• huh

    hi, vcera som sa dozvedel novu poveru, ze ak nosite napriklad spodne triko moira ultralight a na nom uz nic, myslim tym ziaden drea, tak to triko nema vyznam. Je to pravda?

    0 0
    • Daf  

      V podstate jo. Funkcni pradlo odvadi pot od tela a pokud nemas dalsi vrstvu do ktere se to vsakne, nebude to nikdy funkovat tak jak ma.

      0 0
      • Lance  

        blbost

        0 0
      • huh  

        hmm ale dresy nie su z velmi vsiakaveho materialu

        0 0
        • Volf  

          Ty funkční trika taky ne. Je to tak jak to už tady někdo psal. Funkční prádlo má za úkol odvádět pot do dalších vrstev. Jinak jde o velmi akademickou otázku, protože v nějaký moiře bez ničeho pojedeš jen když je teplo, takže tam nepůjde o funkci odvodu potu, ale jen o to abys nejel nahej. Jinak ten dres jako druhá vrstva udržuje líp vzduch v tý moiře a tím vytváří izolaci.

          0 0
          • huh  

            jasne ked je velmi teplo tak len ultralight a potom si dava duo s dlhym rukavom

            0 0
      • dzabo  

        Tak ako pise lance je to blbost pretoze triko odvedie pot z vnutornej strany na vrchnu s ktorej sa to postupne odpari. Takze svoju ulohu splni ale je jasne ze ked mas natom dalsiu funkcnu vrstvu tak ten pot sa dostane dalej od tela, lenze aj stej dalsej vrstvy sa to musi taktiez len odparit.

        0 0
        • Lance  

          presne tak

          to huh,daf: zkuste se projet v bavlnenem triku az se po 10 min total zpotis a pak v tom zustan a to stejne udelej ve „funkcnim“ triku (moira apod.) uvidis ten rozdil za jak dlouho uschne moira a bavlna,vim o cem mluvim:)

          0 0
            • Lance  

              vlastni zkusenost davam vys,nez nejaky priblbly clanek (to slovo priblbly ber s nadhledem) Jasne,ze nejedu v ultralightu v –20 st.,ale kdyz je teplo,tak dalsi vrstvu nepotrebujes – subjektivni pocit

              0 0
              • Volf  

                Hele jestli jsi to nepochopil, tak jsem se jen snažil podpořit to co jsi psal o bavlně. Čili její nasakavost oproti polypropylenu.

                0 0
                • Lance  

                  jezis, jasne,ze pochopil,uz sem psal,ze nepisu ty SMAJLY VSUDE!! vidis,co mam v te zavorce,mi to je jasne,ten clanek jsem si precetl:):):)

                  0 0
        • Daf  

          Jasne odvede vlhkost do dresu, kde se odpari. Tak jsem to myslel. Ale jezdit v Moire samotny je to seme jako jezdi v dresu bez Moiry. Ovsem s tim ze moira neni absolutne odolna vuci vetru. Takze kdyz v lete vyhamtas kopec tak se klidne muze stat ze se nebude stihat ten pot odvadet. Pokud mas pres ni dres, tak si ho pri sjezdu aspon muzes zapnout ke krku a neprochladnes. Tim nechci rict ze v ni nemuzes jet na vylet k vode. Ale uz ten nazev pradla SPODNI naznacuje neco o vhodnosti pouziti. Pokud chces vozit jednu vrstvu tak je lepsi pouze dres nez samostatna moira.

          0 0
          • orca  

            A také asi záleží na každém zvláště jak se v tom cítí . Stačí juknout na Vueltu či vzpomenout na Tour . Někteří mají "funkční spodní prádlo + dres a někteří jen dres. Jde asi o zvyk (teda v létě-v zimně je to asi jasný)

            0 0
        • zwwak  

          Jo

          0 0
      • kolombo  

        A nemohlo by se to odpařit rovnou z povrchu té moiry? Mimochodem, dělá se i dres z moiry, to se na něj natahuje ještě jeden, aby to fungovalo?

        0 0
        • Daf  

          Muze, ale doporucuju vyzkouset to co jsem napsal vys a mozna me pochopis.

          0 0
    • RomanH  

      Nevim, pokud je teplo (nad cca 23 stupnu) tak jezdim zasadne jen v moire UltraLite, protoze jen v dresu ci v kombinaci moira + dres mi je mnohem vetsi horko.

      0 0
    • lendl  

      Ono je to cele trochu blbost resp. marketingove kecy. Pot neni nejaky samoucelny nezmysel, ale dolezita sucast termoregulacie organizmu. Preto niekam ho orvadzat je v podstate narusovat prirodzenu termoregulaciu a robit problemy organizmu.

      0 0
      • lubos  

        Ty aj veris tomu, co si teraz napisal ?

        0 0
      • Lance  

        proto se ti nedarilo ve binblenddonu

        0 0
      • Jelkys  

        Pot ma odvadzat teplo z tela tym, ze sa na povrchu koze odpari tekutina, cim sa telo ochladi. moira, alebo ine funkcne materialy tomuto efektu nijako nebrania. maju len nahradzat ine materialy (ako napr. bavlnen tricko), ktore odvadzaniu tepla zabranuju. termoregulacia organizmu funguje vyborne v podmienkach, na ktore je telo stavane – okolo 40 stupnov C, afrika, odkial sa clovek rozmnozil do sveta. inde jej treba pomahat napr. funkcnym pradlom, pretoze je tam prilis chladno.

        0 0
        • croscountry  

          Áno, presne takto to funguje. Ďaleko lepšia termoregulácia je vo funkčnom prádle ako bez neho. (či už holý, alebo v bavlne)

          A vačšina mojich kamošov, aj ja, už bez fonkčného prádla ani nechodí.

          0 0
          • x-mass  

            A v cem chodis? Taky bych do tohodle pocaska bral nejaky funkcni pradlo, ale zase nechci vypadat jako Vlastik Harapesu. Nenasel jsem zadne pradlo, ktere by bylo alespon trochu volnejsi.

            0 0
        • orca  

          jen tu teplotu bych upravil – Idealni teplota pro cloveka je cca 26°C alespon dle vědců…Při 40°C jsi grogy…

          0 0
    • MartinXC  

      Funguje pořád stejně, tj odvádí vodu od těla. Když je venku teplo a stačí to oschnout na spodním prádle – proč na to dávat další triko a bránit odpařování ? Když je venku zima nebo fouká – další vrstva(y) odvede vodu a zlepší i tepelný komfort.

      0 0
    • -b-n-x-  

      jasne ze to je blbost :-). Ja uz v moire chodim prakticky furt. Kdyz je zima tak v kombinaci s jeste necim. Kdyz je teplo tak jen moiru a obycejne mi je v ni lip nez bez ni. Ve vedru chladi, v zime hreje.

      0 0
    • fish  

      moja skusenost: iba dres je o nicom-do kopca sa clovek spoti a dole kopcom ho ofukne(zips pomaha len trochu).v lete jazdim iba v ultralight klimatexe a je to o hodne lepsie(do kopca mam mensi pocit spotenia sa(aspon subjektivne) a dole kopcom v najhorsom pripade pocit chladu(ale nie ofuknutia,ze by ma striaslo). dres na to davam,az ked mi je iba v klimaci zima,alebo si dam trocha zatepleny s dlhymi rukavmi. dres uz moc ani nenosim. odporucam si kupit dres z funkcneho materialu,iny nema zmysel.

      0 0
      • Petr_67  

        Dres z funkčního materiálu snad jen, když nepoužívám Moiru-a to je málokdy. Zajímalo by mě, jaký druh Moiry nosíte na podzim, pod NoWindovou bundu, která je dost teplá. Moira Mono nebo Duo? Stačí krátký rukáv? Nebude to Duo moc teplé? Přemýšlím o nákupu.

        0 0
        • MartinXC  

          To stejné jako v létě. Dlouhý rukáv je příjemný (neplácá tě po předloktí mokrá bunda), ale jde to bez něj taky.

          0 0
        • croscountry  

          Mono s dlhým rukávom, prípadne ešte polyesterové triko s dlhými rukávmi.Duo by už bolo veľa. To by musela by? strašná zima.

          0 0
        • Pebe  

          Na podzim duo s dlouhým rukávem, dres a návleky na ruce, bundu až na zimu s duo dl.rukávem a do opravdový zimy ještě dospodu ultralight s kr.rukávem.

          0 0
          • RomanH  

            Totez.

            0 0
            • 0702  

              Hmm.. To se dá koupit za prachy,jen moira ? Myslím, že je spoustu jiných, naprosto srovnatelných hader, klimatex (který pro moiru šil), craft a já nevím co ještě. Žádný hadr mě ale nevyřeší pocení na bederní části páteře, kde se vše drží v zadní části gatí na laclu a krásně to studí… a v zimě je to tak na převlečení.

              0 0
              • RomanH  

                Ad moira : To jiste ne, ale mam ji vyzkousenou a az na jeji trekove ponozky jsem s ni spokojenej, tak nemam duvod zkouset treba klimatex ci jitex. Urcite chci vyzkouset Craft, ale protoze mam zatim spoustu veci z moiry, tak cekam, az mi odejdou.

                Ad zima okolo bederni patere : Sice mam okoli bederni patere take vlhci (neni divu, vozim Camel), tam mi zima neni, protoze v zime vicemene nestavim a navic se snazim jezdit v lese, kde jsem chranenej pred vetrem. Ale je to vse individualni, kazdy se poti jinak a ma i jinou termoregulaci.

                0 0
              • MartinXC  

                Vozím coolmax a ani v zimě nemám uvedený problém. Protože dobře pruží, kupuju o číslo menší.

                0 0
              • croscountry  

                Nie len Moira. Je ich kopa. Prakticky všetky fungujú viac menej rovnako. Každému druhu jednej značky zodpovedá niečo iné od inej značky. Však to šijú povačšine z rovnakých materiálov. Teraz mám na sebe napr. Termovel.

                0 0
    • mosquito  

      za tepleho dne je to blbost – fungovat to bude stejne, ale pokud je chladneji a spotis se jen do kopce a pak by se to odparovalo pomalu tak by na tom neco pravdy byt mohlo

      0 0
    • kámen úrazu1  

      Tedy nevím, ale v tomhle článku se o funkčním oblečení autor ani nezmiňuje. ;-)

      http://www.web.quick.cz/…d/nkolik.htm

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.