• dalimil

    je to složitý a nejsou na to potřeba spešl anhébly? mám deore.

    0 0
    • fousac  

      je na to potreba spesl wehement… v kazdym kkrame ho maj, stoji asi 80,–… a 32 klicek, nejlip ockovej…

      0 0
    • blue  

      potrebujes nejdriv sundat kliky = stahovak na kliky

      pak musis vysroubovat misky stredovyho slozeni = specialni klic na misky

      a pak nejakej ten klic, kterym budes tocit tim stahovakem a klicem na misky :-)

      jinak na tom vubec nic neni, cela operace muze trvat par minut

      0 0
      • fousac  

        ale taky nemusi, kdyz si clovek nepamatuje jak sou zavity… :))) a mam takovou fintu, ten stredovej stahovak si jeste chytim sroubem k ose, aspon na prvni povoleni..

        0 0
        • marhi  

          Levej je opačně a o tom to celý je.

          0 0
          • chorvat  

            levej kdyz se divas od kad?

            je to ten, kde nejsou prevodniky?

            0 0
            • enjoy  

              ale notak:-) (levej je levej:-),ten bez prevodniku)

              0 0
              • chorvat  

                ja jen pro jistotu :-)

                a jeste otazecku: mel sem obyc kliky i stred a ted budu davat Deore-dutej(stred i kliky)-Octalink

                stahovak na stred bude asi stejnej ale nebudu potrebovat neco jinyho na kliky?

                0 0
                • enjoy  

                  myslim ze budes.mam LX octalink,ale jeste sem do nich nemusel,takze stahovak nemam a ani nevim jak vypada:-)

                  0 0
                • TinkTink  

                  Ja vim…blba otazka – ale kdyz budes sundavat tu osu, nebylo by jednodussi se podivat na zavit na novy a podle toho se zaridit? :)

                  Na duty kliky budes potrebovat minimalne podlozku navic :)…

                  0 0
                • Twister  

                  Na kliky octalink je stahovák jinej, tlačný váleček je o větším průměru aby se opřel do okrajů duté osy. Asi by stačilo dát tam se stahovákem na 4 hran nějakou podložku, opačně se to tak udělat dá.

                  0 0
          • kovar  

            chlapi vy si delate prdel. levy je opacne vuci pravemu, to jo:-)
            ale opacny zavit je vpravo !

            cili pravy(normalni) zavit vlevo(na misce) a levy zavit (opacny) je vpravo(u prevod­niku)

            0 0
            • aku  

              Hele nemam to ted pred sebou, ale nemaji misky takovy zavit, aby si je pri normalnim slapani (jizda dopredu) dotahoval? ⇒ opacny zavit je na misce kde neni prevodnik? Sem z toho nejak cely naopak. Budu si to muset doma cvicne sundat :) Dan

              0 0
              • Daf  

                Levej zavit je na prave strane u prevodniku. Takze to tvou teorii nepotvrdi. Levej zavit je tam hlavne proto, kdyz dotahujes levou mysku na krev, tak aby se ti s tim zaroven nepovolovala miska prava. Nechapu proc je levej zavit na pedalech :) Podle me by to tam melo byt spis obracene no ale mozna to tak je jen aby se nedal zamenit levy pedal s pravym…

                0 0
                • Pá-dlista1  

                  Vysvetlil ti to dole uz kovar, proc to tam je. Musis se podivat na kulickovy lozisko a zjistis, ze rotace vnitrniho a venjsiho prumeru je opacna.

                  0 0
                • JJ  

                  Na pedalech je to proto, aby ti to neulomilo kotnik, kdyby se kously loziska.Ale to se asi uz dneska nestava

                  0 0
                  • Pá-dlista1  

                    To leda, ze by uz pri te standartizaci mysleli na naslapne pedaly :) Jinak nevim, jak by obyc. pedaly mohly svym zadrenim ulomit kotnik.

                    0 0
                    • JJ  

                      si nikdy nevidel klipsny? :)

                      0 0
                      • Pá-dlista1  

                        Vsak aj jezdil, ale nez byly klipsny uz mely pedaly zavity tak jak je maji ted.

                        0 0
                        • fousac  

                          ty pamatujes kdyz klipsny zacinaly???

                          moje domenka: povolit pedaly i tak bejva nekdy docela problem, zvlasti kdyz se sejdou „sikovne“ tolerance… a kdyby se to slapanim melo jeste zatahovat, mohlo by hrozit treba poskozeni zavitu nebo treba taky nerozebiratel­ny spoj…

                          zavity u stredu jsou skutecne vpravo levy a vlevo pravy, povoluju je ve smeru otaceni kol a je to… (normalne asi tak ze tri drzi bike a dalsi dva to rvou pres 2metrovou trubku… :) ovsem bacha a ten druhej typ stredu, misky maji vetsi prumer a oba zavity sou pravy…

                          0 0
                  • chorvat  

                    aaargh… hrozna predstava

                    0 0
              • kovar  

                no ano, a ac se to zda divne, tak ten zavit vpravo (u prevodniku) i kdyz je levy(opacny) tak presto se dotahuje(doleva), fakt. I kdyz klikama tam tocis doprava. Ted opravdu nekecam, jak jindy, je to tak NA duhe strane obracene samozrejme:-)

                0 0
                • kovar  

                  vypadlo mi tam jedno slovo takze doplnuju: jako tim chtel jsem rict, ze na prave strane: zavit se tim slapanim doprava(dopredu), dotahuje doleva(dozadu) (diky slapani)

                  0 0
                • Daf  

                  Muzes to vysvetlit podrobneji nejak si to nedokazu predstavit.

                  0 0
                  • Pá-dlista1  

                    Vnitrni krouzek u loziska se ti toci treba doprava a na nem se odvaluje kulicka, ktera se toci doleva a bere sebou ten vnejsi krouzek. Tot ten zazrak.

                    0 0
              • Volf  

                No zkus si to nakreslit. Ty kuličky totiž fungují jako vložený kolo.

                0 0
                • Volf  

                  Jo a teď mě ještě napadlo. 5ešíme tady nezapouzdřený věnečkový středy, který snad už nikdo nepoužívá. Myslím si, že u klasickýho pouzda by bylo úplně jadno jakej tam je závit. Asi nostalgie.

                  0 0
        • revish  

          jojo, na to jsem taky prisel…po letech :o)))

          0 0
    • funny  

      PLS, potřebuju poradit, jaký stahovák na kliky koupit, poraĎte mi-je jich tam spousta: www.bike4u.cz/index.php?… mám Trojpřevodník SHIMANO ACERA FC-M340: www.bike-eshop.cz/…cera-fc-m340 Ale jakej mám střed nevim, dííky za rady…

      0 0
      • Marosh  

        Připojuji se s dotazem… jel jsem se projet a ve středu začalo vrzat. Postupem času se to trochu začalo zhoršovat a nakonec to znělo jako kdyby tam vevnitř někdo vraždil křečka. Zjistil jsem, že ten střed má docela vůli:

        www.marosh.cz/…tredvule.jpg

        Dneska jsem si chtěl hrát na opraváře, že to rozeberu, ale skončil jsem vyndánim takovejch zátek (byly na imbus 8, docela utažený). A teď to vypadá takhle:

        www.marosh.cz/…stahovak.jpg

        Nemaje speciální stahovák napadlo mě zašroubovat nějakej šroub do pozice 1 a nějakej širší pak do pozice 2, že by se to stáhlo. Je to dobrej nápad nebo blbej nápad nebo jakej je to nápad? :) Nebo pokud by někdo věděl, kde v Praze nebo na netu ho nejlíp koupit + kde koupit ten klíč na povolení samotného středu, tak bych byl taky rád za informaci. (nevim jak se přesně ty stahováky a klíče liší, tak doufám, že to někdo pozná z fotek) Dík. ;)

        0 0
        • RUR  

          Neexperimentuj a kup stahovák. Bacha, na misky středu u Truvativu je jiný héblo než na Shimano.

          0 0
      • RUR  

        Ten na čtyřhran-tj. s tím malým válečkem

        0 0
      • martt  

        hned ten prvy www.bike4u.cz/index.php?…

        0 0
        • funny  

          Tak střed už mám vyměněný dáávno(měsíc a půl), použil jsem na něj stahovák jaký je v tvém postu. Rozebrání šlo celkem vpoho, aaaž na to že jsem málem strhl šroub u kliky:) Střed pracuje vpoho, mám na něm najeto 1500km a ani jednou se nezadrhl. Ovšem na mém novém kole ravo xc ax mi ve středu po cca 10 km občas nepříjemně lupne, jakobych tam něco skřípnul. Misky mě připadaj krapet povysunutý-cca 1,5mm, ale střed sedí vpoho-žádná vůle, tak nevím.

          0 0
          • martt  

            ak je to styrhran tak miska na strane prevodnikov by mala byt nasroubovana na doraz a miska na opacnej strane tak aby to cele nemalo volu, kinexy dotahujem celkom silno.

            0 0
    • nobody  

      Objevila se mi vůle ve středu, je to nějaké shimano, typ nevím, ujeto 1600km. Jde střed seřídit, dotáhnout, aby vůle zmizela nebo je střed zralý na výměnu? Jen po 1600km, není to málo? Jde tohle reklamovat (koupeno v květnu letos)? btw „ve středu“ není středa, ale střed :)))

      0 0
      • nobody  

        dík

        0 0
      • Blade  

        pokud sou povoleny misky tak dotahnout, pokud je vule ve stredu tak vymenit, tady se seridit nic neda.

        0 0
      • Vilém  

        Jak uz psal Blade,pokud neni povolena miska nebo celej stred,tak leda vymena.I kdyz nektery levny Shimano stredy se seridit daly,akorat nevim kdo by Ti to delal,pokud to nezvladnes sam.Reklamaci muzes zkusit,za to nic nedas a pokud je kolo novejsi,tak by Ti ji mohli uznat,Shimano nedelalo s temato vecma moc problemy.

        0 0
        • Verte  

          Mám středovou osu BB-ES30. Má najeto cca 1000km a problém je ten, že závit v jedné klice již další použití stahováku a demontáž středu nevydrží. Tkaže tuším že když tam tu osu vrátím a dotáhnu na ni kliku vznikne ne nějakou dobu nerozebiratelné spojení. Takže prosím o radu, mám tu osu vyměnit za lepší aby to vydrželo co nejlíp a pokud ano tak za jakou? Jsou některý osy typu octalink na průmyslech? Díky předem za rady.

          0 0
          • Blade  

            Ja myslim ze octalinkovy osy maji vsechny prumyslovy loziska, ale problem je ten, ze sou zapouzdreny, tzn. nerozebiratelny. Kdyz ti odejde lozisko, tak musis koupit celej novej stred. Ale pokud je na tom ta klika tak spatne, tak hrozi, ze uz nikdy ten stred nevyndas :) a nebo tu kliku musis stahnout nejakym jinym, drastictejsim zpusobem(vypacit..) Mozna udelat do kliky novej zavit a udelat si redukci z tohodle zavitu na stahovak..

            0 0
            • Verte  

              Díky a myslíš že ta osa co se týče kvality – životnosti je dostatečná, že ty vyšší řady jsou už jenom lehčí?

              0 0
              • Blade  

                to nevim. mne ES51 odesla po 7500KM a ted tam mam uz 3500Km ES30. zeptej se za rok jak mi to chodi… ;-)

                0 0
    • michalrysina  

      Kolik dám v servisu za výměnu osy? Chci nějakou obyč. ne nic extra. Nechci zakládat nové téma. Děkuji

      0 0
      • Kohout  

        Záleží, jakou máš osu. 4hran nebo něco novějšího? Ceny se taky liší dost podle regionu…

        0 0
        • michalrysina  

          čtyřhran. je to obyč kolo. žádnej zázrak ale prostě ted tam zacalo nejak lupat tak proto bych to chtel vymenit

          0 0
          • Kohout  

            Obyčejná osa stojí kolem 300 kč (třeba Kinex), lepší osa úrovně Shimano LX je kolem 500 Kč. Za práci by si mohli říct tak kolem 200 Kč.

            Pokud je kolo starší, je někdy problém starý střed povolit (hlavně u ocelových rámů), to se pak může prodražit.

            0 0
    • ZdenekP  

      Ahoj všem,

      Snažím se rozebrat střed na starým horským kole, co používám na chatě do hospody a zpět. Je v tom už vůle tak bych to rád dal dohromady/vyměnil. Njn, jenže to kolo je 26 let starý a vůbec netuším, jakým klíčem případně jak to sundat. Má někdo radu prosím Děkuju.

      0 0
      • Jáchym 1  

        Sikovkama povolit tu kontramatici a misku povolíš i stranovou čtrnáctkou(tuším)

        Misku se zářezem demontovat nemusíš.

        Pokud nejsou kuličkové dráhy v miskách a na ose a kuličky poškozené,stačí vyčistit,navalit vazelíny a dát zpět.Pozor na orientaci osy.U trojpře­vodníku je delší přesah.

        Pokud je něco poškozený,tak nahradit zapouzdřenou osou.

        Budeš ale potřebovat další nářadí

        0 0
        • Kouba_2005  

          Misku se zářezem bych tedy vymontoval taky, už jen kvůli vyčištění a kontrole.

          0 0
      • Kouba_2005  

        Rozebrat níže uvedeným postupem a jestli se ti nechce drbat s věnečkama/ku­ličkama, tak bych to nahradil zapouzdřenou osou, ta tě přežije, pokud je to jen kolo do hospody :-) Osu přeměř a dle ní vyber střed, rozměry jsou u nich a na nich uvedený.

        např. https://www.koloshop.cz/Osy-ctyrhran/ ale na montáž pak potřebuješ zpravidla jiný nářadí – patrno z obrázku.

        0 0
      • Vilém  

        Namaz to, serid a pak dalsich 26 roku spokojene jezdi.

        0 0
      • ZdenekP  

        Moc všem děkuju za rady. Povolil jsem to, vyndal i obě misky. Jedna je trochu roztažená a pár ložisek je trochu načatých. Zkusím to vyčistit, někde sehnat ložiska a uvidím. Když to nepomůže tak vemu zapouzdřený střed. Délku os musí mít stejnou je to tak? A na ně pak kompatibilní kliky.

        0 0
        • mech1  

          Dej tam jenom kuličky do vazelíny. Na každou stranu 11 kousků. Mají průměr 6,35mm.

          0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.