• jizby

    klady, zápory Vaše názory, zkušenosti.. Do jaký tepovky Vám stačej nozdry? Asi nejsem normální, ale udejchám nosem prakticky svůj AnP. Při nevysokém výkonu na něm, samozřejmě:-)

    0 0
    • Biker jak Pes  

      no já to mám jednoduché, nikdy jsem nosem nedýchal, nedýchám a myslím, že nebudu. Takže ti asi moc nepomůžu… :((

      0 0
    • tjuren  

      Nevím k čemu je to dobrý, jen mě napadlo: nezapomeň při rýmě otevřít hubu!

      0 0
      • jizby  

        Dobrý je to na víc věcí: 1)nižší dehydratace, hlavně při delším výkonu 2)nelítaj hmyzáci do pusy. 3)je celkově zdravější dejchat nosem, na tom se shodujou doktoři i jogíni, ale jde o to kam až a proč. 4)může to být příjemnější. Individuální-jak komu 5)v mrazu navíc menší riziko nachlazení

        Nevýhody – prakticky mě napadá jen to omezení výkonu pro nedostatečnou průchodnost. Proto by mě právě zajímalo, jak jsou na tom ostatní. Hlavně jak to maj chrti, páč já chrt nejsem.

        0 0
        • tjuren  

          Já když viděl chrtí závody, tak měli všichni vyplazený jazyky, asi tedy něco přidechovali tlamou.

          1 0
          • blue  

            vyplazenej jazyk jeste neznamena, ze neudejchali nosem… vyplazenej jazyk ma hlavni funkci v lepsim ochlazeni organismu

            0 0
            • Komi  

              Já osobně dýchám jen nosem a jedu s vyplazeným jazyk … (akorát při sjezdu si dávám klacek mezi čelisti abych si ho neukousl)

              :-)

              0 0
          • climber  

            Asi nejsem dostatečnej chrt, protože když jsem na krupici, tak nevystrukuju blízák, ale cením zoubky. Řekl bych, že vypadám jako veselej pes. Jinak kdybych chtěl dejchat nosem tak se nejspíš za chvíli udusím.

            1 0
        • tjuren  

          Donutil sem se nad tím trošku zamyslet a jediné co mě napadlo je, že je to asi jako bys u motoru přiškrtil vstřikování. Budeš mít nižší spotřebu, ale taky nižší výkon. Každej člověk má jinak stavěné horní dýchací cesty (rozuměj po hlasivky)a proto průchodnost bude jiná a tím i moment kdy bude potřebovat inhalovat přes pusu. Vše ovlivněno ještě stavem sliznice při infekci a alergii.

          0 0
          • jizby  

            Ale to je jasný, že při makání naplno musí pusou každej a při závodech asi dycky.
            Ale zas na druhou stranu -když jedeš víc hodin a napohodu, tak ten průměrnej výkon musí být nižší.

            0 0
            • marapara  

              Jsem teďka dýchal na Meridě s otevřítou hubou naplno, byla kosa a už mám rýmu. Když jezdím v zimě, tak nemůžu dýchat pusou. Mám totiž chronickou rýmu. Kdbych jel v mrazu a dýchal pusou, tak druhý den jsem KO. Musím jezdit pomaleji tak, abych to udýchal nosem. Sem tam když je prudký kopec dejme tomu 15–20% si musím pomoct pusou, protože to nejde nosem udýchat, ale jinak dýchám v zimě nosem. Když je teplo, tak pusou.

              0 0
              • P2  

                Na tu chronickou rýmu dávej moc velký pozor a hlavně se pěkně vykurýruj, protože jsem měl něco podobného před rokem a na konec jsem dostal zánět vedlejších nosních dutin a poležel jsem si týden v nemocnici! Už nikdy více! Fujtajbl!

                0 0
          • mikin  

            no napr pri boxu nebo full kntaktu poznas podle toho kdo dycha nosem nebo uz hubou jak kdo na tom je z fyzickou. Zalezi taky kolik si toho nalozis, i podle pocasi. Zalezi na kazdym jedinci

            0 0
    • Andrzej  

      to ja mam krivou prepazku a celkove tyhle „soucastky“ v tele nejake nesikovne udelane, tak zdaleka nosem neudycham tolik co ty…

      0 0
    • spipi  

      vdechovat nosem, vydochovat pusou – tak by se to melo spravne delat=) vdechovat pusou je v podstate neprirozena vec, u vyssi tepove frekvence, bohuzel, u me nezbytna=)

      0 0
    • Mamut  

      Skoro vzdy dycham nosom. ked dycham ustami tak po dlhsom case (pri behu po kratkom case) ma zacne pichat v boku a mam po zizalkach, pretoze toho sa neviem zbavit inak, ako na aspon 1–2h zastavit, co je na prd. takze ak idem dlhsie na cca 93% a viac, tak si uz pridychnem ustami, ale take tempo aj tak nevydrzim dlho, takze to neva. Ale fakt je, ze som sa ucil dychat nosom asi 2 roky, nez som dychal cisto nosom. Problem nie je v nadychu, to si spravi telo samo, ale vydych musi byt aktivny. Inak hrudnik splaskava pomaly a clovek nestiha dychat. V drsnych kopcoch doslova odfukujem.

      0 0
    • -b-n-x-  

      vzpominam si jak se pred par lety pouzivaly naplasti na nos. Trosicku se tim zvysila pruchodnost nosniho dychani. Pak se ale od toho ve vetsine pripadu upustilo, bo skoro vsichni stejne dychali usty, ktere maji asi 4× vetsi pruchodnost nez nos.

      1 0
      • wbiker  

        Jak vlastně ty náplastě fungují, nevíš?

        0 0
        • Lance  

          pak psali,ze to melo spis psychologicky pocit

          0 0
          • pos3k  

            no ja nevim jak je to v realu, ale ja jakmile zmacknu nos, tam kam se lepi naplast a trosku to jde cejtit, tak mam lepsi pruchodnost cumakem (mam to nekolikrate overene), navic by ta naplast mela slouzit i jako „ohrivac“ nasavaneho vzduchu :-) (to uz jsem nepostrehl.. :-)

            0 0
            • Lance  

              Peta rikal,ze lovci perel vydrzi pod hladinou i 15 minut........

              0 0
              • pos3k  

                ja mam (mel) jen 2,5 minuty ve vane, na vzduchu 3 minuty bez dychani…jsem trenoval v metru mezi stanicema metra C (ve stoje)…ukoncete nastup a vystup, dvere se zaviraji-buch (naadech)---jizda----otevreni dveri na dalsi stanici (vydech, dychani---buch (nadech). Mimo spicku kdy si daval na cas, tak to bylo mezi nekteryma stanicema zajimave..nebo kdyz zastavil v tunelu :-) (celkove muzeum-opatov)

                0 0
                • Lance  

                  ja te obdivuju,ja te obdivuju

                  0 0
                • tjuren  

                  Takže by ti nevadily ani některé zatopené trasy. Nemenuješ se Igor?

                  0 0
                  • pos3k  

                    :-)) zacal jsem trenovat po oprave metra po zaplavach 2002 :-)) ted uz si zase ctu (zjistil jsem ze bych se tam stejne utopil jako kote :-)))

                    0 0
              • orca  

                hmmm a kolik ponoru udelaji ?? jeden ?? není to jako ta rybářská latina chytl jsem tááákhle dlouhou rybu…???

                0 0
                • jizby  

                  Řekl bych že tímhle stylem dělaj jeden ponor na jednu resuscitaci. Maj na to takový airbagy s časovým spínačem. Nepřekračovat přitom 15 minut doporučuje 9 lékařů z 10 :)

                  0 0
        • náčelník  

          Náplast se nalepila na nos a měla snahu se narovnat, takže roztahovala nozdry – větší profil = větší průtok vzduchu. Na nose jsem to nikdy neměl, ale prý to bylo k ničemu – při větší zátěži nestačil ani roztaženej frňák. Jeden čas to byla móda, takže na tom někdo pěkně vydělal.

          0 0
    • pos3k  

      snazim se dychat nosem, treba pri spanku musim jenom nosem jinak druhej den mam krk bolavej, pri vykonu se snazim dychat nosem, pri prekroceni prahu (tzv. nosovy prah) uz to jde jen hubou :-)

      0 0
    • Luka  

      :) neudejcham to nosem… takze funim 50/50 nosem tlamkou. V zime (velky mrazy myslim) to resim satkem z bavlny volne uvazanym kolem krku do kteryho zastrkuju bradu az nad horni ret a funim skrz nej,. neni to tak ledovy.

      0 0
    • Eila  

      bych se udusila:-) pusou i kdyz tepovka tluce nekde u sveho dna:-D

      0 0
    • SELMIRA  

      :o)))

      0 0
    • Beeda  

      no je to i dost i o technice, kdyz dycham do bricha tak jsem jak v 9. mesici:-) B.

      0 0
      • piwo  

        já teda neudejchám nosem nic stačí mírnej kopec je konec. Už jsem si na to zvykl, akorat z něj pořád něco teče ale k dejchání to není takže ho mám vpodstatě jen kvůli brejlím:)

        0 0
    • ada  

      Ja dýcham stale ústami, v nose mám nakrivo prepážku, tak niekdy mám čo robi?, aby som udýchala nosom rýchlejšiu chodzu. Behaním sa vraj dá krásne vylepši? kapacita pľúc, tj. že na jeden nádych do seba vpravím viac vzduchu. Teoreticky by sa tým trošku dala posunú? i tá hranica medzi dýchyním ústami a nosom.

      0 0
      • jizby  

        výmluvy na křivou přepážku se neuznávaj! :) Mám ji taky. Rozhoduje průřez. Kolika prstama najednou si dokážeš čistit nos?

        0 0
        • náčelník  

          Pak je na to nejlépe Arnold J. Rimmer zvaný „nozdry jak vítěznej oblouk“ :)

          0 0
    • Troll  

      Pri tezke zatezi se to neda udychat nosem…

      Ale spravna technika dychani je nadech nosem, az do bricha, aby doslo k ventilaci spodni casti plic a vydech pusou. Pokud clovek dycha jak alik (rychle , povrchne), neni dychani tak efektivni. Takova ta boles, pichani skoro v brise je prave vysledek nahromadeni CO (CO2?) v dolni casti plic.

      Takze po max vykonu (vyjezd kopce) je dobre prejit na nejaky efektivnejsi zpusob, ktery v konecnem dusledku vede ke snizeni tepovky, zklidneni, zlepseni okysliceni, relaxace.

      Vyjet kopec v tempu zvladne dost lidi, ale vsimnete si, co se deje pak. Vetsina vypusti, rozdychava a ztraci. Ti co umi, plynule jedou dal, protoze jim na snizeni tepovky staci par metru. Technika dychani je docela dost dulezita.

      1 0
      • Beeda  

        S tim CO2 to mas overeny? Jsem slysel, ze je to sadlem na plicich:-) Asi to bude jako s C3H8 v travicim traktu:-). B.

        0 0
        • tjuren  

          Píchání v boku při zátěži myslím nemá s plícema nic společného. Je to většinou spíš překrvením v ve vrátnicovém oběhu. Proto to bývá často při dietetické chybě. Potom možná úponky a svalstvo bránice. CO2 je v plicích trvale přítomen a je ve všech částech plic zhruba ve stejné koncentraci. Teda pokud člověk není nějak na plíce nemocnej.

          0 0
      • snas89  

        Diky moc.

        0 0
    • Krutohlav  

      Ja dýcham iba spórami v koži. Je to super.

      0 0
      • tjuren  

        Možná je to po slovensky správně ale česky se tomu říká póry. Spórami se rozmnožují houby a plísně. Ale proti gustu…

        0 0
    • black.horse  

      proč bych měl dejchat? na to mám lidi:-P

      0 0
    • jizby  

      Tak to zatím vypadaá, že příznivci dýchání nosem jsou v menšině. Ale Ti, co na to přišli si to chválej. Je jasné, že někdo na to nemá dispozice, tam se nedá moc dělat. Kdo alespoň trochu ano, může tomu pomoct. Ani bych neřekl trénink, jako je to spíš věc zvyku. Moje zkušenost je, že když si to hlídám, tak se při zátěži rozvíjí reflexívně hyperventilace i pro ten nos. Dál mám zkušenost, že při stejné zátěži se mi líp dýchá nosem při běhání, než na kole.

      0 0
    • capo  

      Kostlivec ze skříně ven :)

      Celkem by mě zajímalo jakou zátěž jste schopni udýchat nosem? Min pro nadechování nosem? Já končím někde pod 140 tepy, pak už musím přejít na dýchání pusou. Vzhledem k tomu že max je někde nad 180 a průměry bývají většinou lehce na těch 140 tak nosem vlastně moc nedýchám. Jsou nějaké techniky na to to zlepšit?

      0 0
      • Melvin  

        Já začnu dýchat pusou až někde kolem 170 a max mám cca 180. Pokud jsem trochu unavený bude to o kousek níž. Jinak jediné co mě napadá, co by mohlo pomoci je posílit bránici, takže můžeš zkusit Powerbreathe. Když jsem s tím jednu dobu pravidelně cvičil, tak šlo poznat, že se mi dýchá snadněji.

        0 0
        • Melvin  

          Tak se musím opravit. Dneska jsem se na to zaměřil a už kolem 160 tepů začínám k nosu zapojovat i pusu.

          0 0
      • ms82  

        Na jare v alergicke sezone ani klidovou zatez nedam a to primo rymu nemam. Prisly mi vzdy smesne poucky, ze lehky beh/jizda se pozna, ze muzes dychat nosem.

        0 0
        • mr.antik  

          Mně to tak cca odpovídá

          0 0
        • Fazzy  

          Jo. Já mám mírnou rýmu v podstatě celoročně a nosem dejchám jen v úplným klidu. Rozhodně ne při jízdě na kole.

          0 0
    •  
      Obsah tohoto příspěvku je blokován.
      0 3
    • Pepe72  

      Dýchání nosem není dáno fyzickou kondicí jedince.

      1 1
    • dědek mohy  

      V klidu dýchám nosem, ale v podstatě už při malé zátěži přecházím na pusu. Neudýchal bych to

      0 0
      •  
        Obsah tohoto příspěvku je blokován.
        0 1
    • Georrge  

      Jelikož mám lehkou alergii na plísně, kterých je v lesích plno (zvlášť po předchozím deštivém dni), tak jezdím téměř pořád s ucpaným nosem a dýchat tedy musím pusou :)

      0 0
    • Karel.C  

      Slabším povahám nedoporučuji:)

      https://youtu.be/Nv59uDH2FtY

      0 1

Nová reakce na zakládající

Pro zobrazení diskuse se prosím přihlaste nebo zaregistrujte.