až do 220 mm. Píšou tam, že vyvalej MTB 4packu v květnu. A bez adaptéru… Za ty prachy, nekup to. ;)

              0 0
              • zirecek  

                Tak a máš mě na svědomí, půl roku nebudu jíst, abych našetřil, :-D. Proč jsi mě nenechal v blažené nevědomosti toho, že neexistuje výrobce klik >200mm s integrovaným středem? Teď už to jen dopravit do ČR, :-).

                0 0
                • Bohumyl  

                  Viděl jsem taky něco od nějakého německého výrobce, ale cena byla podobná … zkusím najít link.

                  0 0
                  • Bohumyl  

                    Tak nic, ti – zdá se – nedělají 1) integrovanou osu a 2) delší, než 200. Ale zas tam mají docela pěkný přehled:

                    http://www.customcranks.de/…_length.html

                    0 0
                    • zirecek  

                      No, jo, máš mě na svědomí, dle historických tabulek bych měl být právě těch 205–207,5, což jsem si myslel i pocitově, :-).

                      0 0
                      • Bohumyl  

                        .. jen abys z toho potom neměl luxusní, ale opravdu luxusní stojánek na kolo:))

                        0 0
                        • zirecek  

                          He, he, :-). Teď vozím crossové pláště (1.6 a 1.75). Když nasadím MTB pláště 2.2–2.0, vykompenzuju tím nárůst délky klik na 210 mm.

                          Bohužel horší je pro mne, jak ty kliky zakoupit, :o).

                          0 0
              • newbie  

                …a máš nás na svědomí dva! :-) gebhardt si sice na designu dal záležet, ale na mě trošku moc nápadný, tohle se mi líbí víc…

                0 0
          • Ruprt2  

            jsou nějaké novinky?

            Jak to vypadá s osou pana Gebharta?

            0 0
        • newbie  

          díky za odpovědi… jsem si právě myslel, že 190 by mohlo být akorát… líp dostupnejch 180 mi přijde jako moc malá změna na srovnávání. akorát se trošku bojím škrtání, ale na to asi žádná rada není… se musí zkusit.

          „Styl šlapání“ fakt netuším :-) šlapu, dokud můžu.

          0 0
          • zirecek  

            Styl šlapání – míněno silové či spíše frekvenční.

            Doporučuji prověřit ještě délku kliky v dolní úvrati nad zemí při daných pláštích, které vozíte. Přece jen přiblížit se k zemi o 1,5 – 2,0 cm chce alespoň zamyšlení nad průchodností terénem, škrtáním v zatáčkách, apod..

            U mne jsem přecházel na 29ky kola, kde rám má o něco výše střed nad zemí než rám na 26ky kola, tudíž to kompenzovalo nárůst délky klik.

            0 0
            • newbie  

              jj, jsem se ňák špatně vyjádřil… vím, že silové nebo frekvenční… :-) jen nevím, jak šlapu já… tak asi ke garminu doinstaluju šlapoměr, který se zatím válí v krabičce

              0 0
      • zirecek  

        Též ještě dumám nad kokpitem. Vlaštovky mám nyní 670 mm a je to výrazné plus vůči dřívějším chrtím, úchylným klasikám délky 580 mm, :-). Přemýšlím, zda-li otočit představec nahoru, babo raď. Na zkoušku to nejspíše prubnu a uvidím. Viz můj bike v profilu.

        0 0
        • newbie  

          no já od 580 přešel rovnou na 710 a zvykal jsem si asi minutu (akorát při procházení dveřmi si nemůžu zvyknout doteď) :-) takže když předpokládám, že máš ke své výšce i odpovídající šířku ramen… není 670 málo?

          0 0
          • zirecek  

            Zase taková korba v ramenech nejsem, avšak je pravda, že přínos širších řídítek byl nejen v ovladatelnosti kola v technických pasážích, ale také v lepším dýchání. Co jsem viděl fotky sebe sama na svém kole, tak mám ruce nyní rovnoběžně až mírně rozevřeny, což mi stačí. Přece jen jsem spíše chrt a uphill jezdec, :-).

            0 0
    • brtnick  

      merim 192, mam dlouhy nohy kratkej zbytek.

      na ten svuj prskolet jsem krom plastu, vidle, predstavce, sedlovky a par dalsich blbin poridil 180 xt s bikovymi prevody misto krosovych.

      ten 1cm prumer otaceni je poznat, daleko vic do toho zas hamtam a drzet kadenci slapani a pekny plynuly kolecko na zimnim asfaltu da vic prace.chca nechca slapu vic silove.

      ale v lese, do kopce, mensi rychlost…proste pohoda.

      tak me se zda, ze 180 je fajn, poznam to a staci to.

      0 0
      • newbie  

        rozdíl 180 vs. 175 je necelý tři procenta… se trošku bojím, že bych to na rozdíl od tebe nemusel vůbec poznat. chjo. :-) nejlíp nějaký testovací stavitelný/vy­sunovací kliky a zkoušet… námět pro pana Gebhardta

        0 0
        • zirecek  

          Pocitově by jsi výrazně poznal i 180ky, na první šlápnutí je to trochu šok, :-). V tvém případě bych volil rovnou delší kliky, jak píšeš výše – okolo 190 mm. Dle mne tím chybu určitě neuděláš. Avšak rozhodnutí je na Tobě, ať nám to pak neomlátíš o hlavu, :-).

          0 0
          • newbie  

            mi je tak nějak obecně sympatická myšlenka, že velikost kola by měla být přizpůsobena velikosti kolisty… takže v mém případě 29", 710 řídítka, tlusté gripy (ergon)… a teď ještě doladit ty kliky. šlapat se na dlouhých myslím bude líp, ale ta průchodnost… změřím výšku od země a pouvažuju

            a nebo založím novej dred „kdo půjčí na vyzkoušení kolo s klikama 185 nebo 190“ :-) úplatou budiž reciproční zapůjčení r.i.p.a

            0 0
      • Mamut  

        Myslim ze cielom odporucanych hodnot kadencie (90–100) nie je hlavne pocet otacok, obmedzenie max. sily na kluku. Proste aby clovek slapal a nie vzpieral. Takze ak ti umerne ku klukam klesla frekvencia (na 175/180), tak sila ostala rovnaka a IMO sa bat o klby a slachy nemusis. Zaroven si ale ziskal tam, kde uz kvoli sklonu si aj tak nemohol dosiahnut frekv. 90–100. A zaroven stratil v zjadoch typu kafemlejnek.

        0 0
    • Jardaadraj  

      Ahoj. řešíte nějak detailně vaše posedy? četl jsem že svislice od kolena by měla procházet středem pedálu který je vpředu (při vodorovné poloze pedálů). Mě do této ideální pozice chybí ještě nějaký centimetr, dozadu už sedlem nemohu. Myslíte že je to problém?

      0 0
      • obda  

        Mně osobně to vadí, mám tendence se posouvat na sedle dozadu. Ideální to sice není, ale jezdit se tak samozřejmě dá.

        0 0
      • newbie  

        no ale jak psal právě obda v jiném threadu, tak ta svislice nemusí obecně platit…

        http://www.bike-forum.cz/…na-kole.html#…

        a já jsem asi odhodlanej nacpat prachy specializedu a zkusit jejich nastavení – byl to jeden z důvodů, proč tenhle thread, ale zatím se nikdo ze zkušenostma neozval

        http://mtb-blog.cz/…-fit-program

        0 0
        • jonti  

          Spis bych to nacpal Duratecu, predpokladam, ze to bude lepsi.

          0 0
          • obda  

            Těřko říct. Už jsem v jiném threadu odkazoval na následující zkušenost odsud

            02.02.2009, 09:02 | autor: Neregistrovaný uživatel Neregistrovaný uživatel Jirka

            Hezka pohadka: „Jsme schopni splnit všechny požadavky a to jak délkové tak i pro úhly“. Bohuzel realita je uplne jina :-(( Me v ramci mereni FOG namerili uhel sedlove trubky 69st. a bylo mi receno, ze to Duratec vyrobit neumi. Kdyz jsem se ptal u ceske konkurence (RB), nebyl problem.

            0 0
    • rf  

      Měřím taky 192, mám CD Rush v XL. Osobně mám nataženější posed raději, ale věřím, že né každému to musí vyhovovat. Porovnával jsem proto geometrie mého a Tvého kola, a řekl bych (trochu pro mne překvapivě!), že já bych bral Niner v L. V XL totiž dost dlouhý, ten Tvůj RIP! A ještě máš poměrně krátky představec, takže tady moc prostoru pro zkrácení nebude. Zkusil bych vlaštovky, nějaké normální třeba 68 cm, např. FSA XC281 OS za 400,– prostě jen na zkoušku.

      O delších klikách jsem taky uvažoval, ale ne o 200, spíš o 180. Bál bych se, že v terénu to bude problém. Ty tři centimentry mohou znamenat fakt velkej nezvyk v náklonech, na terenních nerovnostech. Není to holt silnička, to je full, bude to ještě navíc propružovat. To bych si fakt dobře promyslel.

      0 0
      • newbie  

        já už si nepamatuju přesná čísla, ale srovnával jsem tu délku s konkurencí (Spec. SJ 29, GF HiFi 29) a bylo to plusmínus pár milimetrů stejný… a L nepřipadalo v úvahu, měl jsem ho půjčené na testování, musel jsem na něj koupit 40 cm sedlovku a i ta byla na max… nebo spíš by byla 1–2 cm nad max a to jsem při své váze nechtěl riskovat :-) jsem 40 let netušil, že mám dlouhý nohy

        tak asi začnu těma klikama… o 200 jsem vůbec neuvažoval, ale zase 180 se mi zdá malej rozdíl, takže 185 nebo 190, ještě promyslím a změřím výšku nad terénem

        tím by se sedlo dostalo o 10–15 mm níž, zkusil bych pojezdit a kdyby to pořád nebylo ono, pokračoval bych řídítky – dík za nápad koupit levný vlaštovky a vyzkoušet :-)

        0 0
        • Bohumyl  

          Je docela zajímavé uvědomit si skutečnost, že když se koupí delší kliky, bude potřeba sedlovku zasunout … Takže by to Lko nakonec mohlo být akorát :)

          0 0
          • newbie  

            nojo… při nákupu jsem délku klik neřešil… ale i kdyby, asi bych neriskoval, že by se na L dalo jezdit jenom se 190 klikama, popř. s nějakou superdlouhou sedlovkou

            nezbývá než doufat, že problém je v tom, že jsou řídítka nízko… :-) a ne daleko

            0 0
        • rf  

          No, možná je to škoda, protože ta délka je důležitější než výška. Tedy pokud to neleze mimo možnosti sedlovky… Já mám délku sedlové trubky 52,5 cm (což je o asi 3 cm méně než RIP) a při normální (175mm) délce klik jsem stále celkem dost pod maximem 400 mm sedlovky.

          Počítejte se mnou (můj Rush): 17,5 (klika) + 52,5 (rám) + 20 !!! (sedlovka, zbytek v rámu) + 7 cm (sedlo) je celkem 97 cm. Takže jestli RIP mám rám 55, tak mi to nevychází…

          0 0
    • ememem  

      co sa tyka bg fit tu je o tom thread ak mas zaujem.

      0 0
      • newbie  

        jj, dík, jsem těch tvých obsáhlých, výborných a skromně nadepsaných „zopár postrehov“ četl hned po vydání…

        0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.