• wertigo

    Zdravim, procetl jsem vlakna, kde je neco o Pertexovych bundach, ale chytry z toho porad moc nejsem.

    Byl jsem o vikendu na bezkach, obleceni Moira UL + Moira Plys + Pertex sustka. Jak jsem jel do kopce a potil se, tak mi navlhla ta Moira plys od potu, ktery zustaval na vnitrni strane pertexky. Ten Plys to nacucal a byl docela vlhky az mokry.

    Lze toto vylepsit pouzitim neceho jineho nez plyse (treba Moira Trio?) pod pertexku, nebo se mam placnout pres kapsu a jit do WS nebo NoWindu ?

    0 0
    • Vrci  

      Hlavní problém je v Pertexce – nedejchá. Částečně možná v tom Plyši, protože je v něm bavlna a ta saje. Takže první vyměň bundu – nějakej Wind Tex od Kalaše nebo něco podobnýho. V jakýmkoliv „šus?áku“ se zapaříš a? výrobce tvrdí cokoliv.

      0 0
    • K2  

      Pokud je Pertexka nová, tak bývá naipregnovaná. Je vodoodpudivá a hůř prodyšná. Impregnace se dá zbavit vypráním (někdy je potřeba vícekrát) Jsou i nějaké DWR Pertexy, které jsou taky více voděodpudivé. Pokud je ta bunda starší, tak to bude jinde. Osobně jsem si koupil kvůli navlhání nově místo Plyše Trio. Kde není bavlna, nemá co navlhat

      0 0
      • wertigo  

        Bunda je zanovni, mel jsem ji parkrat na sobe. Vypada to ze zkusim to Trio. Se mi nechce kvuli trochu vlhka jit do bundy za 2.500,– Ve finale bych mel mozna tolik hader ze bych nevedel co si na sebe vzit a radsi sedel doma :-)

        0 0
        • climber  

          Jak řikáš kvůli trochu vlhka není třeba utrácet velký peníz navíc kažkou chvíli něco roztrhnu. Oprání pertexky není žádný problém, protože téměř po každé vyjďce je na to zralá. Možná už ji mám opravdu opranou, protože nemám pocit, že bych se až tak nadměrně potil právě kvůli pertexu (potím se ve všem, jsem vyhlášený po?ák)

          0 0
    • kovar  

      Buď bez obav, tohle nevylepšíš ničím.

      0 0
    • MartinXC  

      Určitá pomoc je dostat vlhkost dál od těla poslední vrstvou pod bundou. Předloni, když jsem v zimě pertexku používal, jsem si pod ni brával obyčejnou tlustší ?amanskou mikinu za 2stovky, která je z nějakého PE či co (moc nehřeje). Ta vlhkost vede tepelným spádem od zdroje tepla dál, takže dvě klimatexová trika na tělo, pak tenhle svetr a Pertexku a docela to šlo. Ale po 2 hodinách ve sněhu na biku to bylo stejně všecko mokré skrz naskrz, přes Pertex se to moc neodpařovalo pryč. A bylo to docela nepohodlné. Poslední 2 roky mám tzateplený NoWind nebo Windtex (cyklo střih) a když mám pod ní tenoučký coolmax + tenký klimatex, mokrá bývá akorát ta horní bunda.

      0 0
    • figur  

      To všechno,co tady napsali je pravda.Ujiš?uju Tě,že ani kvalitní membránová lehká větrovka za 6 000,–Kč Ti nazajistí úplný sucho (a bezpečí).Běžky jsou potivej sport provozovanej při nižších teplotách a sebelepší materiál neodvede veškerou vlhkost – ani pot,ani tu vysráženou.Moiru plyš už nikdy – vysoký podíl bavlny,skoro jako flanelka.Trio je lepší.Prostě se smiř s tím,že že po sportovním běžkování budeš trochu nacucanej.To nic nemění na tom,jakej je to pro kondici skvělej sport.

      0 0
      • pali  

        Vlhkosti pod bundou sa nezbavíš celkom, každá ma určitú priepustnos? a tiež je to obmedzené vonkajšou teplotou, vtedy sa to vyzráža vo vnútry bundy.Ja používam už niekolko sezón gore tex,na skialp a to celý komlpet a je to o tom istom.Ja na spodné prádlo triko dávam normálnu bavlnu tá je schopná intenzínve pohlti? vlhko, ale pocit vlhka nemám to zabezpečí funkčný spodok mne táto kombinácia vyhovuje.Na intezívny pohyb používam zimnú cyklobundu.

        0 0
        • wertigo  

          Zkusim se odizolovat od toho plyse (a prejdu na Trio) nejakou dalsi vrstvickou, ale ne moc tlustou – to bych se uvaril.

          0 0
      • homat  

        Koupil jsem kdysi ve výprodeji cyklistickou bundu z Gore-texu a používám jí i na běžky. Netvrdím, že se nepotí vůbec, ale ve srovnání s expedičním Mammutem z třívrstvého Gore-texu, ale i běžnejma větrovkama si na kole i běžkách připadám dost komfortně.

        0 0
    • Daf  

      Ja mam s pertexkou zkusenost takovou, ze je jen o malo lepsi nez bunda se zaterem :( Potis se v tom i kdyz jedes uplne pomalu.

      0 0
      • K2  

        A? žije Noname šus?ák a možná i Tactel, zřejmě je profoukne vítr o něco snáz než počítačem tkaný Pertex, ale prodyšnost mají maximální a pocení vlivem prodyšnosti mé bundy z Noname šus?áku, ve větru jsem s ní spokojen

        0 0
    • honz@  

      Potit se budeš v každé větru odolné bundě. Možná by to chtělo pod tu Pertex bundu něco ještě méně nasákavého, než tu moiru plyš. Já mám tenký microfleece, a ten už nenasaje téměř nic. Nicméně enní důležité se nezpotit, ale aby tě ten pot nestudil a neofouklo tě a dále abys nenasáknul pár kilo navíc.

      0 0
      • wertigo  

        jo me prave stvalo ze ten plys nasakl a pres ten UL uz jsem to citil, takze jdu do Moira Trio – nema bavlnu, dle Moiry je snad tepelne jeste lepsi nez plys.

        nechci se prestat potit, jen dostat tu vlhkost dal od tela. ze mam hadry durch mi nevadi a ze se potim taky ne.

        0 0
    • mosquito  

      zajdi si na trznici za 250–300kc (usmlouvat se da o 50kc dolu) koupis paradni lehkou sustakovou bundu a nebudes se potit ani z poloviny jak z 5× drazsiho pertexu .. „profukovost“ to sice malou ma ale bohate lepsi nez poceni

      0 0
      • wertigo  

        nebo si do te pertexky muzu udelat vetrani…

        0 0
        • K2  

          Do své zátěrové bundy co míám na hory jsem si nechal od šikovné kamarádky všít zipy do podpaží – je to znatelně lepší.

          0 0
        • mosquito  

          jo to mas pravdu, nemam sice vyzkouseno ale myslim ze jedna davka z AK47 z 5 metru by mela byt naprosto dostatecna :))

          0 0
    • Paja  

      Mam jak pertexku, tak bundu z tactelu, tactel se mi zda prodysnejsi (je ale take tensi a zrejme min mechanicky odolny, to jsem zatim nastesti nevyzkousel:o), porovnani s WS nebo nowindem nemam takze nechci soudit, vetrovky pouzivam take kvuli jejich univerzalnosti (pouziti v lete na horach, kdyz je relativne teplo a hodne vetrno – napr. moira UL + pertex). Nesouhlasim s nazory, ze pertex je skoro tak malo prodysny jako zaterove bundy – do deste mam membranovku – mat, Climatic – obdobna prodysnost jako Gelanots (i GTX), coz rozhodne nejsou vzhledem k zaterum malo prodysne materialy (i vzhledem z WS a Nowindu) a pokud neprsi a neni velka zima, oblikam vetrovku (pro prodysnost cele bundy hraje roli uz v jinych prispevcich zminovana slozitost strihu, vyztuhy, pocet kapes, odvetrani, apod.) Pri sportech jako bezky , kolo, beh, chuze do kopce s baglem baglem, vypotis tolik vlhkosti, ze to uplne neudycha zadny material, at si rika vyrobce co chce. Rolak z moiry plys ma 40% bavlny na te vnejsi strane, ktera tu vlhkost absorbuje z vnitrni POP vrstvy.

      0 0
    •  

      Zdravíme pozemšťany!

      0 0

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.