• mAk

    čus, tak nějak nás napadla tadle otázka. Proč spousta lidí nechce zkusit MTBO, resp. co Vás na tom odrazuje? Přitom závody typu Bike Adventure nebo Ruská Ruleta mají celkem velkou návštěvnost i z neMTBO části bikerstva. Takže ještě jednou co Vás odrazuje na klasickém pohárovém MTBO? (délky tratí? chtěli by jste něco delšího, nebo to je náročnost map speciálek pro MTBO, které jsou na první pohled možná trošku náročnější než klasická turistická mapa?) Zkuste napsat Vaše důvody jestli jste nad tim už někdy přemejšleli a zkusíme to probrat (c;

    0 0
    • McBlacky  

      taky se mi nechtělo, bál jsem se že dopadnu bídně, ale hned první mě dostal a letos zařadím pár mtbo do programu :)))

      0 0
      • mAk  

        No a to si jel tušim Ruskou Sibiř, což je mapově nenáročný na turistický mapě, ale musíš zkusit právě tu klasiku (c;

        0 0
        • McBlacky  

          sibiř už byl můj 3.5tý mtbo :) mě se víc líbí scorelauf než daný pořadí, ale muselo by to být v hodně neurbanizovaném regionu, aby tam bylo málo silnic, pak by to bylo mega maso. Podle spec mapy jsem ale ještě nejel vždycky to byla turistická, ale v mapách číst docela umím, za ty roky trekkingu v horách :)

          0 0
    • Smazaný účet  

      No já se ztratim i doma ve výtahu…

      0 0
    • Siddha  

      Cus Maku, ja se teda taky ztracim i doma, ale proto sem prijal nabidku orientaka bezce byt mu letos spolujezdcem na Bike Adventure. Myslim, ze to bude urcite zajimavy.

      Ja myslim, ze je to v soucasne dobe pro cyklistu urcite vitane zpestreni, ale roli asi treba hrajou lidi, komunita. Kdyz se ve stejnej den pojede cyklistickej zavod, kde tusim, ze potkam znamy co sem je nevidel pul roku, tak jedu tam. A s mapama opravdu spousta lidi moc neumi, u klasickych cyklistickych zavodu se moc nepremysli nad tim kam jet (chapes… ne ze vjedu bez premysleni do zdi), jen profil, prujezd, a tak, pak uz v „tranzu“ valis. takze je to asi velkej rozdil. rad to ale letos zkusim, mam rad vytrvalostni akce, spis teda zatim na silnici bude to pro me novota…

      0 0
      • mAk  

        Cidas a Siddha: no problém se ztrácením má nejen ze začátku určitě každej, ale to se musí zkusit a dostat to pro někoho jednim pro někoho víc závodama pod kůži, jenže jakmile to člověk nezkusí a nebo ho odradí první problouděnej závod tak to je škoda. Jinak vůbec nechci srovnávat mapák a závody na vytýčený trati, je to prostě něco jinýho. Jinak vytrvalostní akce jsou právě spíš typu http://www.bike-adventure.cz nebo www.bakovdevils.cz jejich Ruská Ruleta a další, navíc se tyhle závody jedou ve dvojičce a právě na tůristický mapě, takže jako pro začátek určitě vhodný. Ale prostě neni nad klasický MTBO.

        0 0
    • Báža  

      Protože se tam prý hrozně chlastá…

      0 0
      • mAk  

        A modří již samozřejmě vědí…

        0 0
      • dafe  

        Ale houby. Ve 4 rano sem sedel ve stanu Ruske Rulety uz skoro sam a tebe sem tam Bazo taky nevidel :-)))

        0 0
    • vlk  

      tož skusil bych to.Jen jsem ještě neviděl co se používá za mapy-to jsou klasické na orien?ák nebo jaké.Jo a i v těch na orien?ák by mě někdo musel naučit číst.

      0 0
      • mAk  

        právě, na klasické MTBO se používají mapy, které většinou vycházejí z map pro běžecký orientační běh, jen mají oklasifikované cesty a pěšinky (komunikace) podle sjízdnosti. Stačí přijet na závody a každej ti to bez problému vysvětlí a ukáže…

        0 0
        • preacher  

          MTBO je super. Jezdím Poděbradku, a dokunce před rokem jsem byl v Pršticích na prvním závodě sezony. To byla kategorie příchozích a jelo se na klasické mapě. Ale mohu já, jako neregistrovaný závodník přijít na závody ČP a odjet závod??? Docela mě to láká.....s ori­entací problém není a na trati je vždy volno…

          0 0
          • mAk  

            Můžeš jet i bez registrace jinou katehgorii než Příchozí. Jen po tobě bude asi pořadatel chtít zvýšené startovné.

            0 0
            • J.A.V.  

              Doplním abychom byli úplně přesní, můžeš jet H19B, pro účast v A nebo v E si musíš vyjet příslušnou licenci. Ale to zase není tak těžký :) To s tím startovným sedí.

              0 0
            • preacher  

              Tak to vyzkouším, sice budu za blbce, ale to neva. Vezmu švagra, ten se ztratí i doma na schodišti a bude sranda.....

              0 0
    • kovar  

      jo, chtělo by to delší a tra?, kolem 70–100km v technicky náročnějším terénu s vysokými kopci, a na větší ploše, takže ne podle nějakých pro obyčejné turisty špatně čitelných speciálek, ale podle klasických turistických map 1:50 000. Prostě takový marathon po neznačené trati s kontrolama. To? můj názor

      0 0
      • mAk  

        To je přesně názor od lidí co jezdí spíš maratony, prostě ti to příde krátký. Ale on je to dost rozdíl, je to délkou spíš podobný XCéčku, ale zase oproti maratonu opravdu ze sta procent v terénu a taky v dost náročnym, takže i na těch 20 až 30 km se dá dost slušně zazávodit.

        0 0
      • jizby  

        To by se Ti mohla líbit akce Jasoň&Drsoň. Je to adventurně laděný vytrvalostní závod. Jede se to většinou jako scorelauf, ale záleží na rozmaru stavitelů trati. Na trati jsou živé kontroly s legračními úkoly a závody v závodě, jako např prolézačky na lanech na stromech, či klasický běžecký orien?ák v nějakých hezkých skalách. Takže se jede podle mapy tur 1:50, běhá podle orien?ácké a ještě navíc podle všeho možnýho. Bohužel právě mapová náročnost moc pro začátečníky není. Pokud člověk nemá zkušenost, tak po startu tráví půl hodiny přrmýšlením, jak to vlastně vůbec jet. Letošní akce je už plně obsazená.

        0 0
        • dafe  

          Coz o to, Drson se libi kdekomu, ale letos stacilo 9 hodin na to, aby se startovni listina naplnila :-( Proste pro normalni smrtelniky tabu.

          0 0
    • Beeda  

      Konecne zajimava otazka:-). Z meho pohledu je to trochu slozitejsi nez klasicky maraton, tam vidim presne trasu, profil, delku a pomerne jasne poradi po dojeti, myslim si to lepe mohu naplanovat. Pokud odbre chapu MTBO, tak si trasu i bodovaci kontroly volis sam, cili ta variabilita pro pomerne ruznoroada, pro me to je moc promenych a neznamych ale urcite to je pro nekoho zas mnohem zajimavejisi :-) B.

      0 0
      • mAk  

        Mluvíš spíš o akcích Advenčrovskýho typu, kde dostaneš mapu s kontrolami v prostoru, pak dostaneš jejich bodové ohodnocení a za určitý časový limit (např. 6 hodin a volí se většinou objížděčky po asfaltu) se snažíš pobrat co nejvíc bodů, tato disciplína se menuje scorelauf. Oproti tomu klasický pohárový MTBO máš např. 15 kontrol, který sou spojený od startu do cíle od kontroly ke kontrole a na postupech se z mapy rozhoduješ mezi variantami jakou trasu zvolit (máš možnost porovnat mezičasy postupů, také samozřejmě celkový čas popřípadě s vítězem řešit ideální volby postupů, závod má většinou do 30km když to neni dlouhá tra? která je kolem 50km a je to v terénu). Na poháru se také jezdí závod, který se jmenuje volné pořadí kontrol (Free Order), to dostaneš zase kontroly v prostoru, ale jedeš na čas a musíš sosnout všechny.

        0 0
        • Beeda  

          jo a jeste mi teda vadi, ze si pripadam porad ze spis bloudim nez zavodim a musim porad kontrolovat kde jsem…

          0 0
          • J.A.V.  

            Z tohohle pocitu se dá celkem slušně vyjezdit. Já jsem svojí první kontrolu hledal 17 minut (nejrychlejší mezičas byl 1 minuta a 10 s). Na druhou stranu když se ti pak povede závod, tak je to super pocit a vůbec nezáleží jestli si ho vyhrál. Prostě víš že si jel čistě a bez chyb a je to super pocit.

            0 0
            • mAk  

              jo a nebo taky naopak neni, protože víš že si jel bez chyb a prostě fyzicky ti natrhli prdel (c;

              0 0
    • JMT  

      jeli sme jak akce jako bike adventure, tak i klasiku (v Novym Boru-kategorie open, nebo jak se to menuje) a oboje super (ten pohar me bavil skoro vic-je narocnejsi na mapovani, ktere mi jde o dost vic nez slapani :-)

      0 0
    • climber  

      Mám dotaz, musí se tam jezdit podle buzoly. Protože jestli jo, tak v tomto obotu jsem absolutní lůzr. Pokud ne, tak to znamená, že jezdíš podle mapy a vybíráš si cesty podle sjízdnosti, která je v mapě označena?

      0 0
      • JMT  

        no muze se stat, ze prijedes na krizovatku, kde ma byt kontrola, a na paire, kde mas blizsi popis kontroly si prectes, ze kontrola je 200 metru na strome pod azimutem 30…(ruska ruleta, dymak) a nebo na CP- totalne se stratis a najednou vidis kontrolu,na mape si ji najdes,ale protoze nevis z jakyho smeru si prijel, tak ani nevis jakym smerem od ni mas jet…

        0 0
        • mAk  

          nestraš (c; Když se člověk hlídá v mapě tak se většinou neztratíš, maximálně se ti stane že v tý rychlosti si nevšimneš odbočky a přejedeš a začneš zjiš?ovat že si prostě jinde než by jsi měl být, takže musíš podle mapy zjistit kde jsi a pak buď řešit situaci jiným postupem a nebo se vrátit tam kde si to zazdil.

          0 0
          • JMT  

            no, me se stalo ye sem mel odbocit „treti do leva“ a tak sem to udelal, a najednou po kilometru cesta koncila......a pak sem se brodil mocalem…a pak sem se objevil u kontroly…a totalne sem nevedel kam pokracovat tak sem to tipnul a vyslo to :-]

            0 0
      • J.A.V.  

        Tak tak. Buzolu upotřebíš tak maximálně na startu aby si zjistil kde je sever a lépe zorientoval mapu. A někdy i v lese když se ztratíš, tak ti pomůže rychleji se zorientovat. Jinak stačí mapa a sí? cest která tě krásně vede. Postupy vyloženě na azimut (buzolu) nejsou a ani to nepovolují pravidla (mimo cesty se kolo musí nosit, nesmíš jet).

        0 0
      • mAk  

        Více méně přesně, buzolu nepotřebuješ, možná se ti hodí na startu aby sis rychle srovnal mapu podle severu, ale jinak není potřeba. Většinou se musíš hlídat kde přesně jsi na mapě abys nepřejížděl, takže víš po jaké jedeš cestě jaký budou křižovatky a kde odbočit, uplně stačí se hlídat dle cest, pak jsou samozřejmě v mapě další pomůcky, jako že víš že pojedeš napravo od paseky, nebo že pojedeš dolu nebo nahoru, přez potok a podobně, opravdu se to dá zvládnout, jen to zkusit… Někteří profíci dokonce jezdí tak že kouknou na postup a pamatují si že pojedou přez tři křižovatky a na tý čtvrtý prostě odbočí vlevo. No a když volíš postup tak bereš v úvahu sjízdnost cest a převýšení, takže např. máš na postupu mezi kontrolami možnost jet zleva kratší ale hůř sjízdnou cestou přez kopec a nebo druhou variantu která je 3× delší, kolem kopce po rovině a po pevný cestě, takže prostě řešíš…

        0 0
        • JMT  

          to je dost nepresny, profik fakt nejsem, ale postup: treti do leva okolo rybnika doprava a druha doprava… pouzivam taky [kdyz to drnca a mapa se ti klepe na riditkach tak vidis kulovy…]

          0 0
          • mAk  

            Jasně, ale myslel sem to tak že normální člověk s tou mapou pracuje radši víc aby si byl opravdu jistej, takže to prostě víc sleduješ a na postupu se do mapy koukneš víckrát než když se ho naučíš více méně nazpamět, tak sem to myslel.

            0 0
            • JMT  

              a ja jako podle tebe nejsem normalni ?????? :-]]]]]

              0 0
              • mAk  

                Ne to ne, nemyslim že nejsi normální, ale kdyby ses víc hlídal tak neodbočíš do močálu, jako píše nahoře (c;

                0 0
                • JMT  

                  podle mapy to bylo treti do leva… …tak sem jel treti do leva

                  0 0
    • Daf  

      Uplne se desim toho ze budu muset pouzivat mapu :) Nebavi me zastavovat a koukat porad do mapy a myslim ze s tímto pristupem pro me neni MTBO idealni… Ja bloudim normalne i na znacenych zavodech a na MTBO …no radeji na to ani memyslet :)

      0 0
      • jizby  

        Souhlasím, že čučet pořád do mapy je otravné. Na druhou stranu se to dá naučit, což je užitečné i pro život. Zjistil jsem, že MTBO je nejlepší způsob, jak poznat některou oblast. Kolikrát se divím, kam všude se lze dostat za jeden den. A co teprve s blouděním:-) To se pak dobře pamatuje. Když jedeš XC, tak všude prohučíš, ani pak nevíš, kdes vlastně všude byl.

        0 0
        • Daf  

          Me ani tak nevadi to cuceni do mapy, jako to ze musim zastavit :) Kdyz planuju trasu snazim se odbocky zapamatovat tak abych tu mapu porad nemusel vytahovat. No ale je fakt ze nekdy se spletu :)

          0 0
    • jecnak  

      Neodrazuje me nic, poprvy jsem jel s Blackym Kladenskou Kliku a dost me to bavilo. Pak Sibir, to taky nebylo spatny. Jen by to chtelo ty zavody vic zavest do terenu. Bohuzel kdyz chce clovek na bednu, tak do terenu zajede jen tak z 20%, coz je dost malo. Zbytek je urputny chrceni po silnicich.

      Kazdopadne je to ale lepsi nez se cpat s lidma na nejakym maratonu. Tady clovek moc lidi nepotka a muze si jet tempo podle svyho. Navic nerozhoduje jen jak na tom je clovek fyzicky, ale hlavne schopnost orientace a zvolena taktika.

      No a k tomu terenu – ono pak diky „skvele“ orientaci a volbe trasy obcas dojde na freeride lesem, brodeni pres potok, prelezani plotu, jizdu po soukromych pozemcich atd. :-)

      0 0
      • mAk  

        No musíš zkusit pohárovou klasiku, to je čistě v lese po cestách a pěšinkách, asflat najdeš max třeba na 5%.

        0 0
        • Báža  

          Hele a to se na kontrolách střílí z pušky a zkouší se z 1. pomoci??

          0 0
      • JMT  

        no zrovna klika a sibir sou asi dva nejvic silnicni mtbo zavody, jestli chces teren, tak zkus pohar [obcas masakr :-]

        0 0
        • J.A.V.  

          Kliku jsem nejel a letošní Sibiř byla „bohužel“ spíš jarní akce. Kdyby se jela o měsíc pozdějš, tak to byl myslím totální masakr celou dobu. Ale to už je osud zimních závodů.

          0 0
    • vlk  

      asi to zkusím, nevíte někde na webu o nějaké stránce kde by bylo vysvětleno, jak se orientovat v orien?áckých mapách?

      0 0
      • mAk  

        no čeče tak nějak sem na žádnej odkaz nepřišel, kde by mohlo něco takovýho bejt, ale prostě nejlepší bude přijet nechat si poradit a zkusit, nebo i v jinym pořadí (c; A jestli máš po ruce nějakýho orien?áka tak ti teorii ukáže rád.

        0 0
      • J.A.V.  

        Základní orientace je stejná jako na každé jiné mapě nástěnou na základce počínaje a autoatlasem konče. Sever je nahoře, jsou tam nějaké vrstevnice a takové ty věci. Co se výrazně odlišuje je klíč – tedy význam symbolů a barviček na mapě. Ten si můžeš pročíst tady lazarus.elte.hu/mc/i­som/mbo/mbo.htm k tomu pročítání si vezmi nějakou mapu, hledej třeba na www.mtbo.cz/ sekci trénink.

        Základ je jednoduchý – cesty jsou černé, čím plnější a tlustší je čára tím je to rychlejší a širší cesta, naopak tenkým tečkovaným je lepší se obloukem vyhnout (i když občas to bejvá dobrej FR dolůkopcem :) ). Louky a pole jsou žluté. Všechno ostatní je les, který má různé barvy od bílé (vysoký čistý les) až po tmavě zelenou (nízký neprůchodný hustník). To v podstatě stačí. Takový věci jako krmelce, oplocenky, posedy a podobné umělé objekty už si najdeš v tom klíči.

        0 0
        • vlk  

          supr -díky

          0 0
        • mlyny  

          Myslím, že je docela dobré naučit se alespoň trochu pracovat s vrstevnicema. Jinak si myslím, že MTBO může být pohoda, já jsem sice žádnej nejela, ale dělala jsem klasickej OB a taky LOBy, což si myslím, že je docela podobný. Osvědčilo se mi jezdit s tepometrem. U orien?áků je nejdůležitější jet sice rychle, ale ne natolik, aby se ti odkrvil mozek, protože to většinou vede ke slušnejm kufrům. Myslím si, že u OB neexistuje „smůla, že jsem zabloudil“, jak mnozí tvrdí; je to prostě o tom nepřehnat to a neodkysličit si mozek. Jinak doufám, že si MTBO jednou zkusím; na gymplu jsem byla ve třídě s jedním, kterej vloni docela slušně zaválel v Austrálii na MS.

          0 0
          • J.A.V.  

            Podle toho Vrbna bych si tipnul na Tomína. MTBO určitě zkus, dobrejch holek jezdí málo, kdo ví třeba na na MS 2007 co bude na Vysočině zazáříš ty :) A jinak máš pravdu, mapová technika je hodně podobná LOBu. Jen sí? stop (cest) bejvá obvykle méně hustá. Ale zase jsou lehčí sjezdy (máš brzdy :) ) i výjezdy po úzkejch cestách (když nemáš brutální soupaž sílu).

            0 0
            • mlyny  

              To byla lehká hádanka, že? S MTBO a vůbec s kolem budu asi muset ještě chvíli počkat- jsem na tom jak Neumannka vloni :-)

              0 0
              • J.A.V.  

                No jestli pak budeš taky tak lítat, tak se máme na co těšit :)

                0 0
    • Bobo  

      Proč ne? Jednoduchá odpověď. Já sám buďto jezdím na kole, nebo si dávám klasický orien?ák. Obojí dohromady mi přijde jako něco, kde si neužiju ani jedno. OB je hlavně o mapě a volbě nejlepších postupů i terénem, kudy si ostatní netroufnou. U MTBO jsou postupy víceméně daný cestama a už ne tolik hlavou, kdežto v OB mají šanci i mapaři s mizernou fyzičkou jako třeba já. Takže můj důvod proč ne je ten, že to nejlepší od každýho se v MTBO imho trochu ztrácí.

      0 0
      • McBlacky  

        no nevím, my jezdíme mtbo místy podle hesla co nejde sejít jde sjet :) uznávám že do obtížného kopce je to s kolem mimo cestu pakárna.

        0 0
        • martt  

          mimo cestu je ale v MTBO zakazane.

          Keby si videl tie diskvalifikacie v Prsticiach!

          0 0
          • McBlacky  

            aha tak to teda pohár nic pro mě, budu si jezdit takový mtbo, kde se to dá :)

            0 0
          • fousac  

            no to se pak nediv, ze tam nejsou lidi, kdyz se musi jenom po cestach.. to je pak naprosto o nicem..

            0 0
      • J.A.V.  

        Hmm mě se naopak tohle právě na MTBO líbí, že to má něco z obojeho – nemusíš mít tak extrémní fyzičku jako na XC ani tak špičkovou mapu jako na OB a přesto zajedeš pěkný závody čistě a rychle. A přitom zároveň nestačí jen fyzička nebo jen mapa. Já jsem se v tom prostě našel :) Ale celkem chápu tvůj názor , někdo má rád blondýny a někdo zase brunety :)

        0 0
      • mAk  

        Přijde mi že soudíš něco co si možná ani nezkusil. Jako je to taky jeden x pohledů, srovnat MTBO s pěším OB, ale to je přeně jak řikáš skoro uplně odlišná věc. Na OB koukáš na volbě postupu na uplně odlišný věci než při MTBO a navíc máš na všechno daleko víc času a více méně tě z dalších 50% zaměstná připravit si dobře dohledávku, to sice u MTBO odpadá ale to mapování kde ti přibývá klasifikace sjízdnosti a sledování terénu je daleko hektičtější… Takže jestli si nezkusil vyzkoušej (c; Jestli jo a prostě máš radši OB (který mě díky MTBO už tolik neřiká) přeju ti pěkný závodění tam… A ještě nechápu, že ti MTBO nepřijde o ježdění na kole?! to sem trošku nepochopil.

        0 0
        • Bobo  

          Vyzkoušel jsem – nenadchlo. Radši zůstávám u klasickýho OB a ROB. Já MTBO nikomu nehaním, a? si každej dělá, co se líbí jemu. Nadpis zní: „Proč nezkusit MTBO?“, tak odpovídám. Sám za sebe, je to jen můj pohled na věc. Jo, pro někoho je to určitě fajn, pro mě je třeba lepší extra OB a extra bike, možná proto, že na OB je pro mě to nej právě styl mapování a postupů, kterej se u MTBO nedá. Neříkám, že mi to nepřijde o ježdění na kole, ale že bych pořádně neměl nic ani z jednoho.

          0 0
    • Krutohlav  

      Mno, tie mapy sú fakt nejaké divno: http://www.mtbo5days.cz/venue_cz.php Na tých stránkach je aj mapa Kokotska…to naozaj také niečo u vás existuje ?

      0 0
      • J.A.V.  

        Myslím že ne. Ale mapu pro OB, nebo MTBO pojmenová autor, tak se může jmenovat různě. Třeba ta mapa vyjímečně hořká se tak jmenuje asi proto že se na ní jel Fernet Cup. Ty mapy jsou na první pohled divné, ale když se je naučíš číst jsou naprosto geniální. Podle dobré mapy na OB se dají pomalu hledat houby :)

        0 0
    • brouk  

      Mám za sebou dost sezon klasického XC závodění, prakticky každý maraton u nás jsem absolvoval x-krát, vyzkoušel jsem i pár silničních závodů a loni jsem zkusil klasické MTBO, a musím říct že se mi zalíbilo na první pokus, a to prakticky všechno, mapa, to že musiš trochu přemýšlet, že musíš trochu i jet, koukat kolem sebe, atmosféra kolem, dobrodružství na trati, ten závodní stres- najdeš kontrolu -nenajdeš, dost dobrej je třeba princip vikendových dvojzávodů (hl. ten interval mezi..), že to není taková masovka atd.atd.. Jsem rád že se mi k tomu podařilo proniknout a letos to beru jako svoji hlavní disciplínu. No a na závěr se chci zeptat: O co ti mAku vlastně jde?:) doufám že ne zpropagovat MTBO tak do masova,aby to dopadlo jak s maratony. (I když si myslím že to by tady asi ani z principu moc nešlo.)

      0 0
      • mAk  

        No tak propagace je důležitá, myslim že kdyby pohár jezdilo 2× tolik lidí, tak z toho neni přehnaná masovka a hlavně by se to pořadatelský úsilí vrátilo aspoň nějak do klubů, protože pořádat takovej výkend neni vůbec prdel, stráví se s tim milion času v přípravách a peněz na mapách a startovný za dvě kila na dva závody jen tak někde nenajdeš, tak by to tomu sportu taky trochu pomohlo a myslim že i v takovym počtu by to nebylo na úkor kvalitních večírků a pohodový atmošky (c; No a navíc tak trochu vim že je tu pár lidí co jezděj Advenčr a Ruletu a tak mě zajímá proč nedaj i klasiku.

        0 0
        • vlk  

          no něco podobného kdysi říkávali pořadatelé marathonů.Koukni dnes jak to vypadá.

          0 0
          • Báža  

            Masovka z toho mAku nebude, ale moc dobře vím, když jsme vloni dělali MČR, tak jsme v žádosti museli uvádět počty takřka přesně a při překročeni limitů někde kolem 300 lidí bychom asi měli smůlu.Ale pokud ti jde o to, přitáhnout nějaký pěkný baby, tak vše beru zpět a jdi do toho.

            0 0
          • mAk  

            No já si myslim, že akce typu BA nebo RR maj šanci se dostat na objemy maratonu, dyk už loni bylo na BA někde tišic závoďáků, ale MTBO je díky jistý náročnosti přeci jen dost uzavřený a měnit se to jen tak nebude…

            0 0
            • forest  

              vzal jsi mi to přímo z úst: postupem času to dopadne podle mě tak, že bude BA a podobné budou ve stavu v jakém jsou teď maratony (hodně lidí, hodně závodů) a klasika (tj. ČP v MTBO) v podstatě bude něco jako XC (účast omezená hlavně specifickou náročností)

              0 0
        • brouk  

          Jasně že ti rozumím, a souhlasím s tebou, to kolem je mi jasný, práci s pořadánim a přípravy závodů taky znám z vlastní zkušenosti. Spíš jsem chtěl sdělit svůj egoistický pocit. Takže 2× tolik lidí beru, víc ne :) čus v Jesenici.

          0 0
          • mAk  

            Tak na tom se opravdu shodnem (((c; Mě by z toho taky hemzlo, bejt to davový, navíc ta rodinná atmo je fakt nadevše (c;

            0 0
    • Misiak  

      MTBO sa venujem 3 roky a vlastne cez orientak som sa dostal aj k MTB. Na MTBO nedam dopustit, je to asi najgenialnejsie straveny cas na bajku. Tu atmosferu nedokaze nic nahradit. Tie nervy pred startom ked sa snazim dozvediet ktorym smerom je sever a spravne natocit mapu nemaju chyby. A samotny zavod to je droga. Ten adrenalin ked si polozim zasadnu otazku „kua, kde do pi** som?“ alebo „sak som zabocil na druhej sprava, kde je ten debilny potok?“ cloveka ovladne :) A scorelauf to je basen-hlavne ked dojdem posledny do ciela s polhodinovou nadielkou a zistim ze som zvolil uplne opacny postup ako mal byt idealny :)) Ja MTBO milujem a vzdy budem… Fakt-odporucam do pozornosti ;)

      0 0
    • piskot  

      Myslím, že pro maratonce by mohl být velice zajímavý tento závod. www.transcarpatia.org/ 7 dní kombinace MTBO a maratonu v polské části Karpat = 413km, 12000m převýšení. Trasa vede z pohoří Biesczady na polsko-ukrajinské hranici do Zakopaného. Přihlášky do konce května.

      0 0
      • Vojtíšek  

        Já bych si o tom MTBO zas takový iluze nedělal. To, že je to orientační závod píšou pořadatelé jen proto , aby byli z obliga, když někdo přehlédne značení. Je tam jednoznačná inspirace Transalpem a tam mají uvedeno to samé. Mapu ani roadbook jsem ale nikdy nepotřeboval. Používal jsem jen roadbook abych se den předem připravil na to co nás čeká, jaké zvolit pláště, jak rozvrhnout síly a tak.

        0 0
    • MARIN  

      Nezkusl jsem protoze

      • v okoli (do 50km)zadny nebyl a kdyz byl bylo opravdu hrozny pocasi
      • nerad koukam do mapy (orientovat se v nia podle mi ale problemy vubec nedela) a to i treba na dovoleny na vyjizdce v cizim prostredi, radeji jedu podle ukazatelu a tur.znacek
      • jakmile zabloudim/sjedu z cesty (mysleno pri zavode/maratonu) mam nejaky blok a proste me veskery zavodeni prestane bavit a jedu si uz jen na pohodu
      • ten drzak mapy musi na riditkach dost prekazet ne ? :)
      0 0
      • mAk  

        Tak snad jen k tomu že zabloudíš a balíš to, to se prostě stává, taky mám kolikrát podobný pocity, ale stejnou chybu může udělat spousta dalších lidí, takže kousnout se a v cíli se uvidí jak to dopadne (c; No a mapník na řidítkách vůbec nepřekáží, možná ze začátku může někomu trochu vadit že nevidí přední kolo ale na to se dá taky zvyknout.

        0 0
    • orca  

      Rád bych jel… a kde najdu nějaký komlpetní nabídkový list s akcemi ? na mtbo.cz je jich poskromnu… Jsem z Plzně kdo pošle odkazy ?? Je ton závod jen pro dvojice nebo i pro singl ?

      0 0
      • J.A.V.  

        Ono těch akcí zase tolik není – to co je na mtbo.cz je v podstatě skoro všechno. Jsou ještě nějaké další akce, ale nikdo je moc nepropaguje, obvykle o to pořadatelé nestojí.

        Jezdí se oboje – dvojice na turistických mapách, singl pak na speciálkách. Už se o tom psalo nahoře. Jako Plzeňák máš asi ideální příležitost letos při těch 5ti deních www.mtbo5days.cz máš v místě. Z těch závodů pro dvojice je tu pak Ruská Ruleta a BA, ale to už máš trochu dál (Bakov nad Jizerou a Baldovec).

        0 0
        • orca  

          koukám na to a vidím hned asi první problém na přihlášce je sekce oddíl ?? takže pouze pro registrované ?? open to není ?? A je to pouze pro dvojice ? asi marně budu hledat druhého :-( ale jinak bych do toho šel mám v tom termínu dovču…

          0 0
          • J.A.V.  

            Open to samozřejmě je taky – můžeš jet buď kategorii P (příchozí) nebo H19B (muži 19–39 let). Obvykle v H19 platíš jako neregistrovaný větší startovný, ale to se dá domluvit s pořadatelem někdy. Ono je to kvůli dotacím – čím víc závodníků má svaz registrovaných, tím víc peněz může dostat od Sazky atd. atd. Jinak registrace stojí na celou sezónu asi 60 korun, to je sranda ne? Nějakej oddíl se vyplatí hlavně z toho důvodu že získáš kontakty na lidi podobného zaměření a pak pokud tě to chytne zjistíš že se kvůli MTBO cestuje víc než třeba za maratony. Takže je dobrý když se máš s kým domluvit na dopravě atd. atd. 5ti denní jsou sólo závod. Bike Adventure co je dva dni po je naopak pro dvojice.

            0 0
            • orca  

              tak je rozhodnuto už je v kalendáři puntík..zkusim ukecat maminu :-) abych nejel sám.. vo čas mi nejde ale o bezva prožité odpoledne na kole…

              0 0
    • TNT  

      já jezdim s bráhou orien?áky už asitak dva roky, a celkem nám to de. Jenom nemužem jezdit každej zvlaš?.....bratr jo ale ja ne-muj orientační nesmysl asi dal vypověd…ale orien?áky sou podle mě lepší než maratony.......tam dojedu pokaždy vzadu a polomrtva, tady je to lepsi......hlavne BA, ruleta a dymak!!!

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.