Brzdy XT M8000 propadá se páka. Nová páka = problém přetrvává

58 nepřečtených
  • kejmi

    Ahoj, prosím o radu ohledně propadající se páky u brzd XT. Při razantnějším brždění se začne propadat až ke gripu. Nastudoval jsem, že by měl být s největší pravděpodobností problém přímo v páce. Koupil jsem tedy novou a bohužel problém přetrvává. Kde by mohl být problém? Odvzdušněno mám na 100% správně. Napadlo mě ještě vyzkoušet prohodit třmeny a tím bych měl jistotu. (Přední brzda funguje jak hodinky).

    0 0
    • kejmi  

      Ještě doplním, že obě páky mají stejný chod. Při zmáčknutí je zřetelně cítit bod, kdy destičky dosednou na kotouč, ale zadní při razantnějším zmáčknutí jakoby povolí a jde až na grip…

      0 0
      • pavlik6022  

        vzduch, nic než vzduch

        0 0
        • pavelmisar  

          Mám podobný problém, ale ne tak výrazný. Vzduch to určitě nedělá, protože mám odvzdušněno na 100%. Jinak dělá mi to taky u zadní a na brzdách SLX (kolo Kellys)

          0 0
          • jeniiiik  

            Na sto procent nemáš odvzdusneno nikdy. ;) Odvzdusnovaci si tak, že si různě pootacel a kroutil trmenem?

            0 0
            • pavelmisar  

              To sice ne, ale když jsem to udělal u přední tak ta drží a nepropadává se, u zadní jsem postupoval obdobně a stejně nepomohlo. Navíc jsem u zadní nechával nahoře na páce nádobku s olejem přes noc se zamáčknutou pákou. Takže by vzduch měl být pryč.

              0 0
              • jeniiiik  

                Aaaaha…takze nemáš. :) V tom hledej problém.

                0 0
              • novas752  

                Třmen zadní brzdy je úplně jinak nakloněný než přední. Taky se to může držet v hadičce v nějakém záhybu pokud to neprotlačíš zespoda stříkačkou.

                A se zmáčkutou pákou máš naopak expanzku odříznutou a bublinky se hromadí pod pístkem v páce.

                0 0
                • pavelmisar  

                  Já to protláčel zespodu samozřejmě. Říkám teď to není tak výrazné, spíše je tam rozdíl, když to porovnám s přední brzdou. Ale jinak brzdí perfektně

                  0 0
                  • SloM  

                    Vetsi delka hadic k zadni brzde → vetsi celkova deformace hadicky → rozdil v chodu oproti predni. + vetsi riziko bublinek v systemu

                    0 0
                    • pavelmisar  

                      Jojo, to sem si taky říkal a nejspíš to tak bude :-) ale jak jsem psal, kolo jde do smyku a páka se mi propadne lehce, nejdu rozhodně až ke gripu, takže v pohodě :-)

                      0 0
                      • kejmi  

                        Ja sel se starou pakou az ke gripu… a s novou taky. Max brzdny ucinek, kdyz za to proste vezmu rychle. Jakmile plynule zmacknu paku, tak jde az na grip.

                        0 0
              • MatS  

                Ono je potreba si uvedomit, ze zadni trmen neni pod pakou a vzduch tak nema takovou primou cestu vzhuru. A proto se vyplati zadni trmen odmontovat a dat co nejniz a trochu snim pohybat a poklepat na nej. By ses divil kolik bublinek vyjde jeste ven.

                0 0
              • Petr L2  

                Zkus se podívat, jak je dlouhá hadice od přední brzdy a jak vede, pak se podívej na zadní, porovnej a určitě ti dojde, že odvzdušnit zadní bude poněkud složitější :-)

                0 0
            • kejmi  

              Ja ano. Potukaval jsem trmen sroubovakem, ruzne naracel, sundal jsem paku z riditek a ruzne ji natacel a mackal (s nasazenou nalevkou)… nechapu to. Predni brzdu jsem zkratil, odvzdusnil a OK.. zadni brzdu jsem kvuli vedeni hadic v ramu rozpojil, spojil, odvzdusnil a nekolik tisic km v pohode brzdil… pak najednou pozoruju ze jde paka az na riditka. Tak jsem odvzdusnoval a nakonec usoudil, ze je asi paka v haji, tak jsem koupil novou a nevyresilo se nic

              0 0
              • novas752  

                Zkus to odvzdusnit protlacenim oleje zezdola nahoru.

                0 0
                • kejmi  

                  To jsem delal :-(

                  0 0
                  • pepek  

                    A měls přitom to kolo nastojato?

                    0 0
                    • kejmi  

                      Ted nerozumim… kolo ve stojanu, sundany trmen aby byl v nejnizsim miste (mam hadicku vedenou vnitrkem ramu) a tlacil jsem to od trmenu do nalevky…

                      0 0
    • scret  

      vitej do klubu:)

      nemas sjety desky?

      Tahle brzda je proste sunt a neumi vyrovnavat ojeti desticek…

      0 0
      • kejmi  

        Desticky cca 90%… myslel jsem, ze to vyresi nova paka a vyhodil jsem 9 stovek z okna… problem bude asi ve trmenu

        0 0
        • atty  

          Najdi si tady thready o XT8000 brzdách – může to být výrobní vada (má se za to, že je to pákou, ale jak je vidět, tak nemusí a nebo máš smůlu na druhou páku se stejnou vadou). A tam skutečně odvzdušňování nepomůže, nebo jen dočasně.

          0 0
    • v POHODÌ klokan  

      Ahoj, vyřešil se nakonec tvůj problém?

      Narazil jsem na kolo s úplně stejným problémem. Páka se propadala až ke gripu. Myslel jsem, že je jen zavzdušněná. Odvzdušnil jsem, až měla v pohodě chod, ale po chvíli se zase dala zmáčknout až ke gripu – jakoby zabírala, ale po překonání nějakého odporu se úplně propadla a skoro nebrzdila.

      Je to na výměnu páky nebo třmene?

      Dík!

      0 0
      • Pbucac  

        Tak stejnou věc jsem řešil. Nakonec jsem koupil nové trny a olivy a trny vyměnil odvzdušnil a ejhle brzda krásně tvrdá. Brzdy jsem koupil na bazaru takže jsem nevěděl v jakém stavu byly.

        0 0
      • mirage  

        Zdar chlapi. Vyresil uz nekdo, proc se propada brzd.paka u xt brzd 8000. Bse jsem udelal, odvzdusne kapalinou tam i zpet, paka vis nez trmen, proste vse a stejne to porad dela. Nekde jsem slysel ze je nejaka finta, ale neumim nic najit, prej se to resilo na Trail Hunter diskuzi.

        0 0
        • Gwaihir  

          Nikde ti to neprosakuje? Jaký máš typ hadic?

          0 0
          • mirage  

            Nikde nic, vse je origo. Prave mi nekdo rikal ze to na tom TH resili a ze stim delali vselico, a nekdo tam radil co se musi udelat, ale neumim to najit.

            0 0
            • mirage  

              To jako brzdi, ale az je skoro paka u gripu

              0 0
              • grafik  

                Najdeš to i tady : )

                0 0
              • Jáchym 1  

                Musíš při odvzdušňování různě měnit sklon páky s kalíškem.

                Dá se taky nechat kalíšek v páce a občas páčku pomalu zmáčknout.Opakovat až žádná bublinka nevyběhne do kalíšku.Je to o trpělivosti­.Otevři si škopek a vydrž.

                0 0
          • Gwaihir  

            Klidně popiš, jak přesně to děláš, jestli, kdy a čím zamačkáváš pístky zpět. Občas se to úplně nepodaří. A jestli ti to dělá jen zadní brzda nebo obě.

            0 0
            • mirage  

              Nasroubuji nadobku na brzdu, naleji kapalinu a mackam do aleluja :-) mazi pistky vlozim takovou zlutou zarazku, ktera je na to urcena.

              0 0
              • Smazaný účet  

                A třmen jsi odvzdušňil?

                0 0
                • Smazaný účet  

                  Tady máš spolehlivej návod. Pokud to uděláš stejně, musí to fungovat. https://youtu.be/9ZYmW8i8TWQ

                  0 0
                  • Jáchym 1  

                    On tam odvzdušňujen 785ky.Ty šly dobře.Osmitisícovky jsou hrozný svině.

                    0 0
                    • mirage  

                      To mas pravdu. Tak jak na ty svine vyzrat?

                      0 0
                      • ladys  

                        Dělat to správně?

                        1 0
                        • mirage  

                          A to je jak?

                          0 0
                          • ladys  

                            Zě by dle návodu? Můžeš zkusit YT.

                            0 0
                            • mirage  

                              Vsak se zitra chystam to udelat, jak pise String. A nevim co znamena YT.

                              0 0
                            • virtualcop  

                              Projdi si pořádně tenhle thread ((já vím, je dlouhej, ale vysvětlující)

                              Zkusenost s novyma XT brzdama (M8000)?

                              Pak bohužel zjistíš, že konkrétně první řady „tisícovkovejch“ brzd (6000, 7000, 8000) můžeš při souhře okolností odvzdušňovat podle manuálu, podle YT návodů, zdola, shora, s náklonem… a třeba i hlavou dolů a výsledek může být stále stejnej – páka se za chvilku začne propadat.

                              Ve zkratce – pravděpodobně v páce byl nějaký konstrukční problém, který se takto projevoval, zastoupení v ČR to z velké části odmítalo reklamovat (vždy to svádělo na sjeté destičky, špatné odvzdušnění, popisovalo jako vlastnost či odkazovalo na stránky v manuálu, které ani neexistovaly).

                              Zda to někdo nějak vyřešil časem nevím, ale pravděpodobně se to vyřešilo jako obvykle a skoro u všeho – až novou modelovou řadou.

                              To jen pro info, že u některých konkrétních kusů XT8000 se můžeš třeba stavět na uši a stejně to žádnou formou jakéhokoliv doplnění/odvzduš­nění nevyřešíš, případně jen na nějakou dobu a začne to dělat znovu.

                              0 0
                              • mirage  

                                Moc diky za asi vše vysvětlijici odpověď. Dik

                                0 0
                                • Jáchym 1  

                                  Jak jsem už psal.Nainstalovat kalíšek a nechat stát.Občas promáčknout páku,změnit sklon.

                                  Mám takhle jedno kolo už dva dny na kalíšcích.Pokaždé když zmáčknu páku,tak ty svině bublinky odněkud vylezou.

                                  1 0
                              • ladys  

                                Já jsem to četl, ale buď si to majitelé vyreklamovali nebo jim to fungovalo. Možná to někdo řeší do dnes. Sám mám M8000 a v pohodě.

                                Může to dělat úplná blbost jako, že vnitřní pístek v páce není namazaný silikonovou vazelínou. To je vlastně spolu s pístky ve třmenu jediné co se v okruhu hýbe. Vůbec to nemusí být o odvzdušnění, takto postiženou brzdu z výroby jsem neměl, tak jen plácám ;)

                                0 0
                                • virtualcop  

                                  Zdaleka ne všem se to podařilo zde vyreklamovat a i když někdo třeba úspěšně vyreklamoval jednu brzdu/brzdy, tak klidně dostal černého Petra po druhé – nové páky začaly brzo dělat to samé.

                                  O namazání vnitřního pístku silikonovou vazelínou nic nevím a osobně pochybuji, že to bylo řešení. Respektive nevím o tom, že by se to vůbec nějak vyřešilo – spíš to vyšumělo s příchodem nových řad.

                                  0 0
              • Jáchym 1  

                Tlačil jsi kapalinu od třmenem do páky?

                0 0
              • ladys  

                To můžeš mačkat celý den.. Odvzdušňuje se od spodku, kapalina se vytlačí do nádobky. Návodů je všude mraky.

                0 0
                • mirage  

                  To jsem vse delal, tlacil zespodu nahoru, chvili dobre a pak zas propad

                  0 0
                  • Vilém  

                    A do tech manualu jsi se teda dival?

                    0 0
                  • ladys  

                    To popisuješ tak tajemně, že nikdo nechápe jak to děláš, tak ti těžko poradí. Vzduch se ti tam může dostat i při špatné manipulaci na konci odvzdušňování na třmenu. Pokud děláš vše správně, někde něco netěsní. Páka,hadice,třmen, ale to by mělo být někde vidět-mastnota

                    0 0
          • Hrabex1  

            kdyby mu to prosakovalo, davno by to videl

            0 0
        • Jajjcy  

          A zkoušel jsi nastavit páku nastavovacim šroubem? Mě toto pomohlo. Sice páka je dál, ale mě to neva mám velký pracky.

          0 0
    • Chosse007  

      Ahoj me dela slx zadni toto a pak se taky propadala.. Tak jsem odvzusnil.. Hlavne mi vadi cvakani v pá ce

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.