1x12 - rozdíl FC-M7120-1 versus FC-M7100

244 nepřečtených
  • metliska

    Ahoj, na novej rám chci dát 32T a pro jistotu přemýšlím o FC-M7120–1 – má řetězovou linku 55 a Q-faktor 178 (FC-M7100 má 52 a 172). Bude to něčemu vadit mimo toho, že to bud dál od rámu? Nemám možnost si to nějak vyzkoušet… díky.

    0 0
    • novas752  

      Málokomu to vadí. Občas se ale najde na úzkej Q-factor (obvykle ze silnice) zvyklej jedinec a s širší mu nesedne.

      0 0
    • BLACK1E  

      Dnes jsem na neboostovej rám nasadil 7100, tedy 52mm řetězovou linku a když přeřadim na největší pastorek tak to vypadá hrozně. Nevim , co to shimano zas vymyslelo. Hodim sem foto.

      0 0
      • metliska  

        Mám boost 148, asi bude 10–51… jak to bude vypadat s FC-M7120–1, 55 linka?

        0 0
        • BLACK1E  

          Uplně stejně jako to moje. Nevim, shimano tvrdí, že v pohodě. Udělali v tom zas bordel a to mě ještě včera vytočila ta jejich úžasná jednorázová spojka, do který nejdou strčit normální kleště na řetěz.

          0 0
          • novas752  

            Mě teda jdou v pohodě.

            Bordel v tom neni žádnej, 142 = Mx100 kliky, 148=Mx120 a fatbiky Mx130. Jednoduchý, stejně jako offsety převodníků na sramu.

            0 0
            • filous  

              U sramu je to pro mě z nepochopitelných důvodu jinak. Řetězová linka je jinde pro boost/nonboost shimano/sram.

              0 0
              • mirorek2  

                Tuto informaci jsi vzal kde?

                0 0
                • filous  

                  m7100 – chainline 52mm dle shimano Non-boost

                  m7120 – chainline 55mm dle shimano Boost

                  m7130 – chainline 56,5mm dle shimano super boost

                  SRAM viz nize tabulka. Ale mas asi pravdu. Pro BSA je 3mm offset(boost) linka taky 55.

                  Aspon uz v tom mam jasno.

                  0 0
                  • mirorek2  

                    Shimano si dělá z lidí prdel, anebo je to chyba, jak může být ku**a non boost řetězová linka 52????

                    Narazil jsem na to, když jsem chtěl dát prý non boost 7100 kliky na non boost rám s origo chainguide. Ani prd samozřejmě.

                    Sram má toto vždy na 100%, vyměníš převodník a je to!

                    0 0
                    • Smazaný účet  

                      Jj, řešil jsem to taky. Shimano X100 je prostě jenom linka 52 mm.

                      0 0
                    • orm  

                      V okamziku, kdy i shimano ma directmount prevodniky, neexistuje nejaky vyrobce, ktery by delal prevodniky s ruznym ofsetem?

                      1 0
                      • Kouba_2005  

                        Garbaruk?

                        0 0
                        • orm  

                          Mozna myslis neco jineho, ale na jejich strankach vidim jen, ze maji prevodniky, ktery se s rostouci velikosti vzdaluji od stredu, ale to neni to co jsem myslel. Ja myslel to, ze pro jedny kliky budes mit prevodnik pro klasiku, boost, superboost, misto ruznych klik, jak to ma shimano. Treba ted tu mam mt900, ty maji defaultni chainline 52mm a ja bych to chtel pouzit na klasice, tak bych si koupil prevodnik, ktery to posune o 3mm na chainline 49mm nebo naopak do predu na chainline 55mm.

                          0 0
                          • Kouba_2005  

                            Garbaruk má pro DM Shimano kliky převodníky s offsetem 3 a 6 mm, ale to je to, cos našel. Ten udávanej offset bude asi maximální, co při určitém počtu zubů bude.

                            0 0
                            • libisenuj  

                              Ja napr.mam Garbaruk 32z. na klikach 7120 a na boost ramu. Pri montazi me trosku matlo, jak ho otocit, ale dal sem ho napisem Garbaruk ven z ramu, coz by melo byt tech 3mm offset a linka sedi jak prdel v gatich. Presnej stred kazety.

                              0 0
                    • Smazaný účet  

                      A proč by mělo mít Shimano stejnou chainline jako SRAM (neplatí to ani u 11sp.) nebo stejnou chainline mezi různými vlastními řadami (11sp. vs. 12sp.). Důležité snad je, jak spolehlivě to řadí a ne, jestli jde recyklovat staré vodítko pro původně jinou sadu pohonu.

                      Mimochodem 12sp. Shimano řadí v zátěži ze všech možných sad nejlépe, takže to asi dělají dobře :)

                      0 0
                      • mirorek2  

                        No tak ty rány co mi z toho XT12 jdou se s Eaglem a jeho tichým cvakáním vůbec nedají srovnat.

                        Proč recyklovat? Jsou snad nějaké standardy, které je třeba dodržet. Non boost chainline není 52 a to ani pi*u, to mi žádný ****** z japonska a jeho blbý překlad nenamluví :-)

                        Na rámu o kterém mluvím je jasně daná linka podpořená integrovaným karbonovým vodítkem, to by sundal jen blázen :-)

                        0 0
                        • Smazaný účet  

                          V tom případě nám vysvětlete, proč vlastně řešíte „Boost“ v kombinaci s Shimano klikama? „Boost“ je totiž standard SRAMu! Na webu Shimano k němu nic nenajdete.

                          Shimano definuje kompatibilitu klik pomocí rozměru náboje OLD (Over-Lock-nut Dimension) a řetězové linky klik (Chainline). Pro 11sp i 12sp. jsou tyto kombinace odlišné od rozměrů, které používá SRAM. Co je na tom k nepochopení?

                          0 0
                          • mirorek2  

                            Jak říkám, 142/148 dvojí rozměr je bullshit, neexistuje. Dej si kliku doleva je pro mě NE. Bastly s podložkama mě osobně vadí.

                            Místo toho měli soudruzi přiznat, že 142 kliky a 12 sp nedělají, předešli by spekulacím.

                            Konec diskuse

                            0 0
                            • Smazaný účet  

                              142mm je rozměr náboje, který nemá s klikama nic společného. Jaká řetězová linka k tomu pasuje je věcí výrobce pohonu, přípaně rámu (může vyžadovat vyšší Q-factor). Nikde není řečeno, že to musí být v ose středu kazety a s přibývajícími pastorky to ani nebude žádoucí, protože řetěz na nejmenším pastorku začne škrtat o větší pastorek hned vedle. To se na opačné straně kazety nemůže stát, protože se pastorky směrem do středu zmenšují a ne zvětšují.

                              Z vašeho sdělení vyplývá, že jste si koupil kolo na SRAMu a teď si tady stěžujete, že vám Shimano nechce vyrobit kompatibilní kliky.

                              0 0
                              • Vilém  

                                Jak nema nic spolecneho?

                                Driv byla retezova linka jasne dana, byvala 47,5mm. S prichodem vnejsich lozisek ji shimano zvetsilo na 50mm, protoze jim to tam neveslo. od te doby zacaly problemy lidi s hlucnyma retezama, driv opotrebenyma prevodnikama atd.

                                0 0
                              • mirorek2  

                                A tím je řečeno vše…

                                nemám prostor tady učit někoho se šuplerou

                                0 0
          • pumpy  

            A proč strkas kleště do spojky?

            0 0
        • novas752  

          Stejně. 148mm je širší o 3mm do obou stran = kazeta je o 3mm ven, převodník má o 3mm větší řetězovou linku = vůči kazetě je postavený stejně.

          0 0
    • libisenuj  

      Nebudu zakladat nove vlakno. Chci vymenit kliky Shimano M610 r.linka 52 na Focusu Raven za Slx 7120 a dat prevodnik Garbaruk. Na klikach jsou 2 podlozky, ty tam musi byt nebo kdyz je sirsi stred, tak se nedavaji.

      0 0
      • Smazaný účet  

        Podložky na klíkách být musí, u Shimana se tím řeší řetězová linka a po vyndání podložky by nadbývala délka osy na protější straně. Šířku středu v rámci stejného standardu řeší podložky na středovém složení.

        0 0
        • libisenuj  

          Díky za info. Změřil sem šířku středu v rámu, to je cca 73mm a šířka přes samotný střed vč.ložisek-vnější rozměr (Token Ninja) je cca 96mm. Bude to sedět, netušíš? Mám pocit, že teď tam právě podložky nejsou (na tom FC-M610).

          Díky

          0 0
          • Kouba_2005  

            Při domku 73mm se dává jedna podložka na stranu u převodníku.

            0 0
            • libisenuj  

              Perfektni! Diky moc za zpravu a obrazek. Jdu objednat kliky

              0 0
              • Smazaný účet  

                Co tak kouknout do manuálu ke středovému složení? :)

                https://www.tokenproducts.com/…4_Manual.pdf

                0 0
                • libisenuj  

                  Díky, jak je to jednoduchý…:-)

                  0 0
                • libisenuj  

                  Jinak po výměně jsem hrdě vyjel a zjistil, že mě celé kliky chodí zprava doleva a naopak. Při vysunutí směrem k převodníku to špatně řadilo, takhle sem na to přišel. Doma sem to vyčistil, rozebral a změřil. Na levé straně byla mezera mezi ložiskem a klikou cca 2mm, tak sem tam nacpal tu druhou podložku 2,5mm. Řetězová linka mě vychází přesně na střed kazety a levá klika je mimo osu rámu asi o 1mm, což nehodlám řešit.

                  0 0
              • Vilém  

                Proc tam vubec chces cpat nejaky Token?

                0 0
    • chrastyn  

      Pred rokem jsem koupil za dobrou cenu https://superiorbikes.eu/…e-silver-red

      a po case jsem chtel prohodit kazetu za Shimano M6100 10–51 a do predu mensi prevodnik. Ale pak jsem zjistil ze zadni naboj nema micro spline, nejsem v tom moc zbehlej. Tak jsem prikoupil kazetu Shimano CS-M6100 , zadni naboj FH-MT410-B 12×148mm a kliky FC-M7120 . Kde jsem to nakupoval, tak mi doporucily kliky FC-M7120 misto FC-M7100. Tak vaham jestli je nevymenit za ty FC-M7100 ? Ale jestli to nicemu vylozene nevadi tak si necham ty FC-M7120.

      0 0
    • Boby83  

      Může mi někdo prosím vysvětlit, proč se zde často vyskytuje doporučení: 142 – X100, 148 – X120, 157 – X130?

      Osobně to chápu tak, že řada X100 (7100/8100) je použitelná na 142 i 148, řada X120 (7120/8120) pouze pro 148 a X130 (7130/8130) pouze pro 157.

      Bordel v X100 případně dělá pouze případný převodník, ale o tom zde není řeč.

      Viz. screen

      0 0
      • Smazaný účet  

        Chápete to správně. V první řadě platí doporučení výrobce.

        Pak je to spíš otázka, proč u boost náboje OLD = 148mm upřenostnit kliky x7120. Pokud to rám přímo nevyžaduje kvůli propustnosti plášťů, kliky x120 mají širší kompatibilitu s převodníky (vejde se tam větší). Kliky x100 nemají výhodu vesměs žádnou.

        0 0
      • mirorek2  

        Nic jako 142/148 u jedněch a těch samých klik neexistuje! Jsou to boost kliky a tečka.

        Sram to má řešeno převodníky s offsetem, Shimano „zatím“ ne. Kliky na 12 sp non boost Shimano nedělá, jen ti říká, že si máš posunout levou kliku ven podložkou :-))) což je inženýring jak sviňa

        0 0
        • Smazaný účet  

          Můžeme pana experta poprosit odkaz na manuál nebo specifikaci, kde Shimano doporučuje posunout levou kliku ven (pravou) podložkou?

          Shimano nic takového samozřejmě nedoporučuje, prostě pro náboje OLD = 142mm dodává kliky s chainline 52mm. O tom že by Shimano dodávalo převodníky s off setem (tj středem vyosené do strany) lze úspěšně pochybovat, z pohledu mechanických vlastností je to poněkud nesmysl kvůli torzní deformaci převodníku. Kdyby se chtěli vydat touto cestou jako SRAM, nevyráběli by nákladně kliky pro 3 různé offsety.

          0 0
          • mirorek2  

            A jeden ten starý vynechali, jen to „zapomněli“ napsat… Proč bych měl dopr na non boost rám (a to jakýkoli) dávat pro bůh 52 linku???? Aby mi padal řetěz ze 3 největších pastorků?

            Už nic nákladně nepiš, akorát zmateš lidi, co to nemají v oku a chtějí to koupit…

            0 0
            • Smazaný účet  

              Z kombinace klik M7120 a kazety SLX M7100 na 148mm náboji nic nepadá ani při šlapání dozadu. Pokud si to neumíte seřídit, dejte kolo do servisu. Řadí to naprosto perfektně dokonce i v zátěži do kopce.

              Mimochodem vzdálenost mezi pastorky je asi 3.5mm. Kdybyste tvrdil, že řetěz padá z největšího pastorku, mohl byste to ještě svádět na posunutí řetězové linky o 3mm. V případě 3 padajících pastorků, nejedná-li se o výrobní vadu, už je to s prominutím zjevně neschopnost to řazení nastavit.

              0 0
              • Smazaný účet  

                A kde máte podložku na klikách ? Vlevo neb o vpravo ?

                0 0
                • Kouba_2005  

                  To záleží na šířce domku, ne na klikách. Celká šířka s miskama ložisek by se měla dostat na nějakých 91mm.

                  0 0
                  • Smazaný účet  

                    Nejedná se o podložky pro středové složení BSA 68mm / 73mm. Kliky M7120 jsou úplně stejné jako M7100, jen mají o 6mm delší osu. Protože šířka středu je stejná, mají M7120 mezi klikou a středem ještě 3mm podložky Y1PW98070 na obou stranách.

                    0 0
                • Smazaný účet  

                  1× vlevo a 1× vpravo přesně podle manuálu:

                  https://dassets.shimano.com/…20-4559A.pdf

                  part. no. té podložky je Y1PW98070

                  Převodník není v ose středu kazety, ale je posunutý o 3mm ven, což je ovšem jasné už z údaje o řetězové lince 55mm. Žádný problém s tím není, úplně stejně bude vypadat kombinace klik x100 a náboje OLD = 142mm. Přesně dle specifikace výrobce.

                  0 0
                  • mirorek2  

                    Výrobce klik nebude určovat řl snad, to přece určuje výrobce rámu!

                    0 0
                  • Smazaný účet  

                    Shimano u nových klik nezajímá šířka náboje, ale pouze řetězová linka. Tím je dané, že pro neboost rámy může být problém. Jinak pro řetězovou linku 52 mm můžete použít kliky X120, ale musíte tam dát podložku 3 mm.

                    0 0
                    • Smazaný účet  

                      Tomuto sdělení, stejně jako v případě vašeho předřečníka nerozumím. Kliky i náboj dělí osa rámu přesně napůl. Použitý rám na to nemá žádný vliv. Pokud nemáte křivý rám, je pozice náboje a klik vždy stejná, liší se jen vzdáleností.

                      Shimano samozřejmě zajímá šířka náboje, neboť tím definuje kompatibilní kombinace klik a náboje. Podporována je varianta převodníku ve středu kazety (kliky x100 a náboj OLD = 148mm) a varianta převodníku posunutého o 3mm vně (kliky x100 a náboj OLD = 142mm nebo kliky x120 a náboj OLD = 148mm). Převodník na střed kazety proto dostanete pouze v případě náboje OLD = 148 a klik x100 v případě, že velikost převodníku a šířka zadní stavby tuto kombinaci na vašem rámu umožní. Pokud máte přiliš širokou zadní stavbu, potřebujete větší převodník nebo jen chcete širší Q-factor, použijete kliky x120.

                      0 0
                      • Smazaný účet  

                        Linka 52 mm je na náboj OLD = 148 mm, tedy kliky X100. Problém je, že to spousta prodejců nabízí blbě (X120) a pak řekne, to „nevadí dejte si tam podložku“. Kliky X100 se pro náboj 142 mm (linku 49mm)nehodí, tedy nemusí chodit korektně.

                        0 0
                        • mirorek2  

                          A o tom to celé je

                          0 0
                        • Smazaný účet  

                          Diskuze s váma je fakt obtížná. Vy budete popírat i specifikaci Shimano:

                          https://bike.shimano.com/…ain-bik.html

                          Citace:

                          M8120 – určeno pro náboj OLD = 148mm s CL = 55mm pro maximální prostor pro pneumatiky (poznámka – nebo převodník)

                          M8130 – určeno pro náboj OLD = 157mm s CL = 56.5mm

                          M8100 – určeno pro náboje OLD = 142mm nebo OLD = 148mm s CL 52mm pro co nejnižší Q-factor.

                          Prodejci to nabízí zcela správně přesně dle specifikace Shimano. Žádnou podložku „navic“ tam samozřejmě nedáváte. Do problémů se samozřejmě dostanete v případě, že z nějakého (iracionálního) důvodu trváte na převodníku uprostřed kazety. Shimano s tímto konceptem z konstrukčních důvodů u 1× pohonů již evidentně příliš nepočítá. Takové kliky pro 142mm Shimano nevyrábí vůbec, a u 148mm můžete použít x100 pouze v případě, že vám to zadní stavba dovolí. Nelíbí se vám? Máte smůlu, SRAM postupuje podobně.

                          0 0
                          • Smazaný účet  

                            Jestliže měníte kliky (zakladatel vlákna) nebo stavíte nové kolo, tak Vás zajímá CL. Jestliže máte 52 mm kupujete X100, jestliže máte 55 mm kupujete X120. Tak to má dané i Shimano. Ale doporučit někomu X120 na boost bez znalosti CL není „košer“.

                            0 0
                            • Smazaný účet  

                              Jestliže stavíte nové kolo, holý rám žádnou chainline nemá. Existuje jen minimální možný Q-factor. Z toho následně vyplývá jaké kliky, tam můžete dát. Pozice náboje je totiž na všech rámech stejná! Jaký chainline na rámu můžete použít závisí na tvaru zadní stavby a velikosti převodníku. Jestli budete mít převodník uprostřed kazety na rámu nezávisí vůbec! Je to dáno kombinací klik a náboje a jediná možnost jaké tohoto stavu docílit je použití rámu s nábojem OLD = 148 a klik x100, pokud ovšem tuto kombinaci rám fyzicky umožnuje (např. u rámu vyžadujícím kliky x120 tohoto stavu ani docílit nelze). Ve všech ostatních případech převodník v ose středu kazety prostě není a je to úplně normální výrobcem zamýšlený stav.

                              Pokud měníte kliky na stávajícím kole a ty původní mají CL = 52mm, máte v případě rámu s nábojem OLD = 148mm převodník skutečně ve středu kazety. Tento stav ale není povinný. Můžete použít kliky x100 nebo x120 dle svého uvážení. Variantu klik x100 preferujete, pokud vám vyhovuje Q-factor 172mm a stačí vám původní velikost převodníku, variantu klik x120 preferujete, pokud potřebujete větší Q-facctor nebo větší převodník. Samozřejmě můžete mít problémy s integrovaným vodítkem řetězu jako tady váš kolega.

                              0 0
                              • Smazaný účet  

                                Aha, tak to nemá cenu diskutovat : „rám nemá CL“.

                                0 0
                                • Smazaný účet  

                                  Kontrolní otázka:

                                  Rám, který podle vás má CL = 55mm (např. Yeti ARC 2021 používá kliky M8120 a náboj DT 350 Boost) má převodník ve středu kazety nebo je posunutý 3mm vně?

                                  0 0
                                  • Smazaný účet  

                                    Při výběru klik se prostě řídíte CL, co je na tom k nepochopení. Jestliže má to Yeti CL = 55 mm, tak má správně kliky 8120.

                                    Jinak doporučuji se podívat na sram.com do specifikace klik. Žádné boost, super boost, …, jen a pouze CL.

                                    Nebo https://si.shimano.com/…2-08-CZE.pdf

                                    0 0
                                    • Smazaný účet  

                                      Blbostma se s prominutím neřídím, a vy prosím odpovězte na jednoduchou otázku:

                                      V jaké pozici je převodník vůči kazetě na rámu, který výrobce osazuje klikami s CL = 55mm. Je v ose středu kazety nebo posunutý o 3mm ven?

                                      0 0
                                      • Smazaný účet  

                                        Měl by být v ose kazety.

                                        0 0
                                        • Smazaný účet  

                                          A to je přesně důvod vašeho zmatení. Jediný způsob, jak by výrobce mohl této situace dosáhnout je posunout celé zadní kolo doprava, nebo středové složení doleva. Obě varianty jsou, jak jistě uznáte, nesmysl.

                                          Pro lepší pochopení si to zkuste namalovat. Předozadní osa rámu dělí kliky i zadní náboj přesně na poloviny. Vzdálenost kazety od osy rámu je pro náboj OLD=148mm vždy stejná bez ohledu na to, jaký rám použijete (protože náboj je v ose rámu). Chainline pak není nic jiného, než vzdálenost převodníku od osy rámu. Tím je dáno vše. Je úplně jedno, jakým způsobem mezi klikami a nábojem natáháte trubky rámu, vzdálenosti od osy sámu se nezmění. Proto budete mít u náboje OLD=148mm a klik s CL=52mm převodník vždy ve středu kazety a u klik s CL=55mm bude vždy o 3mm vně. Důvod, proč výrobci preferují větší řetězovou linku než tu, kterou vy považujete za optimální, je dán konstrukcí zadní stavby. Požadavky na kratší zadní stavbu zmenšují prostor pro převodník nebo plášť. Jediným řešením je pak použít kliky s větším Q-factorem a posunout převodník vně (vyšší chainline).

                                          Shimano tuto konfiguraci u 12sp odladilo a funguje to dobře.

                                          0 0
                                          • scortis  

                                            Byl jsi rychlejší :)

                                            Jen teda otázka, platí to i pro 11s? Já ty kliky ladil podložkama na ± střed kazety, žádnou řetězovou linku jsem neřešil a funguje to dobře, převodník má na tom rámu místa dost. Říkáš tedy že je optimální ten převodník mít mírně venku (3mm)?

                                            0 0
                                            • Smazaný účet  

                                              Co je optimální nevím, to nejspíš řešilo Shimano v laboratoři. Faktem je, že aktuální geometrie spolu s preferencí 1X umístění převodníku do osy středu kazety podstatně komplikuje.

                                              Používám kliky M7120 (36T CRM85) v kombinaci s „boost“ nábojem Fulcrum. Jedná se tedy o kombinaci CL=55mm a OLD=148, převodník je posunutý od osy středu kazety 3mm a největší vyosení (křížení) představuje převod 36–51. Seřídit to bylo jednoduché, řetěz z toho nepadá ani při šlapání vzad, řadí to excelentně. Dlouhodobou zkušenost nemám, ale 12sp Shimano je na trhu už dlouho, a žádné stížnosti nejsou.

                                              1X převod nebude z pohledu ohýbání řetězu nikdy optimální, ale jestliže nejpoužívanější vzhledem k nájezdu budou menší pastorky, může být posunutí řetězové linky směrem vně paradoxně výhodnější. Větší (časovou, kilometrickou) část proběhu je řetěz ve výhodnější pozici. To bychom se ale museli zeptat u Shimana nebo to otestovat sami:)

                                              0 0
                                              • Smazaný účet  

                                                Dotaz, nerýpu. Proč jsi použil 7120 a ne 7100 ? Zadní stavba ? Velikost převodníku ?

                                                0 0
                                                • Smazaný účet  

                                                  Kliky M7120 jsou univerzální – pasují na všechny boost rámy a poskytují větší variabilitu převodníků.

                                                  Postačí zkontolovat specifikaci, dál neřešit a jezdit :)

                                                  0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Takže 3 mm vně.

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Ano. už jsem to zmiňoval o 1 příspěvek výše.

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Takže jsi měl použít kliky 7100, jestliže důvody nebyly škrtání klik o rám, málo místa pro převodník nebo větší Q faktor. Většinou je to ale tím, že si lidé koupí na netu kliky nevhodné ke svému rámu, k čemuž se tady vesele nabádá.

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Ale o tom tu celou dobu diskutujeme. Podstatný je pouze Q-factor, a kompatibilita kombinace klik a rámu s převodníky, podle toho je vhodné vybírat kliky. Ne řetězová linka – ta při tom výběru pouze musí odpovídat shimano specifikaci, jinak je to zcela irelevantní údaj.

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Kompatibilita rámu a klik se nazývá řetězová linka.

                                                    0 0
                                            • Smazaný účet  

                                              Tím, že jsi ladil na střed kazety jsi řešil řetězovou linku.

                                              0 0
                                              • scortis  

                                                Jasně že jo, jen ne tím způsobem že bych to měřil nebo vůbec zjišťoval jaká je.

                                                0 0
                                          • Smazaný účet  

                                            Takže výrobce Yeti použil CL 55 mm a k nim kliky 8120. Na to jak mu to vyjde na kazetě nebral zřetel (ne že by to bylo uživatelsky dobře) . Ano, vybral kliky dle CL. Kde vidíte rozpor ? Protože, kdyby použil CL = 52 mm (aby to bylo správně na kazetě) , tak by mu zřejmě škrtaly kliky o zadní stavbu, proto CL = 55 mm.

                                            Já osobně preferuji CL, kterou doporučuje výrobce rámu.

                                            V tomto vlákně se ale vesele doporučuje šmahem pro boost náboje X120.

                                            0 0
                                          • krabica  

                                            Výrobce má použít Super Bost, tedy OLD=157mm…

                                            0 0
                                • scortis  

                                  No tak co vím, tak aby bylo křížení řetězu co nejmenší tak by fakt převodník měl být proti středu kazety. No a střed kazety fakt neurčuje rám, střed kazety určuje typ náboje – boost x standard a šířka kazety, všechno ostatní je standardizované, takže prakticky tu ideální pozici převodníku určuje to jestli máš boost nebo ne (-3mm) a šířka kazety, která je u 12s a 11s odlišná. Takže bych si asi troufal tvrdit že ideální chainline z principu fakt nemůže být určená rámem (kromě toho jestli je pro boost nebo neboost).

                                  P.S.: to jestli tam pak někdo potřebuje nacpat kliky nebo převodník co škrtají o zadní stavbu, tak pak už se určitě nedá hovořit o ideálu ale spíš nějakém kompromisním řešení kde je buďto špatně navržený rám nebo tam uživatel cpal něco co neměl.

                                  P.P.S: To že to nezávisí na rámu samozřejmě bude platit o pro případ že ideální chainline by nebyla na středu kazety ale třeba mírně posunutá ven, např. kvůli škrtání řetězů o malé pastorky, ale s tím jsem se nesetkal, takže ten střed kazety na který to mám seřízené já je asi ok.

                                  0 0
                                  • Smazaný účet  

                                    No kdyby jsi to bral striktně, tak u 12s vlastně ideál není. Jinak měl jsem SC Bronson 2018 CL 50mm, SC 5010 2018 CL 53 mm a Commencal Meta CL 52 mm. Všechno zadní nába 148 mm. Commencal mi nedoporučil 8120 a to jsem je měl v šuplíku. Ano není problém ten rozdíl 3 mm, většinou to bude chodit, ale proč nepoužít, co ti doporučuje výrobce rámu.

                                    0 0
                                    • duk  

                                      „Comencal nedoporucil 8120“ zkracene tenhle rozmer je proste na 148 nabu znouzectnost a je vhodne ho pouzit pouze kdyz je blbe navrzeny ram a skrtal by prevodnik, nebo klika o zadni stavbu. Nerikam ze linka 55 nefunguje, ale k idealu ma daleko.

                                      0 0
                              • krabica  

                                Jasně že každý rám svou chainline má, je dána šířkou zadního náboje a jeho případným asymetrickým uložením. Třeba výrobce mého kola chainline uvádí a to dělá kola pouze na Shimanu…

                                0 0
                                • Smazaný účet  

                                  Tedy tvrdíte, že tento výrobce vyrábí křivé rámy a zadní kolo/náboj je posunuté do strany? Jako vážně?

                                  0 0
                                  • krabica  

                                    Ne tady je náboj umístěný symetricky, ale pár výrobců má asymetrickou zadní stavu, tomu uzpůsobený výplet a chainline.

                                    0 0
                                    • mirorek2  

                                      ser na to, nemá to cenu

                                      0 0
                                    • Smazaný účet  

                                      Jestliže je náboj umístěn symetricky, výrobce rámu nemá na chainline vůbec žádný vliv. Pro náboj OLD=148mm bude chainline 11sp kazety 47mm, chainline 12sp. kazety dokonce 45mm (viz video). K tomu můžete párovat kliky dle doporučení výrobce pohonu, Shimano ke 12sp kazetě doporučuje Mx100 s chainline 52mm nebo Mx120 s chainline 55mm. V případě MTB prakticky neexistuje sada, kde by chainline převodníku odpovídala chainline kazety. Jestliže máte u specifikace rámu uvedenu chainline 52mm jedná se pouze o minimální doporučenou chainline, aby převodník nedrhnul o zadní stavbu (řetěz rovně stejně nebude).

                                      0 0
              • mirorek2  

                Tak inženýři ve Spešlu jsou úplní dementi, když na S-Works rám SJ s origo vodítkem není nikdo schopen rozchodit 8120 kliky…

                Já si fakt nic seřizovat nechat nemusím, mi stačí, že umím se šuplerou.

                Ten rám jsem osazoval shimanem na přání zákazníka, po druhé už by to prý ale neudělal :-) Nasraně si jel pro nové jiné boost 8100, které mají tu správnou boost šířku. Bylo to vtipné, na kole za dvě kila neakceptuje snad nikdo jednu kliku odsazenou jinak od ZS než druhou, i když asi jsou i tací mezi námi :D

                0 0
                • duk  

                  Mam stejnou zkusenost, ta retezova linka 55 pro boost nebo 52 pro klasiku je zverstvo, na nejvetsim pastorku je to krizeni uz na pohled dost extremni a je to i o dost hlucnejsi. 52 na Boost OK, klasici 142mm holt ostrouhaji, tam uz bych radsi vozil sram retez a starsi kliky s normalni linkou, nebo sramove s 6mm prevodnikem.

                  0 0
                  • mirorek2  

                    Sak jiste! Přesně takto jsem to vyřešil mladému na enduro, musely jít staré 11sp kliky a sram retaz, bo experti z shimana zas vymysleli, že 12sp řetěz nenapasuješ na 11 sp kliky.

                    0 0
                  • filous  

                    Jojo naprostý souhlas, mam neboost kliky na boostovem rámu s CS 429 a funguje to lépe než s linkou 55mm.

                    0 0
                • Smazaný účet  

                  Pokud máte na rámu vodítko, které je nastaveno pro řetězovou linku 52mm, celkem logicky musíte použít kliky s řetězovou linkou 52mm nebo pro kliky s linkou 55mm vyměnit vodítko. Shimano pro náboje OLD = 148mm umožňuje obě varianty. To co tady předvádíte už je naprostý bizár.

                  0 0
                  • mirorek2  

                    Ale proč bych to zvěrstvo s linkou měl dělat? Důvod? Bizár je jen linka posunutá ven. Proč ji mít ideálně, když ji můžu mít špatně..

                    Ať si jezdí kdo chce co chce. konec debaty prosím

                    0 0
                    • Smazaný účet  

                      Ale to my nevíme proč jste montoval kliky M8120 místo M8100, když dle specifikace výrobce si můžete vybrat, které chcete a jen kvůli vodítka chcete/potřebujete M8100. Za to si můžete sám.

                      Některé rámy mají tak širokou zadní stavbu, že tam M8100 prostě nedáte:

                      https://www.pinkbike.com/…istcomments/?…

                      0 0
                      • mirorek2  

                        Ale já se tady bavím o koze a odpověď je o voze. Furt jak kolovrátek, vždyť to tu i jiní píší stejně.

                        To nemá smysl, ztráta času

                        0 0
            • obda  

              Proč bych měl dopr na non boost rám (a to jakýkoli) dávat pro bůh 52 linku???? Aby mi padal řetěz ze 3 největších pastorků?

              Nějaký konkrétní příklad, kdy komplet 1×12 pohon od Shimana (tj, x100 kliky plus odpovídající kazeta a šaltr) na non-boostu je správně seřízen, a přítom „padá řetěz ze 3 největších pastorků“? Nebo je to jen těžké OCD? (Převodník přece MUSÍ být uprostřed kazety ;) )

              0 0
    • Smazaný účet  

      V kontextu dnešní diskuze si tady něco odložím:

      Chainline 11sp kazety je 47mm

      Chainline 12sp kazety je 45mm – s příbývajícími pastorky se totiž vnitřní konec kazety díky pastorkům nýtovaným na AL unašeč posunuje do středu náboje mimo ořech.

      Celá tahle diskuze o tom, jak někdo musí mít kliky s chainline 52mm, protože je pak má ve středu kazety tak nabývá na absurditě. V ose středu kazety 1X převodník evidentně nikdy nebyl a podle vyjádření technika Partoolu MTB na rozdíl od silničních sad takové nastavení chainline kvůli geometrii ani neumožňuje. Bez měření šuplerou si toho nikdo z nás nevšimnul. Viz video od Parktool:

      https://www.youtube.com/watch?…

      0 0
      • duk  

        Ano, to znamená, že ideálni CL na klikách by byla pro neboost okolo těch 45, pro boost okolo 48mm (pokud platí ty tvoje hodnoty, ověřeno to nemám). Loni jsem měl na boost kole 1×12 XT a staré kliky s CL okolo 50 a fungovalo to výborně, pouze vzdálenost převodníku od rámu byla kolem 0,5mm.

        0 0
        • Smazaný účet  

          Ona je vůbec otázka, co to je ideální chainline a proč by to vlastně vůbec měl být střed kazety.

          Pokud uživatel najede nejvíce v dolní polovině kazety na 1,2,3,4,5.. pastorku a naproti tomu největší pastorek řadí jen zcela vyjímečně, může být optimální chainline i z pohledu opotřebení řetězu klidně spíše těch současných 55 mm než 45–48mm. Naproti tomu uživatel s nižší chainline a s malým převodníkem typu 30–32T může najet spoustu kilometrů na pastorcích 10 a 12 s řetězem maximálně nakřivo.

          0 0
          • duk  

            Souhlas, ja kvuli celkove vydrzi jezdim s 36 prevodnikem, ikdyz prevodove bych si vystacil bez problemu s 32, ale hoblovat stale po rovine dve nejmensi kolecka na kazete se mi tak nejak vnitrne prici :-D

            0 0
      • dědek mohy  

        .

        0 0
    • Smazaný účet  

      0 0
    • LisourJr  

      Rozuzlení :-)

      2 0
      • wlk  

        Koukal jsem na to,řeším přechod z sramu sx 1×12 na shimano slx 1×12 a jsem z to mírně řečeno ganz tumpach

        0 0
        • wlk  

          Mám na Treku boost 141, chlapík na videu říká, že kliky 7100 jsou ok na nonboost 142, tak teď jak to vlastně je, snažím se toho dopídit sám pomocí netu a už na to nemám…neví někdo? řetězovou linku mám 52, což mi sedí i na kole, jen mi není jasný, proč na videu říká nonboost 142 a já mám na náboji boost 141…

          0 0
          • mirorek2  

            ty máš atyp bez pevné osy, boost s pevnou osou je 148 a s upínákem 141

            budou ti sedět kliky 7100

            1 0
            • wlk  

              Perfekt, díky moc!

              0 0
            • wlk  

              Apropo, namontováno a celý upgrade na SLX dokonán, vše šlape jak hodinky :-)

              0 0
    • fastrider  

      Ahoj, Niner uvádí u rámu RIP 9 Q-faktor 168 mm a řetězovou linku 52 mm, i když je zadní náboj boost.

      Tuší někdo, co na ten rám patří za kliky?

      Např. Shimano má aktuální kliky snad jen s Q-faktorem 172 mm (ř. l. 52 mm) a 175 mm (ř. l. 55 mm). Díky.

      0 0
      • mirorek2  

        třeba xtr mají menší Q

        0 0
      • Smazaný účet  

        Minimum Q-factor.

        Je to matoucí, dej tam normální kliky se 172.

        0 0
      • Smazaný účet  

        Řětězová linka 12sp. kazety na boost náboji je okolo 47mm a v případě Shimano k tomu dle specifikace patří kliky Mx100 (52mm) nebo Mx120 (55mm). Na použitém rámu to nijak nezávisí, tvar zadní stavby pouze pro danou řatězovou linku ovlivňuje maximální možnou velikost převodníku – na některé rámy s krátkou stavbou se s řetězovou linkou 52mm rozumná velikost převodníku nevejde. Q-faktor (vnější šířka klik) pak s rámem nemá přímou souvislost vůbec žádnou.

        0 0
      • dadonbike  

        No hlavně se nenech zviklat těmi radami tady.

        Výrobce rámu Ti jasně říká linka 52 a min.Q-faktor 168. Shimano tedy X100. Rozhodně ne X120.

        0 0
        • Smazaný účet  

          x120 funguje na rámu s řetězovou linkou 52 úplně v pohodě, rok jsem na tom jezdil, a řadilo to naprosto bezchybně.

          0 0
          • dadonbike  

            Jemu výrobce rámu doporučuje 52 mm linku, tedy kliky X100. Že Tobě to řadí bezchybně neznamená, že na jeho rámu mu nebude padat řetěz. To by Ti asi potom nepoděkoval, že jsi mu doporučil kliky s linkou 55.

            0 0
          • Smazaný účet  

            To je furt dokola jak u blbejch. Rám žádnou řetězovou linku nemá.

            0 0
            • Smazaný účet  

              Ne? A na to jsi přišel jak?

              Není to jen slovíčkaření?

              0 0
              • Smazaný účet  

                Řětězová linka je vzdálenost osy převodníku/řetězu od podélné osy rámu.

                Jak to souvisí s rámem, kromě obecného pravidla, že kratší/širší zadní stavba rámu obecně vyžaduje z prostorových důvodů buď menší převodník nebo větší řetězovou linku?

                0 0
              • Smazaný účet  

                Slovíčkaření to není, protože řetězovou linku určuje výrobce pohonu, tj. v tomto případě Shimano. Výrobce rámu na to v podstatě nemá přímý vliv.

                0 0
                • dadonbike  

                  Vlastně ty kluci japonský vymysleli pevný osy, boost a super boost.

                  0 0
                  • Smazaný účet  

                    Jak prosím souvisí řetězová linka klik se zadní osou?

                    0 0
                    • dadonbike  

                      Ty tvrdíš, že výrobce pohonu určuje řetězovou linku.

                      0 0
                      • Smazaný účet  

                        Ano, výrobce pohonu specifikuje. které kombinace řetězové linky klik a řetězové linky kazety jsou kompatibilní (tj. bude to bez problémů řadit). Tyto hodnoty budou stejné bez ohledu na to, jaký rám se rozhodnete použít. Liší se ale naopak mezi jednotlivými sadami pohonů (např. 11sp. vs. 12sp.)

                        0 0
                        • dadonbike  

                          Naprostý nesmysl. Kliky ani kazeta nemají sami o sobě řetězovou linku. Řetězovou linku určuje rám. Jak jsi správně napsal, je to vzdálenost středové osy rámu od převodníku.

                          Se standardem Boost přišel Trek na 29" kolech. Důvodem byla nízká boční tuhost kol oproti 26" na standardu 142/12.

                          Tak nastupuje148/12 a řetězová linka rámu 52 mm. Náboj si vyrobili sami u Bontrangeru. Kliky si nechali vyrobit.

                          Následně to převzali další výrobci kol (rámů) a výrobci pohonu se samozřejmě přizpůsobili. Pak přišlo zkracování zadní stavby a širší gumy a už nestačilo ani 52 mm, proto 55 mm.

                          A pak přišel Super Boost s řetězovou linkou 57,5 mm.

                          Takže výrobci klik s přizpůsobují potřebám rámu.

                          0 0
                          • Smazaný účet  

                            Tak jinak. Co konkrétně znamená hodnota řetězové linky rámu? A jak se to měří?

                            Samozřejmě, kliky definují řetězovou linku pouze u Shimano (všechny převodníky mají offset 0), v případě SRAMu je to kombinace klik a převodníku. U kazety je to pak určeno kombinací kazety s nábojem. Pokud použijete „boost“ rám, tj. náboj OLD = 148mm a 12sp. kazetu, řetězová linka kazety bude vždy 45mm. Tato hodnota bude stejná pro každý boost rám bez ohledu na model nebo výrobce a změní se pouze v případě, že na rám osadíte jinou kazetu s jiným počtem rychlostí (např. 47mm pro 11sp.)

                            0 0
                            • dadonbike  

                              Řetězová linka určuje vzdálenost převodníku od středové osy rámu.

                              0 0
                              • Smazaný účet  

                                Takže ji určuje kombinace klik a převodníku. Tvar zadní stavby pak pouze omezuje, jaká kombinace klik a převodníku se tam vejde.

                                Např. řada kol dnes chodí osazena s řetězovou linkou vpředu 55mm. To ale neznamená, že rám má řetězovou linku 55mm (ten nemá řetězovou linku žádnou), ale pouze skutečnost, že tvar zadní stavby neumožňuje osadit dostatečně velký převodník (typicky 32T) s menší řetězovou linkou (fyzicky se tam nevejde). Kdyby vám stačil převodník menší, mohl byste použít kliky s menší řetězovou linkou a křížení řetězu na velkém pastorku by se zmenšilo (tj. zlepšilo).

                                0 0
                                • dadonbike  

                                  Přesně. Výrobce rámu určí : řetězovou linku 55 a max.převodník 36 zubů. Na tyto parametry zaručuje bezchybný provoz.

                                  Zvetšíš převodník = vetší řetězová linka a naopak. Vše ale určuje rám, ne kliky.

                                  0 0
                                  • Smazaný účet  

                                    To je nesmysl ze dvou důvodů:

                                    1. Sám přiznáváte, že pro každý rám existuje nekonečné množství kombinací řetězové linky + převodníku. Jak tedy může mít rám nějakou (jednu) hodnotu řetězové linky?
                                    2. To, že vám bude chodit pohon s řetězovou linkou 55mm vpředu a 45mm (12sp.) vzadu, definuje výrobce pohonu, který pro tuto situaci pohon odladil. Pokud např. nahradíte celý pohon Shimano za Microshift, nebo vyměníte kazetu za Sunrace, už to při stejných parametrech řetězové linky chodit nemusí, protože výrobce pohonu s touto kombinací nepočítal.
                                    0 0
                                    • dadonbike  

                                      Který výrobce pohonu odladil a zavedl standard Boost ?

                                      0 0
                                      • tonik666  

                                        dadonbike – hele sorry ale fakt pises blbiny a pravdu ma wert7

                                        0 0
                                        • dadonbike  

                                          Kterou blbinu máš na mysli?

                                          0 0
                                          • tonik666  

                                            Řetězovou linku na konkrétním rámu určuje konrétně použitý pohon – převodník, náboj, umístění kazety na náboji.

                                            Rám má limitace stanovené rozměrem domku a zadní stavby, které určují, jaké rozpětí řetězových linek na něm budou fungovat.

                                            Q-faktor nemá souvislost s řetězovou linkou, ale rám určuje jaký minimální Q-faktor je potřeba, aby se nepotkaly kliky se zadní stavbou při otáčení.

                                            Jak jsem dočetl diskuzi, a kdo co tam tvrdíte, tak se do toho radši už nebudu míchat :D Každý máte trochu pravdu, přijde mi, že jeden mluvíte o té samé věci zleva a druhý zprava.

                                            0 0
                                            • dadonbike  

                                              V této diskuzi jsou od začátku dané parametry : zadní nába 148/12 a nové kliky Shimano 12s, řetězová linka 52 mm. Z této konfigurace je jasné jaké kliky máš použít.

                                              Pak se v diskuzi dozvíš, že rám nemá řetězovou linku, použij kliky X120, sice na tento rám nemají být, ale fungují. A kliky Shimano X100 opravdu na standard 142/12 nefungují nebo se to musí nabastlit.

                                              Máš pravdu, diskuze se potom točí v kruhu.

                                              Ale jinak standard Boost a Super Boost zavedli výrobci rámů. Výrobci pohonu se těmto standardům přizpůsobili a samozřejmě každý jinak.

                                              0 0
                                              • Smazaný účet  

                                                A nechcete nám konečně vysvětlit, jakou mají kliky a jejich řetězová souvislost se zadním nábojem? Není tám vůbec žádná korelace a ve skutečnosti s mezigeneračně rozdíl mezi řetězovými linkami vpředu-vzadu neustále zvětšuje a nikoliv zmenšuje.

                                                Řetězová linka stoupla na 52mm nikoliv proto, že se vzadu objevil boost náboj, ale jednoduše proto, že při zkracování zadní stavby a rozšiřování rozměrů pláště nic menšího s rozumnou velikostí převodníku min 32T do současných rámů nevejde. To nemá s boost zadním nábojem společného vůbec nic!

                                                0 0
                                                • dadonbike  

                                                  Přesně. Výrobci rámů potřebují vetší CL a proto výrobci pohonu tyto kliky vyrobí. Rozhodně to není naopak. Tady máte kliky např. s CL 56,5 mm a přizpůsobte si tomu rámy.

                                                  0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Geometrie rámu pouze stanoví jaký prostor pro kliky převodník tam vznikne, výrobci rámů žádnou exaktní chainline nepotřebují, to co zmiňujete je pouze minimální hodnota daná fyzickými rozměry. Každý výrobce pohonu k tomu následně přitoupí jinak. Od SRAMu si dnes můžete nainstalovat kliky s CL od 49mm výše, v případě Shimano s CL od 52mm výše. A o tom, že se výrobci všech komponent vzájemně ovlivňují a domluví se na nějakém standardu je snad zbytečné diskutovat.

                                                    0 0
                                              • TK75  

                                                Shimano x100 je 52? Jestli ano, tak na 12×142 je dává Shimano i origo…u GRX

                                                Do pro… nechal jsem se vtáhnout :⁠-⁠)

                                                0 0
                                                • Smazaný účet  

                                                  Samozřejmě. FC-M6100/M7100/M8100 jsou kliky určené pro náboje O.L.D.=135mm (tj. QR135 a 12×142). Funguje to úplně normálně. Co je na tom údajně špatně, se nedozvíte.

                                                  0 0
                                                  • dadonbike  

                                                    FC-M6100 na RB CR. Na pastorku 51 z extrémně zkřížené, hlučné a životnost toho pastorku bude minimální.

                                                    Takže bastl : prohození podložky u středového složení na levou stranu. Ničemu to nevadí, jezdit se no tom dá, kliky posunuté o 3 mm do leva.

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    ale proč to dělat, že

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Takže si to shrňme – FC-M6100 má CL = 52mm. 12sp kazeta na O.L.D.=135mm náboji má CL = 42mm. To vaše „extrémní křížení“ je definováno rozdílem 10mm vpředu vs. vzadu.

                                                    Takže všechna horská kola, které jsou z výroby dodávané s FC-Mx120 tzn. CL = 55mm, mající s 12sp pohonem a boost nábojem identický rozdíl 10mm vpředu vs. vzadu, jsou podle vás bastl?

                                                    Právě jste zkritizoval možná tak polovinu produkce :)

                                                    0 0
                                                  • dadonbike  

                                                    Měl jsi na kole kliky X100 na nábě 142/12 nebo jsi na takovém jel ? Které to bylo a jak to fachalo?

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    no měl a nefachalo :D

                                                    0 0
                                                  • dadonbike  

                                                    To byla otázka na Werta. U Tebe je to jasný :-)

                                                    0 1
                                                  • mirorek2  

                                                    No jemu furt ne :-)

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    nefunguje a nikdy nebude

                                                    0 0
                                                • dadonbike  

                                                  U mtb klik ano. CL 52 mm je X100

                                                  0 0
                                                  • TK75  

                                                    Tak a u těch M6100 atd je v e-shopech napsáno možno použít pro 12×142 a 12×148 linka 52

                                                    U klik 120 je jen pro 12×148 linka 55

                                                    Takže já bral 52 abych měl co nejlepší chod na velkých pastorcích a mám 12×148

                                                    Jinak ta grx 52 byla příšerná na 12×142 a to je originální ze Shimana, dával jsem potom normální s linkou 48 nebo jak to bylo, už jsi nepamatuji přesně :⁠-⁠)

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Teď si říkám, že možná u novýho kola zůstanu u 7120, protože stoupání, u kterýho bych musel zařadit na největší pastorek, je tak prudký, že bych se překlopil na záda, a druhej největší používám fakt zřídka. Možná by širší kliky naopak způsobily nepatrně lepší stabilitu, a řetěz by líp chodil na tý části kazety, kterou používám nejvíc.

                                                    0 0
                                              • goofy  

                                                No ono tady se celkově řeší furt nepodstatné hovadiny… :-)

                                                Když výrobce doporučí 52, tak je jasné, že 52 a nemá cenu to řešit. Může tam vadit rám, vodítka, kdo ví co. Když nemá žádné doporučení, tak za mě raději 55. Shitmano má na to pohon navržený, a větší linkou můžeš jít dal od pneu i od rámu. Poloha středu zadní náby je vždy stejná. Nebo snad někdo kola vyplétá podle toho do jakého rámu s jakou řetězovkou půjdou? Neslyšel jsem o tom a moc tomu nevěřím. Vyplétá se na střed (aspoň nikdy po mě nikdo tento údaj při zapletení nepožadoval). Kdyby to tak bylo, tak by z toho pak bylo dvoustopé vozidlo, což se teda někdy podaří, ale myslím si, že je to jenom blbou výrobou… :-D

                                                Vše beru pro 148×12 variantu. No pokud má někdo jak mirorek2 doporučenou řetězovku 49, tak má holt u Shitmana smůlu. Ale to mu může být jedno, protože Shitmano stejně nemá rád a dá si tam Sram, RaceFace, nebo třebas Hope a je to… :-)))

                                                Za mě jsem už pá 1×12 od Shimana zkoušel, a vždy to řadilo pěkně, takže to asi soudruzi nějak odladili… :-)))

                                                0 0
                                                • mirorek2  

                                                  no právě že na střed to někdy není ani třeba u standard náby 148 boost a toto je třetí nestandardní případ jen toho, co mám doma :)

                                                  Asymmetrical rear triangle

                                                  When trying to combine short chainstays with 29 × 2.6" tires, there simply isn't enough room for the chainstays. Fortunately, various cranks with a chainline of 55–57 mm are now available. To still get a good chainline, frame uses conventional Boost (148 mm) hubs, but with a 4 mm offset to the right. This brings some advantages…

                                                  0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    U které MTB sady byl naposledy převodník ve středu kazety? U 12sp. ani 11sp. to totiž nelze a snažit se o to můžeme maximálně tak na silnici.

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    Bože můj!

                                                    tři kola doma

                                                    první: nelze použít sh x100 kliky, nesedí linka, jen s levou klikou odsazenou, bastl!

                                                    druhý: FC-M9100–1 Q-Factor 162mm Chain line 52mm, nesedí na boost rámu, klika se potkává při zátěži s ZS

                                                    třetí: ofset zadního výpletu, je to ve středu, sram eagle

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    To jsou ale bezobsažné kecy. Co to znamená „nesedí linka“?

                                                    Nedostatečný Q-factor nesouvisí s řetězovou linkou. Výrobce prostě vyrabí kliky s nějak odstupňovaným Q-factor a nezávisle na tom odstupňovanou řetězovou linkou. V tomto ohledu narážíte na limity řešení Shimano, kde kliky definují oba parametry najednou a nelze si vybrat zvlášť kliky s požadovaným Q-factor a zvlášť převodník s požadovaným offsetem.

                                                    Mimochodem Q-factor jakožto vnější šířka klik je spíš záležitost jezdce než rámu. Dva různé modely se stejným Q-factorem a stejnou délkou klik mohou mít rozdílnou vnitřní šířku a pak se vám jedny nemusí vejít zatím co druhé ano.

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    už se parádně vztekáš, jen co je pravda

                                                    nesedí, znamená to, že nejde použít, rám je koncipován pro neboost kliky a boost od shimana jsou široké! buď byly x100 boost na jedné nebo na druhé straně odsazené, což je bastl nic jako O.L.D.: 142 / 148 mm (Boost) jedna osa pro boost i neboost neexistuje, kliky jsou boost a mají chybu v popisu

                                                    vím co je q a s čím souvisí, nepotřebuji výklad

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Můžete klidne tvrdit, že se vám kliky zdají široké, ale namontovat kliky způsobem, kdy na jedné nebo druhé straně odstávají a nejsou symetricky, může jen nemehlo. V takovém případě vám chybí podložka pod klikama nebo miskama střevodého složení.

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    a proč bych to dělal??? nic mi nechybí, montováno dle návodu

                                                    osa je širší než má být, což je logické, když to jsou širší kliky boost, žejo

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Pokud tvrdíte, že vám kliky odstávají vlevo nebo vpravo, máte je namontovány blbe, a ještě se tím chlubíte.

                                                    jinak si dost popletené pojmy. Kliky nemají žádné označení „boost“. Jedná se o jedno z mnoha možných označení šířky pevné osy. Mimochodem např. shimano pro tuto informaci používá označení „Over-Lock-nut Dimension“. Neexistuje žádná obecně vhodná chainline klik pro boost, což mimochodem snadno zjistíte pohledem do specifikací výrobců, protože tato hodnota CL se liší výrobce od výrobce a dokonce i mezi jednotlivými rychlostními sadami.

                                                    Ale třeba už nám konečně vysvětlíte co znamená to vaše „nesedí linka“ nebo naopak jak exaktně poznáte (nejlépe změříte), že „vám linka sedí“. To je totiž pro tuto diskuzi naprosto klíčové a vy se jen zbaběle vyhýbáte odpovědi.

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    dežoví, fakt cca rok, možná dva zpět a ani tehdy jsi nepochopil zjevně

                                                    tak pro ty co to nepochopili tedy ještě jednou

                                                    rám má originál CL 49, tam 52 kliky nedám protože za A mám odsazenou levou kliku (proč bych to tak montoval) za B mám odsazený převodník, který se nevleze!!!!!! do originál karbonového vodítka (součást rámu) nevleze chápeš, protože mám široké kliky, které tam nepatří

                                                    patří tam 49 neboost kliky, což soudruzi nedělají u řady 12sp x100

                                                    tím je řečeno vše, a končím debatu

                                                    nemá totiž smysl

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Konečně jste nám sdělil alespoň jeden měřitelný důvod, proč fyzicky nemůžete osadit kliky s CL 52mm. Tj. že na rámu je originál vodítko navržené pro CL 49 mm :)

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    tak tak, pro neboost kliky, což shimano v x100 verzi nemá

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Ale to je přesně to, co nechápete. Neexistuje žádný standard definující CL pro použítí s nábojem QR135 / 142×12. Váš problém spočívá v tom, že jste tam měl původně kliky jiného výrobce (SRAM?), které měly zrovna CL 49mm a tomu odpovídá vodítko. Kdyby vám výrobce kolo osadil sadou 1×11 Shimano, měl byste tam vodítko na CL 50mm. Kdyby tam byly kliky jiného výrobce, vodítko by mohlo být nastaveno opět na jinou hodnotu. A kdyby tam bylo Shimano 1×12, vodítko by bylo nastaveno na CL 52mm.

                                                    Ostatně, když ho demontujete, kliky Mx100 vám budou fungovat úplně normálně.

                                                    0 0
                                                  • tonik666  

                                                    Doplním – řetězová linka je subjektivní a pro 1×12 Shimano na rámu 12×148 jsem si osadil starší kliky Shimano M9000 v non-boost verzi, protože mi na rámu na lehké pastorky, které točím nejvíce, mnohem více sedí užší kliky. Jestli se nepletu, tak ty kliky mají CL 49mm při 1×.

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Ty kliky mají 50.4mm.

                                                    https://bike.shimano.com/…M9000-1.html

                                                    0 0
                                                  • tonik666  

                                                    Jo asi máš pravdu, 48.8 mají u 2×, kde se to měří jinde než u 1×. Samotné číslo je mi jedno, spíš jen, že i u klik s chainline z doby 135/142 OLD mi to lépe sedí i na kole s 148 OLD. Kdybych tam měl kliky s CL 52 / 55 tak by mi největší pastorek asi moc nechodil.

                                                    Ale na odkaze cos poslal to číslo teda nikde nevidím. Shimano taky není moc konzistentní v tom to uvádět.

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Je třeba kliknout na „view more“ ve specifikacích :)

                                                    Chain line (mm) 50.4

                                                    Optimální chainline maly 3X pohony, 1X bude vždy z tohoto pohledu kompromis.

                                                    0 0
                                                  • tonik666  

                                                    Fakt to tam nikde nevidím.

                                                    U 3× se také chainline udávala jako jedno číslo. Ale chápu to tím myslíš – už u 3× se dalo zařadit tak, aby se řetěz nekřížil.

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    To je divné. Zkuste jiný prohlížeč. Pod řádkem „average weight“ je rozklikávací šipka dolů s popiskem „view more“. Po kliknutí to rozbalí dalších 20+ řádků včetně možností volby převodníků, hodnoty Q-factor atd…

                                                    Ještě můžete zkusit CZ verzi:

                                                    https://bike.shimano.com/…M9000-1.html

                                                    0 0
                                                  • tonik666  

                                                    Jo Edge to zobrazil. Používám Chrome, tam to není. To znamená, že to mají v Shimanu nějak blbě napsané, ty stránky, předpokládám.

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Funguje to ve FF i v Chromiu/Chrome. Spíš máte nějaký problém na straně prohlížeče. Neblokuje to nějaký doplněk?

                                                    0 0
                                                  • goofy  

                                                    No jo… Ale běžné to prostě není… :-) Jak se tam pak naplétají kola? Klasicky? je mi jasné, že to za jízdy nikdo nepozná, ale ten princip! :-D

                                                    btw: kdyby tam nechali normální gumy a chainstay, tak nemusí vymýšlet blbosti :-)

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    prd, je to cajk, vyplétám dle výkresu :-)

                                                    naopak je to elegantní řešení jak se vyhnout širokému zadku u superboostu!

                                                    0 0
                                                  • goofy  

                                                    Já si právě říkám, jestli není jednodušší tam narvat ten superboost… :-D

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    njn ale zas pro holky a děcka je to nesmysl

                                                    0 0
                                                  • goofy  

                                                    To je taky nápad dávat prckům 29… :-D Ale jinak pěkný bicykl.

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    nn to je ženy, prcek má už xl :-)))

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    Jinak prasátko pěkné na živo, potkal jsem tě asi v zatáčce v neděli, mám auto ve stejné barvě :-)))

                                                    0 0
                                                  • goofy  

                                                    Dobře zvolená barva vozu… :-))) V neděli jsem větral neteř, takže je to celkem možné, že jsem to byl já. ;-)

                                                    0 0
                                                  • mirorek2  

                                                    jj poznal jsem, že už nejsi na stříbrňákovi :-)

                                                    měls ratolest na pidibajku, zahledl jsem

                                                    0 0
                      • mirorek2  

                        s*er na to, to namá smysl. nepřesvědčíš ho

                        jako tajný tip mám dva rámy, které URČUJÍ řetězovou linku a Q factor a dost konkrétně a pro ně nemá 12sp shimano řešení, bo jak to tam nasadím, nepasuje to, levá klika je za v jednom případě nesmyslně odsazená a ve druhém mi skrz malý q fac dře zadní stavbu

                        vymysleli u 12 sp klik pitchovinu a místo neboost 49 klik si máš nasadit boost 52… to je řešení jak cyp fakt, zlatý sram!

                        0 0
                        • Smazaný účet  

                          Vy jste taky komediant. Pokud vám klika na jedné straně dře zadní stavbu a na druhé je odsazená, použil jste špatně podložky středového složení (jiné vysvětlení by byl už jen křivý rám)

                          0 0
                          • mirorek2  

                            sám si komediant a nerozumíš psanému textu a nepochopils,

                            u jednoho rámu mi nic nedře ale shitmano mi doporučuje u 12sp klik 52 linku, která nejde osadit na rám 49, musela by levá klika ven

                            druhý rám se kliky xtr 12sp s malým q nevlezou i když jsou boost 52 a rám je taky boost 52

                            0 0
                            • Smazaný účet  

                              OK. Takže jinak, můžete nám tady vysvětlit, co znamená řetězová linka rámu a jak se měří?

                              Co se týče prvního rámu, máte blbě složený střed. Ty kliky pasují na každý rám se standardní šířkou středu od BSA68 až po BB92. Bez problémů je osadíte na kolo, které z výroby přišlo třeba jako 8sp a řetězovou linku mělo 49mm nebo i menší.

                              Co se týče druhého rámu, pokud vám kliky nevlezou, potřebujete variantu s vyšším Q-factor. Souvislost s řetězovou linkou je veškerá žádná. Pokud to stále nechápete, koukněte do nabídky SRAM, kde se řatězová linka určuje offsetem převodníku a kliky volíte zcela nezávisle.

                              0 0
                              • Smazaný účet  

                                To tvoje vykání je docela solidní pasivní agrese, nechceš se na to ******?

                                0 0
                              • mirorek2  

                                nemám složeno blbě nic, je to tak a basta, kliky shimano 12sp 52 do rámu 49 nejdou, jsou tam na stejném středu!!! kliky shimano 11 sp 49 linka a funguje to, je tam sram a funguje to opět!

                                druhý rám je 52 linka a tam se xtr nevlezly, kroutí se a dřou zadek, opět sram v pohodě a další shimano shit fail a opět reaguje na: Q-faktor (vnější šířka klik) pak s rámem nemá přímou souvislost vůbec žádnou.

                                už jsem za ta leta v branži kol složil dost, ale co udělalo shimano s 12 ps řadou je na facku

                                0 0
                              • dadonbike  

                                Právě Sram má kliky s osou stejné a řeší to ofsetem převodníku. Jaký převodník se použije, ale určí rám se svojí řetězovou linkou.

                                Shimano to řeší stejným ofsetem převodníku, ale jinou délkou osy.

                                0 0
                                • Smazaný účet  

                                  Tak znova. Máte libovolný rám s boost nábojem a 12 rychlostním pohonem. Řetězová linka (tj, střed) kazety je pro tento případ vždy 45mm. Co znameníá ta vaše řetězová linka rámu?

                                  0 0
                                  • dadonbike  

                                    Když už to chceš brát přesně. Je přední a zadní řetězová linka. Pro výpočet jsou vzorce, plus spousta dalších výkladů.

                                    Přední a zadní by měly být v ideálu stejné. Náboj je u boostu daný. Kazetu si můžeš dát jakou chceš 9–12.

                                    Kliky se dle výrobce rámu budou pohybovat mezi 50–55 mm a podle toho budeš volit kliky.

                                    0 0
                                    • Smazaný účet  

                                      Změřit a následně spočítat řetězovou linku není žádný problém, k tomu vám stačí šuplera a znalost sčítání a odčítání. Nepotřebujete žádné vzorce a pro lenochy je k dispozici např. videonávod od Parktoolu.

                                      Přední a zadní řetězová linka je přibližně stejná pouze na silnici. V případě MTB to dlouhodobě neplatí, protože předni řetězová linka se s přibývajícími rychlostmi z důvodu současného zkracování zadní stavby zvětšuje (jinak by se tam převodník nevešel) zatím co zadní řetězová linka se z důvodu posunu velkých pastorků směrem do výpletu zmenšuje.

                                      Pokud máte osazen rám 12 rychlostním pohonem s boost náboji (OLD = 148mm), řetězová linka kazety bude 45mm. To jakou řetězovou linku klik v takovém případě použijete je dáno zejména velikostí převodníku, který chcete použít a tvarem zadní stavby. Neexistuje žádná jedna změřitelná hodnota řetězové linky rámu vpředu. Proto je tvrzení o tom, že rám má nějakou řetězovou linku naprostý nesmysl. Hledáte kompromis co nejmenšího křížení řetězu a optimální velikosti převodníku – větší převodník přináší větší křížení a naopak.

                                      Pokud byste totiž chtěl převodník uprostřed, musel byste u 12sp sady osadit kliky s hodnotou 45mm, jenže maximální možná velikost převodníku by byla velmi malá. Výrobci proto standardně vyrábí kliky s řetězovou linkou 52mm, protože to umožní ostadit alespoň 32T převodník a pohon je designován tak, že ten rozdíl 7mm voředu a vzadu pobere, U řady rámů ani to nestačilo, tak se začaly vyrábět kliky s 55mm, kde je rozdíl mezi hodnotou vpřevu a vzadu již 10mm.

                                      0 0
                                      • dadonbike  

                                        Rozhodně moje Meta TR 29 na 12sp nemá CL 45, ale na 6 pastorku odspoda 49,5.

                                        To výrobci rámu si určili CL 52mm a výrobci komponentů se tomu přizpůsobili.

                                        0 0
                                        • Smazaný účet  

                                          Kromě toho, že na 12sp. kazetě je hodnota chainline mezi 6–7 pastorkem tak nemá – prostě to jen neumíte změřit:

                                          https://www.youtube.com/watch?…

                                          A je úplně jedno jaký máte rám od jakého výrobce. Zadní náboj je vždycky podélné v ose kola. Tím je automaticky dána vzálenost ořechu/kazety od této osy a pro konkrétní kazetu je tak vždy chainline stejná. Pro boost náboj a 12sp. kazetu je to 45mm a platí to pro všechny rámy bez výjimky. Pokud by to totiž neplatilo, znamenalo by to, že je zadní kolo vyhnuté do strany, což je absolutní nesmysl.

                                          0 0
                                          • kubad  

                                            není vždy v ose :D

                                            to je právě občas bordel

                                            https://www.bike-components.de/…89d72c4.jpeg

                                            0 0
                                            • Smazaný účet  

                                              Zase nový standard? :)

                                              https://www.liteville.com/…eneral/evo6/

                                              To ale v zásadě nic nemění. Pro všechny rámy využívající daný zadní náboj bude u jedné kazety stejná chainline. V tomto konkrétím případě (12sp.) se jen chainline posune ze 45mm (boost) na 48mm (evo6).

                                              0 0
                                              • kubad  

                                                mění ale poloha náboje v rámu, není symetricky sem tim chtěl říct

                                                Cannondale, má 6mm i 3mm, 3mm posunutí mají i další výrobci :D

                                                0 0
                                              • dadonbike  

                                                Ale vymysleli to výrobci pohonu :-)

                                                0 0
                                                • Smazaný účet  

                                                  Co to sem pořád pletete?

                                                  Na konkrétní rám XY nainstalujete 1X pohon s libovolnýma klikama a řetězovou linkou v libovolném rozsahu 49mm-55m. Se všema to chodí parfektně. Tak jakou má podle vás tento rám řetrěziviy linku, když tvrdíte, že nějakou má? :)

                                                  Práve proto určuje řetězovou linku kombinace klik/předvodníku. Nikdo jiný. Samotný rám je je pak vždy kompatibiliní s mnoha kombinacemi.

                                                  0 0
                                                  • kubad  

                                                    není :D

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    můžete uvést příklad rámu, na který lze osadit pouze kliky s jednou konkrétní řetězovou linkou?

                                                    0 0
                                                  • kubad  

                                                    :D

                                                    třeba nahoře Liteville rámy tam prostě neboost nedostaneš

                                                    CHAIN LINE:

                                                    SRAM 1– and 2-speed: 52 mm

                                                    Shimano 1-speed: 53,4 mm

                                                    Shimano 2-speed: 51,8 mm

                                                    Cannondale kapitola sama pro sebe

                                                    pak tu máme Enduro / DH kategorii které mají o 10mm širší domeček, zase jiná linka

                                                    a mohl bych pokračovat, je v tom strašný bordel

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Ale to jsme si evidentně nerozuměli. Sám uvádíte hned 3 (kompatibilní) řetězové linky na stejném rámu.

                                                    Pokud dodávají kola s klikama o řetězové lince 52mm, není problém tam osadit také kliky s řetězovou linkou 55mm. Pokud to s 55mm vpředu chodí na boost standardu, kde je rozdíl předek-zadek 10mm, v případě EVO6 to bude fungovat taky (rozdíl je jen 7mm).

                                                    Řada výrobců osazuje jeden a ten samý stejný rám 10sp, 11sp. a 12sp řadami. Každá z těchto řad má jinou řetězovou linku a přesto to chodí se všema.

                                                    0 0
                                                  • dadonbike  

                                                    Proč osazovat kolo s CL 52mm klikama s CL 55 mm ?

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    Kolo žádnou pevně danou CL nemá. Tu si můžete zvolit podle toho, co se vám do rámu vejde.

                                                    U boost rámu a 12sp kazety máte vzadu 45mm (12sp.), tzn kolo dodané s klikama 52mm má střed kazety vždy o 7mm posunutý od osy převodníku. Kolo dodané s klikama 55mm má pak střed kazety posunut o 10mm od osy převodníku. Obě tyto kombinace jsou dle Shimano specifikace a obě fungují, minimálně záměnu za vyšší chainline lze provést vždy..

                                                    Výhody použití CL 55mmmohou být např.:

                                                    1. menší opotřebení řetězu i kazety v případě, že nejvíc kilometrů najedete na dolní části kazety.
                                                    2. menší pravděpdobnost drhnutí řetězu o sousední větší pastorek zejména v případě velmi krátké zadní stavby
                                                    1 0
                                                  • dadonbike  

                                                    Na Commencal Meta TR 29 řetězovou linku 49 mm nedostaneš.

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    S převodníkem (ad absurdum) 22T nejspíše dostanete. Ale to je celkem jedno.

                                                    Pokud se ten model dodává s řetězovou linkou 52mm, ze současné nabídky Shimano/SRAM tam minimálně můžete osadit kliky/převodník s linkou 55mm.

                                                    0 0
                                                  • dadonbike  

                                                    Shimano u klik 12sp Cl 49 mm nedělá. Sice doporučuje i na CL 49 mm, ale musí se do nabastlit.

                                                    Jinak všechny kliky Shimano X100-X130 (mimi xtr) jsou v základu CL 52 mm. Rozdílné jsou pouze délkou osy.

                                                    Změnu CL udělá podložka 3 nebo 4,5 mm.

                                                    Jinak standard Boost zavedl Trek v roce 2015 u modelu Remedy a Super Boost Pivot u Swichtblade v 2016.

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    To je snad jedno, jestli se to řeší podložkou a delší osou (Shimano) nebo offsetem převodníku (SRAM). Kliky Mx120 bez podložky jsou nepoužitelné, takže tvrdit, že jsou s CL 52mm (bez podložky) jen k tomu jaksi mají 3mm podložku je trochu bizár. Protě mají CL 55mm a jinak provozovat nejdou.

                                                    0 0
                                                  • dadonbike  

                                                    Ale právě že jdou. Je to bastl, prostě se dají 2 podložky pod levou kliku.

                                                    Na mne to dělá dojem, že jako spousta jiných máš na kole(včetně mne), kde mají být kliky X100 namontované kliky X120. Klidně můžeš namontovat i X130, Funguje to, ale správně to není

                                                    0 0
                                                  • Smazaný účet  

                                                    No a tím se konečně dostáváme ke klíčové otázce: Jaká chainline je „správně“?

                                                    Já se vám celou dobu snažím vysvětlit, že na boost rámu s 12sp. kazetou budete mít vzadu vždy CL 45mm. K tomu vám Shimano oficiálně nabízí kliky s CL 52mm nebo CL 55mm. Na značkových kolech z výroby to obecně chodí tak, že to osadí nejmenší možnou CL aby se tam vešel alespoň 32T převodník. Jinými slovy pokud na kole osazeném z výroby CL 52mm vyměníte kliky za CL 55mm, dosáhnete pouze křížení řetězu, jako mají kola osazená CL 55mm z výroby. Nic jiného nebo snad nevyhovujícího to neznamená.

                                                    A pokud jde o můj rám, výrobce jej dodává s klikama o minimáílně 2–3 různých chailine podle toho, jestli jde o SRAM nebo Shimano a počtu rychlostí. Ale v zásadě je úplně jedno, co tvrdíte vy nebo já, podle Shimano funguje pro OLD 148mm (boost) varianta Mx100 (CL 52) i Mx120 (CL 55). Volbou klik pak ovlivníte, jakým způsobem se bude křížit řetěz (CL kazety je pevně daná) či jaký největší převodník se vám tam vejde.

                                                    https://productinfo.shimano.com/#…

                                                    0 0
                                                  • dadonbike  

                                                    Jaká CL je správně? Dle mého to co doporučuje výrobce rámu, protože takto navrhl rám.

                                                    Končím, točíme se v kruhu.

                                                    Fastrider se ptal jaké kliky má použít na Niner, RIP 9 minimální Q-faktor 168 mm a řetězovou linku 52 mm, když je zadní náboj boost.

                                                    Odpověď dle Shimana je FC-MX100.

                                                    0 0
                                                  • TK75  

                                                    U Shimana je správně ta linka, která nejlíp funguje :⁠-⁠D nedal jsem si 55 ponevadz hodně jezdím lehké převody, takže jsem dal kliky 52

                                                    Už se o tom hádáte dva dny :⁠-⁠D:⁠-⁠D

                                                    0 0
                                                  • Kouba_2005  

                                                    Na nekonečnou diskuzi to není moc dlouho :-) Ale zdá se, že už jim ubývají síly.

                                                    S řetězovou linkou to mám tak, že tam něco našroubuju a buď to funguje dle představ a nebo ne a pak ladím. Teorie je fajn, ale když to nemaká, tak je teorie k prdu.

                                                    1 0
      • fastrider  

        Panstvo, díky za konzultaci, stálo Vás to asi dost energie.

        Osadím tedy kliky s CL 52 mm, jelikož často využívám největší pastorek.

        0 0
    • Smazaný účet  

      Vysvětlení rozdílu včetně ukázky výměny klik M7100 za M7120:

      https://www.youtube.com/watch?…

      0 0
    • Markony  

      Jen pro jistotu kliky FC-M7120–1 jsou tam dvě 3 mm podložky rám trek supercaliber 9.6 GEN 2 podložky se dávají s obou stran

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.